Čtení - aktuální články

Celkem bylo nalezeno 595 článků. Zobrazeny jsou články 256 - 270.

Posvátný EyüpPosvátný Eyüp - K svatyni Eyüp proudí denně davy poutníků z celého muslimského světa. Tato mešita patří totiž mezi deset nejposvátnějších míst islámu. Nenachází se přitom na Arabském poloostrově či někde na Blízkém Východě, ale poněkud překvapivě až v Evropě. Právě tady kdysi probíhaly inaugurace většiny Osmanských sultánů.

Chorvatsko – cestování dětí bez doprovodu rodičůChorvatsko – cestování dětí bez doprovodu rodičů - Pokud jste hodlali vyslat svou ratolest do Chorvatska k moři s babičkou, strejdou nebo kamarádem ze školky, nebude to letos tak jednoduché jako v minulých letech. Nejen domácí úředníci mají patent na výrobu nařízení ztěžujících nám život, tentokráte se do hry o nejotravnější vyhlášku zapojili i chorvati.

Vzpomínka na BamVzpomínka na Bam - Město Bam jsem poprvé navštívil v roce 2000, kdy jeho okraj ještě zdobila největší hliněná citadela světa. Naposledy jsem tudy projížděl roku 2005, ale to jsem se zde již nijak nezdržoval. Chtěl jsem si uchovat vzpomínku na města takovou, jak jsem jej spatřil před osudným zemětřesením, které toto místo postihlo 26. prosince roku 2003 a zcela změnilo nejen jeho vzhled a atmosféru, ale i počet původních obyvatel. Následující řádky jsou proto nostalgickou vzpomínkou na romantickou hliněnou oázu, která již neexistuje, neboť téměř zcela zmizela jako by to byla jen fata morgana.

Ak Daglari - pohoří dervišůVe stínu Araratu: Ak Daglari - pohoří dervišů - Na jih Turecka se jezdí především kvůli krásným plážím. Zatím jen hrstka zasvěcených propadla kráse přilehlých hor a vydává se na objevné výpravy po jejich svazích. Kromě pohoří Bey Daglari, o kterém byla řeč v jednom z předchozích dílů, patří v této části země k nejatraktivnějším cílům trekařů masív Ak Dag, jenž kulminuje vrcholem Uyluk Tepe. Ten je nejzápadnější třítisícovkou pohoří Taurus a druhou nejvyšší horou někdejší starověké Lýkie. Jeho svahy zdobí několik jezírek a nádherná subtropická vegetace. Jde také o místo, které je domovem svérázných horalů, jež jejich okolí považuje za zavrženíhodné odpadlíky od islámu.

Sydney a cesta domůKolmo napříč Austrálií: Sydney a cesta domů - Po úspěšném zakončení cykloexpedice už nám zbyl pouze jeden týden na to, abychom si prohlédli tuto největší australskou metropoli, vykoupali se na vyhlášených plážích v okolí Sydney a pomalu se začali připravovat na odlet domů.

Netušené krásy TeheránuNetušené krásy Teheránu - Teherán nepatří právě k hitům cestovních kanceláří a autoři cestopisů se při zmínce o něm často spokojí jen s (rádobyvtipným) konstatováním, že je to „hlavní město smogu“. Není divu, že jen málokdo tuší, jaké krásy tato největší metropole Středního Východu skrývá.

Neznámý BolkarVe stínu Araratu: Neznámý Bolkar - Turecký Taurus kulminuje ve své střední části pohořími Aladaglar a Bolkar. Zatímco nepatrně vyšší Aladaglar se pomalu dostává do itinerářů dobrodružně založených cestovatelů, sousední Bolkar zůstává zatím stranou zájmu zahraničních turistů. Přitom tyto málo známé velehory nabízejí více než jen obligátní ledovcová jezírka a divoké skalní soutěsky. Vedle monumentálních skalních bran a ruin byzantských kostelů se zde nachází i tajemná přírodní svatyně zdobená jedním z největších chetitských reliéfů.

Vychází průvodce JOTA Rough Guide MarokoVychází průvodce JOTA Rough Guide Maroko - Knižní průvodce Marokem z edice Rough Guide je prakticky rozdělen do dvanácti hlavních kapitol. První kapitola poskytuje konkrétní informace o dopravních prostředcích, typech a cenách ubytování, o stravování, zásadách jednání s domorodci, o zdraví na cestách… Následných devět místopisných kapitol se věnuje jednotlivým regionům. A na závěr se dostanete k souvislostem (převážně historickým) a slovníčkům - a to jak francouzskému a arabskému, tak i berberskému, což oceníte na územích, kde převažuje berberské obyvatelstvo.

Smutný konec VédůSmutný konec Védů - Průvodce nás s jistotou vede po sotva znatelné stezce džunglí národního parku Maduru Oya. Náhle se před námi jako duch objevuje domorodec s malým lukem. Stojíme tváří v tvář jednomu z posledních necivilizovaných Védů. Už jen malá komunita těchto původních obyvatel Srí Lanky žije tady hluboko uprostřed ostrova tradičním způsobem.

Bursa - kolébka osmanské říšeBursa - kolébka osmanské říše - Bursa byla až do poloviny 15. století hlavním městem Osmanské říše. Teprve když roku 1453 sultán Mehmet II. dobyl byzantský Cařihrad, dnešní Istanbul, ztratilo toto město své významné postavení. Přesto však i v následujících staletích nadále vzkvétalo. Dnes nabízí turistům unikátní soubor muslimských památek a mnoho dalších atrakcí.

KáhiraKáhira - Jak popsat několika slovy Káhiru? Je obrovská, přeplněná, monumentální, záhadná, špinavá, hlučná, a také nesmírně zajímavá a plná památek. Když přijedete poprvé do Káhiry, zaútočí na Vás bez přípravy. Vnímáte ji všemi smysly. Naplno. Nenechá Vás v klidu.

Divokým SístánemDivokým Sístánem - Rozeklané skalnaté hory, kde dosud vládne zákon krevní msty. Ale také bezútěšně pusté roviny bez života, ve kterých se jako fata morgana sem tam zatřpytí solná pláň či hladina jezera. Sístán, nejodlehlejší kout Íránu, má mnoho tváří. Právě tady se prý na úsvitu perských dějin narodil prorok Zarathuštra. Podle jiné legendy odtud pocházel jeden z biblických tří králů.

Střecha AnatólieVe stínu Araratu: Střecha Anatólie - Snad každého návštěvníka turecké Kapadokie upoutá silueta vyhaslé sopky Erciyas Dag, jež v dálce neustále dominuje obzoru. Právě tento impozantní vulkán vytvořil kdysi dávno zdejší pohádkovou krajinu skalních měst, tufových homolí a kamenných hřibů. Jeho po celý rok sněhem pokrytý vrchol je jakousi pomyslnou „střechou“ Anatólie - náhorní plošiny, která vyplňuje západní část Malé Asie. Měří totiž úctyhodných 3917 m, což je výška, kterou se nemůže pochlubit žádný jiný vrchol pohoří Taurus.

Oravský hrad – Oravský PodzámokOravský hrad – Oravský Podzámok - Oravský hrad najdeme na severu Slovenska nad řekou Oravou, stojí na 112 metrů vysokém skalním ostrohu nad obcí Oravský Podzámok v okrese Dolný Kubín. Vysoké skalní podloží, ukončené ze tří stran srázy nad řekou umocňuje pevnostní vzhled této malebné stavební kompozice.

Indičtí kejklířiIndičtí kejklíři - Cestuje-li člověk po Indii, pronásledují jej téměř na každém kroku nejrůznější komedianti, potulní hudebníci, věštci, medvědáři, kouzelníci se cvičenými opicemi či papoušky a neodbytní zaklínači hadů. Tito samozvaní baviči jsou většinou lidé zoufale bojující s chudobou, což dodává jejich představením hořký podtext.

Zobraz další stránky:   1 - 15    16 - 30    31 - 45    46 - 60    61 - 75    76 - 90    91 - 105    106 - 120    121 - 135    136 - 150    151 - 165    166 - 180    181 - 195    196 - 210    211 - 225    226 - 240    241 - 255    256 - 270    271 - 285    286 - 300    301 - 315    316 - 330    331 - 345    346 - 360    361 - 375    376 - 390    391 - 405    406 - 420    421 - 435    436 - 450    451 - 465    466 - 480    481 - 495    496 - 510    511 - 525    526 - 540    541 - 555    556 - 570    571 - 585    586 - 600  

Diashow Aljaska 2017