Čtení - aktuální články

Celkem bylo nalezeno 595 článků. Zobrazeny jsou články 286 - 300.

Slovenské jeskyněSlovenské jeskyně - Nejsem žádná odbornice, různé slovenské jeskyně jsem navštívila pouze jako výletník, nikoli speleolog, a přesto jsem byla krásou okouzlujících podzemních propastí, jeskyní a norných vodních toků uchvácena. Říká se, že je málo zemí na světě, které mají tak rozmanité podzemí plné krasových útvarů jako právě Slovensko. Jeskyňáři zde evidují víc než 5350 propastí a jeskyní, které spojuje rozmanitý systém říčních chodeb, někdy až v několika poschodích nad sebou.

Diashow turné - Kalifornie 2008Diashow turné - Kalifornie 2008 - Do Kalifornie zavede diváky svého letošního jarního diashow turné cestovatel a fotograf Martin Loew. Během večera plného barevných diapozitivů slibuje Martin Loew přiblížit nejen známá americká velkoměsta, ale také národní parky, hory i pouště.

Pirátské pobřežíPirátské pobřeží - Tak bývá často nazývána východní část Turecké riviéry. Středozemní moře tu lemuje pás skalnatých hor na starých římských mapách označovaný jako Cilicia Tracheia – Drsná Kilikie. Tato odlehlá oblast byla dlouho základnou proslulých saracénských pirátů. Dnes ji berou útokem turisté z celého světa. Není divu. Jde o jeden z nejatraktivnějších regionů Turecka, kde není nouze o historické památky a přírodní zajímavosti.

Rikšou do SárnáthuRikšou do Sárnáthu - Snad každý zná slavnou povídku „Moje jízda tramvají“ od legendární dvojce komiků Šimka a Grossmana. Následující článek se nese v podobném duchu a mohl by se proto jmenovat „Moje jízda rikšou“. Ale čtenáři by mne pak možná obvinili, že jde o název ukradený. Také by to svádělo k nesprávné domněnce, že se jedná o smyšlené vyprávění. Následující řádky jsou však střízlivým popisem skutečnosti, což jistě potvrdí každý, kdo byl někdy v Indii. Rád bych se prostřednictvím nich s vámi podělil o zážitky z jedné obzvláště zběsilé jízdy motorovou rikšou.

TeheránÍránské putování: Teherán - Cesta z Mašadu do Teheránu byla jak jinak, než zábavná. Zpoždění v délce dvou hodin už pro mne nebylo ničím novým. Jen je potřeba si ohlídat, který autobus je pak ten váš. Zpoždění bylo dáno tím, že se stále čekalo na všechny cestující, kteří byli uvedeni v seznamu. Nakonec i ten poslední, bez viditelného spěchu nastoupil k ostatním a za sborového zvolání Alláh akbar ze strany cestujících, jsme se konečně rozjeli.

Na skok v IndiiNa skok v Indii - Hlavním cílem naší dvoučlenné „expedice“ v roce 1996 byl Pákistán. Zastavili jsme se ale i v Indii. Skutečně jenom na skok, protože jsme v této obrovské zemi strávili 2,5 dne a viděli pouze dvě města - Amritsar a Dillí. Přesto i za tak krátkou dobu bylo zážitků spoustu.

Město císaře AkbaraMěsto císaře Akbara - Fatéhpur Síkrí, město obrovských paláců a honosných nádvoří, vzniklo z rozmaru císaře Akbara v 16. století. Na čtrnáct let se stalo centrem Indie a pak bylo navždy opuštěno. Dnes se jeho mohutné stavby z rudého pískovce tyčí v širé rovině jako memento marnivosti a domýšlivosti dynastie největšího vládce z dynastie Velkých Mughalů.

Setkání cestovatelů - jaro 2008Setkání cestovatelů - jaro 2008 - Srdečně zveme širokou veřejnost na jubilejní 10. cestovatelský festival v Praze, který se uskuteční ve dnech 15.-16. března 2008 v Praze 8 v kulturním domě Ládví. Nedílnou součástí festivalu je miniveletrh s cestovatelskou tématikou a tradiční slosování anketních lístků s možností vyhrát hodnotné dárky – knižní průvodce, outdoorové vybavení, autobusové jízdenky po Evropě, zájezdy s cestovní kanceláří, předplatné cestovatelských časopisů a další atraktivní ceny.

Z Melbourne do Canberry přes střechu AustrálieKolmo napříč Austrálií: Z Melbourne do Canberry přes střechu Austrálie - Po návratu z Tasmánie do Melbourne se rozhodujeme zůstat ještě dvě noci u našich vánočních hostitelů Prue a Marka. Během té doby navštěvujeme ještě starší pár Australanů, které jsme potkali v Západní Austrálii a kteří nás též k sobě pozvali. Je to příjemné setkání po několika měsících. Celkové nás Melbourne opravdu zaujalo a nechce se nám ani dále. Ale nedá se nic dělat, musíme šlápnout do pedálů.

Trekking na Střeše ArábieTrekking na Střeše Arábie - Jemen proslul častými únosy cizinců a podle současné americké vlády je součástí „Osy zla“. Není divu, že většina českých turistů považuje tuto zemi za nebezpečnou část světa, kde trekking vůbec nepřipadá v úvahu. Skutečnost však není zas tak dramatická a po některých horách někdejší Šťastné Arábie (Arabia Felix) se lze bez obav toulat celé dny s batohem na zádech.

KangÍránské putování: Kang - V pátek 1.6.2007 ráno jsem vstal sice poměrně brzy, ale s o to větší chutí. Čekal mne totiž celodenní výlet do hor za Mašad, kde ukryta mezi kopci, leží vesnice jménem Kang. Všichni turisté, kteří touží spatřit tzv. stupňovité vesnice, ve velkých zástupech navštěvují Mašule, která leží nedaleko Raštu, poblíž Kaspického moře.

Na skok v MonakuNa skok v Monaku - Monako! Při vyslovení tohoto slova se mi vybaví bohatství a exotika. Bohatství je celkem bez diskuse, ta exotika je možná sporná. Vždyť tato zemička leží v civilizované Evropě. Málokdo však ví, že první osadu na území dnešního Monaka založili Féničané. Stalo se tak už v 5. století před Kristem. A exotické a zvláštní je na této zemi skoro všechno.

Seskok z Baba DaguVe stínu Araratu: Seskok z Baba Dagu - Baba Dag je ideálním cílem pro ty, kteří se v Turecku nechtějí příliš vzdalovat od moře. Nádherně položená hora láká k pěším výletům, ale slouží i jako oblíbené startovací místo vyznavačů paraglidingu. Ze stezek šplhajících do strmého svahu se naskýtají úchvatné výhledy na slavnou pláž Ölüdeniz, ale milovníci adrenalinu jistě neodolají pokušení, prohlédnout si pobřežní scenérie z ptačí perspektivy při tandemového seskoku.

MašadÍránské putování: Mašad - Cesta z Kermánu do Mašadu za normálních okolností trvá dvacet hodin. Nezjistil jsem jak je to možné, ale náš řidič to stihl o šest hodin méně. Je pravda, že poslední zastávka byla večer v devět, aby se muslimové mohli pomodlit poslední modlitbu a další zastávka byla až v půl páté ráno dalšího dne, kdy byla první modlitba dne. Pro mne to bylo svízelné, ale člověk zvládne téměř cokoliv, když skutečně musí. Vše jsem přežil ve zdraví a ráno kolem osmé 31.5.2007 jsem vystoupil na autobusovém nádraží v Mašadu.

Mrtvé mořeMrtvé moře - Na hranici Izraele, Jordánska a Palestiny leží jeden z přírodních divů světa - Mrtvé moře. Leží více jak 400 metrů pod hladinou světového oceánu a je daleko nejhlubší proláklinou na Zemi. Prolákliny, místa na zemské souši se zápornou nadmořskou výškou, vznikají většinou ve velice suchých oblastech. Ve vlhčím klimatu je proláklina velice rychle zalita vodou a vznikne zde jezero, obvykle sladké. Mrtvé moře je také jezero, ale slané. Velice slané! Jedno z nejslanějších na světě...

Zobraz další stránky:   1 - 15    16 - 30    31 - 45    46 - 60    61 - 75    76 - 90    91 - 105    106 - 120    121 - 135    136 - 150    151 - 165    166 - 180    181 - 195    196 - 210    211 - 225    226 - 240    241 - 255    256 - 270    271 - 285    286 - 300    301 - 315    316 - 330    331 - 345    346 - 360    361 - 375    376 - 390    391 - 405    406 - 420    421 - 435    436 - 450    451 - 465    466 - 480    481 - 495    496 - 510    511 - 525    526 - 540    541 - 555    556 - 570    571 - 585    586 - 600  

Diashow Aljaska 2017