Pozemek

Jak pokračuje projekt "Vanpacking"? Přečtěte si informace o zakoupeném pozemku. Líbí se vám? Nechtěli byste také přiložit ruku k dílu?

Pro ty, které to zajímá, přináším pár obrázků z pozemku, který se 14.7.2000 stal oficielně naším majetkem. Hned v neděli jsme se tedy jeli podívat, kolik nám tam bývalý majitel nechal užitečných věcí. Role plastikové vodovodní trubky zmizela, stejně jako štos vlnitých plechů, zato však na plošince nahoře na kopci se skvělo několik vraků aut, z nich snad nejzajímavější Austin, odhadem z konce padesátých let. Pokud ho někdy zrestaurujem, mohlo by za něj něco kápnout.

V první řadě jsem s gustem strhl ceduli realitní kanceláře nabízející pozemek ke koupi, pak jsme se vyšplhali po stráni až k vrakům, a zkontrolovali malý rybníček na zadním konci.

Tyhle vodní nádrže nevím jak česky nazvat jinak, než snad rybníček, přestože k chovu ryb neslouží příliš často. Nechápu dost dobře, jak vlastně fungují, vznikají tak, že farmář buldozerem vyhloubí jámu většinou v dolíku, nebo pod strání, ale vídávám je často i docela na rovině, a jáma se z nějakého důvodu naplní vodou, která tam zůstane. Protože tudy většinou neteče žádný potok, usuzuji, že je to voda dešťová. Musí tu tedy pršet dost na to, aby se voda v díře nestačila vsáknout nebo vypařit. Místní název téhle vodní díry je „dam“ čili hráz. Na našem pozemku jsou tyhle rybníčky dva. První je větší, dojdete k němu přes louku, asi 100 m od vjezdu na pozemek. Za ním se zvedá dlouhá stráň, která bude za dešťů zajišťovat dobré plnění. Na vrcholu stráně, o nějakých 200 m dál a možná o 40 výš, je plošina se zmíněnými vraky, pak se terén mírně svažuje dolů, a u zadní hranice je onen druhý menší rybníček. Moc vody už v něm nezbývalo, prý letos moc nepršelo. Za zadním plotem, podle mapy, už je zem nikoho.

Nemusím snad vysvětlovat, že to považuju za jistou výhodu. Kromě louky je pozemek porostlý stromy, které nezamýšlíme podle zdejších zvyků vykácet, budou jistě šikovné v létě na stín, a v zimě na topení. Jak jsem se dozvěděl od sousedů, do většího rybníku bývalý majitel nasadil raky, tak v létě bude dobrá ňamka.

První úkol co nás čeká, bude zpevnění vjezdové cesty, která byla při naší první návštěvě tak rozmoklá, že jsme se sami bořili. Cesta povede ke dvorku a velké garáži, pro které musíme teprve srovnat kus terénu do vodováhy hned vedle louky blízko silnice. Pro případ trvalejšího pobytu na pozemku, vyžaduje obecní úřad záchod se schválenou žumpou, nebo kompostovací jámou. To bude tedy další důležitý projekt. Plechových bud prý je povoleno postavit dle libosti, karavan nám tam ale nepovolí, pokud nebudeme stavět dům. To je ovšem zatím hudba budoucnosti, nicméně vyhlédli jsme si pro tento účel onu strmou stráň. Jak využít plošinu na kopci, kde jsou automobilové vraky, není zatím jasné. Nejlíp by se hodila asi pro helipad.

Pro začátek bych se spokojil s tím, stihnout dvůr a garáž s obytným koutem do konce léta. Pak už bude možné zahájit jakýsi poloprovoz cestovatelské základny. Na místě bude telefon, počítač (čili e-mail), vybavená dílna, a bude tam kde spát. Pro přesnější představu si prohlédněte fotky.

Tento článek je součástí seriálu Vanpacking. Nezapomeňte si přečíst i další články:

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017