Roh hojnosti

Díky všemu frmolu okolo nedávných událostí jsem se ještě ani nedostal k reportáži o rohu hojnosti, který na nás vysypala víla štěstěna během června a července. Zcela nevinně při hledání autobusu vhodného k úpravě na zájezdy do přírody, jsem narazil na člověka, který kromě vozidla, mimochodem nevhodného pro můj účel, měl na svém pozemku hromadu plechových vrat a rolet. Na nesmělý dotaz, kdeže se tyhle věci seženou, mi slíbil dodat adresu, jen v případě, že tuhle hromadu z jeho pozemku odstraním.

Díky všemu frmolu okolo nedávných událostí jsem se ještě ani nedostal k reportáži o rohu hojnosti, který na nás vysypala víla štěstěna během června a července. Zcela nevinně při hledání autobusu vhodného k úpravě na zájezdy do přírody, jsem narazil na člověka, který kromě vozidla, mimochodem nevhodného pro můj účel, měl na svém pozemku hromadu plechových vrat a rolet. Na nesmělý dotaz, kdeže se tyhle věci seženou, mi slíbil dodat adresu, jen v případě, že tuhle hromadu z jeho pozemku odstraním. V takový dar jsem ani nedoufal, nicméně během dvou týdnů si Jon dokázal udělat pár dní volna, a vrata jsme nakonec ve třech fůrách dopravili na náš pozemek.

Přibližně ve stejnou dobu instalovali v nemocnici, kde Jon pracuje řadu nových přístrojů, ze kterých zbyla hromada překližkových beden. Jonovu nabídku, že překližky na vlastní náklady odstraníme firma ráda uvítala. Co čert nechtěl, tentýž týden se na skládce objevily izolační desky stejné, jako ty, co jsme z nich postavili už jednu boudu. Náš náklaďáček se za ten měsíc docela prohnul, pendlováním mezi Brisbáně a naším pozemkem. Z utěšené přírodní scenerie se nám za krátkou dobu podařilo vytvořit malebné zátiší s uskladněným materiálem.

Dřív než nám začnete říkat „Steptoe & Son" uvědomte si, že jen plechy na všech těch vratech mají cenu pár stovek doláčů, a dokonce jsou v šikovných velikostech už upevněny na rámech, které stačí jen snýtovat do tvaru krychle se šikmou střechou, a máte hotovou boudu, kde se vyspí klidně i tři lidi. S rozpočtem, jaký máme k dispozici byly tyhle všecky hromady materiálů jak z nebe seslané. Izolační panely snad vydrží těch několik let do doby, kdy postavíme dílnu/garáž, a použijem je na obytné prostory v prvním patře. Ta doba je sice ještě bůhvíjak daleko, ale „co jednou levně seženeš, ve stáří jako když najdeš", jak říká staré přísloví.

Ne zdaleka všechno je u nás tak technicky jednoduché, jak by se zdálo, občas se v popelnicích najdou i věci zcela moderní. Dostali jsme počítač, který byl prý zachvácen a poničen virem, a náhodou zrovna Lee, co tu chvíli přebýval, je přes tyhle věci nějaký odborník. Nebyl pro něj velký problém počítač „vyčistit" a znova nainstalovat veškeré programy. Máme tedy konečně kvalitní systém s Windows 98, jen teď abych sháněl další solární panel, aby mi tuhle mašinu utáh.

Možná vám přijde divné, že stavíme zatím jen boudy omezené velikosti, je to však způsobeno hlavně legislativou místní radnice. Na cokoliv plošně většího než 10m čtverečních je nutno pořídit stavební povolení. Jen kolek přijde na $120.- čili často víc, než materiál na boudu v mezích zákona. Zrovna přemýšlím, že uděláme střechu nad jídelnou ze dvou nepropojených dílů, každého menšího, než zákonem určený limit. Jinou fintu vymyslel Jon, jak je zřejmé, radniční stavební pravidla se vztahují jen na stavby pozemní, a nic se tam neříká o plovoucích objektech. Jon tedy navrhuje postavit dostatečně prostorný hausboat na hladině našeho rybníka. Nevím jen, zda taková stavba by nevyšla dráž, než pozemní s povolením. Každopádně by to nebyl marný fór. Soused podobně využil neexistujícího výškového limitu na boudy, a zbudoval dvoupatrovou boudu 3x3m v půdorysu. Je to spíš jakási věž, ale zatím zcela legální :)) ...

Tento článek je součástí seriálu Vanpacking. Nezapomeňte si přečíst i další články:

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017