Čtení - aktuální články

Celkem bylo nalezeno 595 článků. Zobrazeny jsou články 271 - 285.

Koruna LýkieVe stínu Araratu: Koruna Lýkie - Brát si sebou na Tureckou riviéru pohorky vypadá na první pohled jako bláznovství či recese. Pokud však patříte nejen k milovníkům moře, ale i vysokohorské turistiky, určitě nebudete litovat, pokud to uděláte. Nádherné hory se zvedají hned za všemi místními letovisky. Jedná se o jižní hřebeny pohoří Taurus, které nezřídka přesahují výšku tří tisíc metrů. K nejlépe dostupným patří masív Bey Daglari, jehož nejvyšší vrchol Kizlarsivrisi (3070 m) je skutečnou korunou někdejší starověké Lýkie.

Pyramidy v GízePyramidy v Gíze - Když Napoleon spatřil pyramidy v Gíze (bylo to 21. července 1798 před „bitvou u pyramid“, v níž porazil mamelucká vojska), pronesl slavnou větu: „Vojáci, čtyřicet století hledí na Vás!“. Tváří tvář této kamenné záhadě nebylo třeba říkat více. Pyramidy jsou obrovské, záhadné, jednoduché, monumentální a věčné, alespoň ve srovnání s délkou lidského života určitě. Působí, jako by se lidé chtěli vyrovnat bohům. A nutno říct - téměř se jim to podařilo.

Šafránové městoŠafránové město - Turecká města jsou na památky neobyčejně bohatá. Na své si při procházce jejich uličkami přijdou nejen milovníci muslimské architektury, ale i obdivovatelé byzantských chrámů či antických monumentů. Historické stavby zde však bohužel obvykle netvoří větší celky, ale stojí jednotlivě, obklopeny moderní zástavbou, a tak i velmi starobylá města připomínají bezduchou betonovou džungli. Existují samozřejmě výjimky. Jednou z nich je malebné Safranbolu, mnohými západními turisty považované za nejkrásnější a nejpůvodnější městečko dnešního Turecka.

Kráter Nemrut DagVe stínu Araratu: Kráter Nemrut Dag - K největším přírodním zajímavostem východního Turecka patří bezpochyby obrovská vyhaslá sopka Nemrut Dag. Když koncem devadesátých let dozněla partyzánská válka mezi tureckou armádou a kurdskými separatisty, vrátil se výlet na tuto pozoruhodnou horu opět do itinerářů dobrodružně založených cestovatelů. Ty sem láká především gigantický kráter na vrcholu vulkánu, jenž je vyplněn mnoha unikátními jezírky a horkými prameny.

Luxor a Údolí králůLuxor a Údolí králů - Pokud jste obdivovatelé kultury starověkého Egypta, pak je pro Vás návštěva Luxoru prostě povinná. Jet do Egypta a nenavštívit Luxor, to je jako byste chtěli poznat památky České republiky a vynechali Prahu.

Titáni z AtlasuTitáni z Atlasu - Maroko, to nejsou jen exotické pouštní scenerie a bezútěšně vyprahlé hory. Poblíž městečka Azrou v centrální části Atlasu najdete krajinu, kterou by jste v severní Africe patrně nečekali. Zelené hvozdy táhnoucí se daleko za obzor připomínají tak trochu Krkonoše či Velkou Fatru. Jen opice poskakujících ve větvích mohutných jehličnanů kazí tento dojem. Jediný cedrový les na černém kontinentu je totiž domovem endemického druhu bezocasého makaka.

Putování za Kravskou tlamouPutování za Kravskou tlamou - Ganga neboli Matka Ganga, jak řeku nazývají Indové, není ani zdaleka nejdelší či nejvodnatěší řekou světa. Je však bezesporu řekou nejposvátnější a nejmilovanější. Téměř na každém kilometru jejích břehů leží nějaké posvátné či poutní místo. Uctívaný je také pramen tohoto veletoku. Ten se nachází vysoko v garhválském Himálaji asi 20 kilometrů od vesničky Gangótrí. Každý rok k němu putují tisíce zbožných hinduistů z celé Indie, aby tady vykonali velmi účinnou modlitbu a donesli odtud trochu drahocenné vody svým bližním. Rozhodli jsme se je následovat a vydali se po dávné poutní cestě hluboko do nejvyššího pohoří světa…

DedegölVe stínu Araratu: Dedegöl - Nejrozsáhlejším a zároveň nejvyšším masivem středního Tauru je 2992 m vysoký Dedegöl. Jako nějaká gigantická hradba odděluje od sebe tato impozantní hora dvě největší sladkovodní jezera v Turecku: Egirdir Gölü a Beyşehir Gölü. Žádná jiný vrchol v tzv. Jezerní oblasti není tak těžko přístupný, proto dosud jen málo cizinců mělo tu čest jej dobýt.

AsuánAsuán - V Egyptě je spousty zajímavých míst. Třeba Asuán. Každý asi někdy slyšel o Asuánské přehradě. Také je to nejsušší místo na světě. A jezdí tu feluky. A kdysi to byl téměř (pro staré Egypťany) konec světa. Ale popořadě.

Na trhu v JemenuNa trhu v Jemenu - Téměř v každém jemenském městečku se pravidelně jednou týdně koná velký trh. Návštěva těchto orientálních jarmarků je úžasným zážitkem. Na turistu ze Západu tu dýchne fantastická středověká atmosféra, jež už se díky globalizaci téměř vytratila z tržišť v ostatních částech arabského světa.

PompejePompeje - Když vybuchl Vesuv, překryl všechno vulkanický prach, popel, vrstva lávy a sopečných kamenů, která zakonzervovala město - nejen chrámy, brány, vily a ostatní budovy i s jejich nápisy na zdech, ale i lidi a zvířata prostě všechno živé i neživé...

Z hlavního do největšího městaKolmo napříč Austrálií: Z hlavního do největšího města - Po předchozích deštivých dnech ve Sněžných horách se rozhodujeme zůstat několik dní u našich fantastických litevských hostitelů Mindaugase a Rasy na okraji Canberry. Během prvního dne provádíme nutnou údržbu kol, pereme prádlo, sušíme promočené věci z předchozích dní a zbytek času odpočíváme. Venku je stejně šeredně, tak toho aspoň využíváme. Snažím se také sehnat nové pláště na mé kolo...

Přes pouště a pohoří z Prahy do PákistánuPřes pouště a pohoří z Prahy do Pákistánu - Pákistán, to je bordel, špína a smrad, chaos, nepohodlí. Ale zároveň je Pákistán země nekonečně nádherná. Země, kde jsou rozsáhlé pouště, úrodné nížiny i vysoká osmitisícová a sedmitisícová pohoří. Jedna z kolébek světové civilizace (v povodí Indu vznikly první starověké indické státy), země přeplněná památkami starověkými, islámskými stavbami z doby Velkých Mogulů i architekturou britských kolonizátorů. V neposlední řadě je také Pákistán zemí hrdých, ale přátelských lidí, kteří jsou mnohem chudší, ale možná i šťastnější než většina z nás.

Nová nadílka turistických průvodců Rough Guide: Vietnam, Mallorca a Menorca, MexikoNová nadílka turistických průvodců Rough Guide: Vietnam, Mallorca a Menorca, Mexiko - Jen málo zemí se za tak krátkou dobu změnilo tolik jako Vietnam. Pouhých třicet let po hrůzné válce se Spojenými státy plné neuvěřitelného násilí a pustošení krajiny je Vietnam opět rychle se rozvíjející zemí a zdejší lidé plni optimismu hledí do budoucna, aniž by se nechali nadměrně týrat vzpomínkami na krvavou lázeň, která poznamenala osudy zdejších rodin.

Památný SárnáthPamátný Sárnáth - Na předměstí Váránasí, nejposvátnějšího města všech hinduistů, do něhož se jak známo od nepaměti stahují poutníci z celé Indie, aby se zde ve vodách Gangy zbavili svých hříchů, či tu na posvátném místě zemřeli, leží jedno z nejposvátnějších míst všech buddhistů - Sárnáth. Vlastně spíš to co z něho zbylo. Na rozdíl od rušného Varanásí je Sárnáth dávno mrtvým městem. Nikoliv však městem zapomenutým, což dokazují rok od roku rostoucí zástupy buddhistických poutníků, jenž se sem jezdí poklonit památce Gautamy Buddhy, který zde před 2500 lety pronesl své první kázaní a tím, jak praví staré texty, „roztočil kolo Zákona“.

Zobraz další stránky:   1 - 15    16 - 30    31 - 45    46 - 60    61 - 75    76 - 90    91 - 105    106 - 120    121 - 135    136 - 150    151 - 165    166 - 180    181 - 195    196 - 210    211 - 225    226 - 240    241 - 255    256 - 270    271 - 285    286 - 300    301 - 315    316 - 330    331 - 345    346 - 360    361 - 375    376 - 390    391 - 405    406 - 420    421 - 435    436 - 450    451 - 465    466 - 480    481 - 495    496 - 510    511 - 525    526 - 540    541 - 555    556 - 570    571 - 585    586 - 600  

Diashow Aljaska 2017