Zelené nebezpečí: poison ivy

Poison ivy je reálie související s Amerikou stejně jako socha svobody, Mickey Mouse nebo Coca Cola. Záležitost běžná a naprosto samozřejmá všem američanům do té míry, že pokud se o ní zmíní, řeknou něco jako “... tam nelez, je tam poison ivy“ bez jakéhokoliv dalšího vysvětlování. Jim je vše jasné, předpokládají tedy, že i vám. Pak se chvíli nic neděje a najednou, ani nevíte jak, sedíte v autě které směřuje na nejbližší pohotovost a vypadáte jako po chemickém plynovém útoku, při kterém byl použit yperit. Protože vy jste vlezli tam, kam jste lézt neměli...

Motto:
     Leaves of three, let it be.
     Berries of white, danger in sight.
     Stems of red, will catch you dead.

Tuto říkanku znají snad všechny americké děti. A když ne celou, alespoň její první verš. Poison ivy je totiž reálie související s Amerikou stejně jako socha svobody, Mickey Mouse nebo Coca Cola. Záležitost běžná a naprosto samozřejmá všem američanům do té míry, že pokud se o ní zmíní, řeknou něco jako “... tam nelez, je tam poison ivy“ bez jakéhokoliv dalšího vysvětlování. Jim je vše jasné, předpokládají tedy, že i vám. Situace se obvykle rozvíjí tak, že pokud netrváte na tom, aby vám to vysvětlili, pustíte onu informaci jedním uchem dovnitř a druhým ven, protože tón, kterým to řekli znamená, že se jedná o věc naprosto normální, obvyklou a známou. Pak se chvíli nic neděje a najednou, ani nevíte jak, sedíte v autě které směřuje na nejbližší pohotovost a vypadáte jako po chemickém plynovém útoku, při kterém byl použit yperit. Protože vy jste vlezli tam, kam jste lézt neměli.

Poison ivy je rostlina rozšířená po celých USA, částech Kanady, v Mexiku i na Karibských ostrovech. Zpívají se o ní populární písně, jmenuje se tak jedna comicsová postava (milovníci a znalci Batmana by mohli vyprávět), narazíte na zmínky v literatuře. Četl jsem Kingův The Stand (Svědectví), kde se jeden z hrdinů vyjadřuje o chození do volné přírody s despektem, protože kromě mravenčího pokousání a slunečního úžehu si nejspíše uženete i “... good case of poison ivy ...“. Byl jsem zvědav na překlad. Po asi roce jsem se k němu dostal a nezbývá mi než konstatovat, že “... prdel popálená od kopřiv ...“ neodpovídá zcela skutečnosti. Může to být daleko, daleko horší. Není to ani vina překladatele, který pravděpodobně americké reálie zná, to čtenář by nevěděl, o co jde.

Poison ivy se vyskytuje ve dvou formách. Buďto jako přízemní keřík, nebo jako popínavá rostlina, která se jako břečťan vine po stromech. Má tmavě zelené, trojdílné, jakoby voskové lístky a v případě popínavého typu se své opory přidržuje žlutooranžovými “kořínky“. Na poison ivy můžete narazit v zalesněném terénu, spíše na stinných místech. Vyskytuje se nejen v klasických lesích (národní parky atd.), ale i v urbanizovaných oblastech, nezřídka roste lidem na zahradách, můžete na ni narazit v městských parcích. Stačí se dotknout, otřít se. Nejhorší případy bývají potřísnění mízou, slyšel jsem i o reakcích na látky přítomné v kouři, když bylo páleno dřevo na kterém poison ivy rostlo. Otoky plic už asi nebudou dobře léčitelné jenom mastičkami.

Reakce vašeho těla na styk s touto rostlinou může být různá - statistiky uvádí, že citlivých je 50-70% lidí - nemusí se tedy stát nic, nebo můžete mít smůlu. U odolnějších jedinců se projevuje zarudnutím pokožky a drobnou vyrážkou, která během několika dnů sama zmizí, u slabších povah pak otoky a zarudnutím pokožky, které pokračuje tvorbou mokvajících puchýřů až loupáním kůže. Patříte-li k té druhé skupině, pak vězte, že vám tato legrace spolehlivě zajistí několik návštěv lékaře, relativně vysoké výdaje za kortikoidní léčbu a společenskou (a pracovní) nezpůsobilost až na několik týdnů. Nechodí se dobře po městě, když vypadáte jako malomocný v pokročilém stádiu rozpadu. Mokvavými puchýři může být (a bývá) zasaženo až několik desítek procent povrchu vašeho těla, často stehna, ruce, obličej. Při přímém kontaktu s mízou se na vaší kůži vytvoří černý svědící flíček, u kterého se vytvoří velmi rychle (v průběhu několika hodin) červený vystouplý okraj, ze kterého začínají vznikat první malé puchýřky. Pokud nevíte o co jde, může se vám stát, že ono černé místečko budete pokládat za normální pryskyřici a budete si ji snažit umýt vodou a mýdlem, čímž si (například ve sprše) velmi kvalitně roznesete kontaminaci po celém těle. Pokud již situaci znáte, doporučuje se u citlivých osob okamžité omytí pouze postiženho místa vodou a jádrovým mýdlem a následná návštěva lékaře, kterému je nutno vysvětlit, o co se jedná. Vlastní léčba je poměrně jednoduchá. Lidové recepty doporučují zejména obklady z kukuřičného škrobu (cornstarch), které mají asi převážně vysušující účinky. Lékaři vám předepíší masti s kortizonem. Pak už záleží jenom na vás a vašem těle, jak rychle se s tou nepříjemnou příhodou vyrovná.

Takže shrnutí na závěr:

  • Jedete-li do USA a hodláte-li se pohybovat jinde než výhradně po 5. avenue, nechte si od někoho místního vysvětlit, co je to poison ivy a jak vypadá. Nechte si tuto krásku ukázat, věřte, že to nebude moc velký problém.
  • Zeptejte se na další nebezpečné rostliny (poison oak, poison sumac - v jižních státech). A hlavně, dávejte si pozor, kam strkáte nos a jiné části svého těla. Jinak se vám může stát, že budete mít vskutku nezapomenutelné zážitky ze své dovolené.
  • Dojde-li ke kontaminaci silicemi, místo okamžitě omyjte studenou vodou a mýdlem. V obchodech s tábornickými potřebami (např EMS) můžete koupit speciální mýdlo právě na poison ivy. Do jaké míry je účinné, nevím. Pokud omytí stihnete do 5-ti minut po kontaminaci, máte relativně vysokou šanci, že vyváznete hodně lehko, případně se u vás příznaky podráždění pokožky neprojeví vůbec.
  • Horká (teplá) voda rozšíří a otevře vaše póry, tím se stáváte velmi náchylní k tomu, že silice prostoupí vaší pokožkou rychleji a způsobí větší problémy. Proto opatrně se sprchováním. Máte-li podezření na styk s poison ivy, nejdříve si velmi pečlivě umyjte ruce (nebo inkriminované části těla) studenou vodou.
  • Většina zvířat je imunní. To ale neznamená, že domácí mazlíček nemůže silici přenést na vás svou srstí. Kozy a ovce dokonce poison ivy spásají, čímž se podílejí na jeho likvidaci.
  • Stejně jako zvířata, i vy, pokud jste kontaminováni, můžete přenést silici na jiné osoby. Pak vás budou mít zaručeně všichni rádi. Přenos je možný pouze relativně krátkou dobu. Pokud máte vyvinutou dermatitidu, vašemu okolí již nic nehrozí...
  • Nikdy se neškrábejte. Další nebezpečí hrozí při zavlečení druhotné infekce - pak mohou vzniknout nehezké plošné jizvy.
  • Návštěva lékaře se doporučuje vždy, je-li zasažen obličej (oči, nos, uši) nebo genitálie a jejich okolí. Pozor na infekci!!!

Další informace na netu:
Jak se zbavit rostlin poison ivy? Informace převážně pro zahrádkáře a majitele pozemků:
    http://encarta.ehow.com/eHow/eHow/0,1053,17943,FF.html
Info o poison ivy a dalších jedovatých a dráždivých rostlinách (třeba kopřivách :-)
    http://museum.gov.ns.ca/poison/ivy.htm
    http://museum.gov.ns.ca/poison/ivycu.htm
Poison Ivy Tutorial: velmi hezký článek o poison ivy, spousta obrázků, malý kviz pro vás:
    http://www.cattail.nu/ivy/ivy_index.html
HealthCentral: obrázkové varování - takhle mohou vypadat vaše ruce v tom lepším případě:
    http://www.healthcentral.com/encyclopedia/408/395.html
    http://www.healthcentral.com/ency/408/000027.html
Merck: Poison Ivy Dermatitis
    http://www.merck.com/mmhe/sec18/ch203/ch203c.html#sb203_3
Family doctor: What is poison ivy?
    http://familydoctor.org/839.xml
Health line: Poison Ivy, Oak, and Sumac
    http://www.healthline.com/galecontent/poison-ivy-oak-and-sumac
Poison Ivy, Oak, and Sumac Information Center
    http://poisonivy.aesir.com/
FDA: Outsmarting Poison Ivy and Its Cousins
    http://www.fda.gov/fdac/features/796_ivy.html
Wikipedia: poison ivy
    http://en.wikipedia.org/wiki/Poison_ivy
Weeds: Kompletní shrnutí informací, obrázky. Ve formátu PDF.
    http://eesc.orst.edu/agcomwebfile/edmat/pnw108.pdf

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Helena (2007-03-08 23:22:24 | 67.165.176.95)
Konecne profesionalni, prehledny a inteligentne napsany clanek. Kez by se to dalo rict o vsem publikovanem na netu :-)
[2] Iva (2007-06-14 05:04:35 | 76.205.85.217)
Ja mohu jen souhlasit co je ve clanku napsano. Jen snad mam malou pripominku. Mam zkusenost, ze ani to mydlo nepomuze. Jsem uz vybavena vsim moznym proti Ivy. Nevim proc, ale toto zelene nebezpeci jak uvadite me asi pronasleduje :-) Poprve me zasahlo u pratel na zahrade a loni me tato rostlina co je uplne nenapadna popalila a trpela jsem asi mesic. Sice si davam pozor, ale letos me opet pozahala. Mam ji na zahrade a ne a ne se ji zbavit. Co mohu dodat? Opravdu neskrabat a pokud mozno se puchyrku nedotykat! Casto z nich vyteka tekutina, ktera dal siri popaleni kuze. Svedeni je az bolestive. Chce to opravdu casto myt specialnim mydlem a dalsimi leky osetrovat. Chranit ruce pokud nejsou zasazene jako jsem mela ja, protoze rukama se nechtic dotykate dalsich mist.
[3] Renata Gajova (2009-10-19 13:21:03 | 78.99.92.195)
Tento clanok je naozaj vyborne napisany a bohuzial velmi pravdivy.Moj manzel mal s poisonom velke problemy.Mal to roztiahnute prakticky po celom tele.Je pravda,ze to mydlo pomaha,ale naozaj su potrebne dalsie medikamenty,co v Amerike dostat kupit v kazdej lekarni aj bez predpisu.Velmi mu pomohla specialna sada Benadryl,ktora obsahovala tabletky,mast a specialny sprey,ktorym sa zasprejuje natrete miesto a po 5-10 minutach to zaschne a zostane len sucha priesvitna vrstva ,ktora zabranuje rozotretie napadnuteho miesta.
[4] mirka (2010-05-22 04:15:24 | 71.193.118.35)
Dekuji za krasny, usmevny, ale pravdivy clanek. Musim souhlasit se vsim, co je tu psano. Mam take kazdy rok problem, kdyz prijedu do Usa. Nyni mam celou ruku olezlou opravdu jak po chemickem utoku. Doufam, ze se toho brzo zbavim. Natiram mista tekutym pudrem a nekdy alkoholem, zkousim co se da.
[5] Jorka (2010-08-19 16:03:04 | 68.195.45.39)
Rada by som prijala skusenosti a rady aj inych a hlavne nazvy liekov dostupnych v Amerike.Zial mne nepomaha ani Benedryl tbl.na noc ,pravdepodobne preto, lebo dlhodobe beriem antihistaminyka a zvysovat davky uz nemozu.Zial od prvej chvile som sa mala umyvat iba v studenej vode a pouzivat papierove utierky a rukavice.Mam to roznesene po celom tele a stereoidy mi nemozu ani nasadit.No smola.Doteraz som o tej burine nevedela a upozornit ma neupozornili na nu, lebo ostatni z rodiny nie su na poison ivy alergicki.
[6] marek (2012-07-22 13:28:23 | 50.55.177.229)
odpověď na komentář [4] autora: mirka:
AHOJ MIRKO,ZARUCENY A INDIANEM DOPORUCENY RECEPT. ZROVNA TO MAM A LECIM TO. PUCHYREK ROZDRAPEJ OSTRYM PREDMETEM (POZOR NA POTRISNENI)A NAMOC VATOVOU TYCINKU V SAVU(TADY CLOEROX)PORADNE VYTRIT A ZA TRI DNY UPADNOU I STROUPKY. TROSKU DRASTICKE, ALE UCINE.
[7] David (2013-08-16 20:38:42 | 82.209.48.238)
Zdravím všechny, měl bych dotaz kde se dá tato jedovatá rostlina zakoupit. Mám totiž velký problém se zloději vyzkoušel jsem kde co ale pokaždé mi vykradou celou zahradu tak jsem myslel abych jim to alespoň trochu okořenil. Předem děkuji za odpověď.

Diashow Aljaska 2017