Čtení - aktuální články

Celkem bylo nalezeno 595 článků. Zobrazeny jsou články 331 - 345.

Loučení se Západní Austrálií a Nullarbor PlainKolmo napříč Austrálií: Loučení se Západní Austrálií a Nullarbor Plain - Od poslední reportáže z přímořské Esperance uplynulý již 3 týdny. Od té doby jsme zažili zase plno zajímavých a krásných zážitků, našlapali stovky kilometrů a hlavně se rozloučili s největším australským svazovým státem Western Australia a překročili hranice do South Australia (Jižní Austrálie).

ŠůšÍránské putování: Šůš - Starý Mercedes ukrajoval íránskou krajinu směrem na jih pomalu a občas i spolehlivě. Jen dvakrát za noc musel řidič neplánovaně zastavit, protože upadla jakási součástka a bylo třeba provést opravu. Interiér autobusu rozhodně nebyl moderní. Chyběla anatomicky tvarovaná sedadla a místo nich zde byly něco jako malé paravany. Musím ale říci, že mě osobně se Mercedesem cestovalo mnohem pohodlněji, než Volvem. Ištván byl sice rozlámaný, ale já preferoval větší prostor a tím i pohodlí.

Karakoram HighwayKarakoram Highway - Jsou na světě národy, které se navzájem nenávidí. Turci a Řekové, Arméni a Ázerbájdžánci, Srbové a Chorvati, Arabové a Židé. A také Indové a Pákistánci. Po druhé světové válce spolu vedli tři velké války a řadu menších konfliktů, z nichž většina se týkala sporného území Kašmíru. Toto území je dodnes rozděleno mezi Indii a Pákistán a obě strany odděluje linie příměří. Občas probíhají v této oblasti boje mezi oběma armádami. No armádami - spíš se jedná o přestřelky horolezeckých družstev, protože často se bojuje v nadmořské výšce přes 6000 metrů na ledovci.

Centrální AnatolieVe stínu Araratu: Centrální Anatolie - Turecká Anatólie byla kolébkou mnoha civilizací a dlouhodobé působení člověka výrazně změnilo její tvář. Zejména díky intenzivnímu pastevectví je dnes tato oblast z velké části holou pustinou. Původní krajina s lesy tvořenými borovicemi, cedry a zakrslými duby se zachovala pouze v některých hůře přístupných horách. Zvláštní kouzlo dodávají této části světa vyhaslé vulkány, bizarní tufová skaliska a poměrně četná sladká i slaná jezera.

HamadánÍránské putování: Hamadán - Je středa ráno a cesta z Tabrízu do Hamadánu proběhla nad očekávání dobře. Rýma a kašel se ještě nestačily rozrůst do „apokalyptických“ rozměrů jak u mě bývá zvykem a tak jsem se na svém sedadle docela slušně vyspal. Autobus byl moderní a značky Volvo. V ceně jízdenky tak byla i filmová záplava produktů bollywoodské provenience, která svými náměty vysoce převyšuje sladko-romantické příběhy Rosamundy Pilcherové. Láska, bolest, pláč a žárlivost, to jsou neustále se opakující motivy těchto filmů. Občas se urodilo a bylo možné zhlédnout i filmy íránské produkce, ale ve své podstatě to bylo stejné. Láska a dobro, tradice a úcta k hodnotám vždy na poslední chvíli zvítězily nad záští a nepřejícností.

Jaký byl podzimní Cestovatelský festival v PrazeJaký byl podzimní Cestovatelský festival v Praze - V Praze v kulturním domě Ládví se ve dnech 10.-11. listopadu 2007 konal již 9. Cestovatelský festival. Více než 40 předních českých cestovatelů a fotografů vystoupilo v širokém programu festivalu, který se konal paralelně ve třech tématicky rozdělených sálech. Ve velkém sále s kapacitou 500 míst k sezení a dalších 200 míst k stání probíhaly projekce z exotických krajin a další dva malé sály byly tématicky zaměřeny na Evropu a na expedice.

Jak se neztratit v ÁzerbajdžánuJak se neztratit v Ázerbajdžánu - Když se řekne Ázerbájdžán, mnoho z nás si představí velice exotickou, nepřístupnou a ortodoxně islámskou zemi. Opak je pravdou. Ázerbájdžán je díky svému ropnému bohatství nejbohatší ze tří zakavkazských zemí. Téměř všichni obyvatelé Ázerbájdžánu jsou muslimové.

Egejské pobřežíVe stínu Araratu: Egejské pobřeží - Následující řádky jsou stručným přehledem nejméně známých a turisty zatím prakticky vůbec nenavštěvovaných hor na území Turecka. V knižních průvodcích, včetně Lonely Planet, je o těchto lokalitách nanejvýše zmínka nebo se tady o nich nepíše vůbec. Ani na internetu nelze zatím v českém ani anglickém jazyce nalézt více nežli údaje o jejich výšce a poloze. To vše je samozřejmě pro každého dobrodružně založeného cestovatele zárukou skutečně objevitelských zážitků!

KandovanÍránské putování: Kandovan - Jestliže jsem řekl, že Tabríz příliš neoplývá tím, pro co jste do Íránu přijeli, pak toto tvrzení rozhodně neplatí o malé, horské vesnici Kandovan. Stojí za to ji spatřit a projít se jejími ulicemi. Na tento výlet jsem se vydal se Siou a jeho dvěma přáteli. Domluvili jsme se, že se sejdeme druhý den v pravé poledne u mého hotelu. Sám jsem byl zvědav, nakolik je v Íránu možné věřit slovu muže.

Horování 2007 - V sobotu 24. listopadu proběhne v Domě kultury Šumperk tradiční Horování - setkání horolezců, dobrodruhů, turistů a milovníků extrémních sportů i přírody.

Jak se neztratit v ArméniiJak se neztratit v Arménii - Na světě nenajdeme moc zemí, v nichž by národní identita byla tolik svázána s náboženstvím tak jako v Arménii. Arménie byla první zemí na světě, která přijala křesťanství za státní náboženství. Stalo se tak již roku 301 našeho letopočtu, o něco dříve než v Gruzii a římské říši. Arméni a Gruzínci byli obklopeni samými muslimy, a tak není divu, že křesťanská víra se pro ně měla mimořádný význam.

Diashow turné HavajDiashow turné Havaj - Cestovatel a fotograf Martin Loew opět připravil další ze svých celovečerních diashow, se kterou se na přelomu letošního podzimu a zimy rozjíždí na turné po českých i moravských městech. Tentokrát divákům přiblíží daleké a exotické souostroví – tropickou Havaj. Během večera plného barevných diapozitivů uvidíme nejen palmové pláže a azurové moře, ale také hory, tropické pralesy i aktivní sopky.

Netušené krásy tureckých horVe stínu Araratu: Netušené krásy tureckých hor - Do Turecka lákají turisty především azurově modré pláže. Tato orientální země je však ideální - leč zatím neobjevenou - destinací i pro milovníky trekingu a vysokohorské turistiky. Pokud jste také toho názoru, že na Slovensku a ani v Rumunsku již to není, to co bývalo, pak zamiřte právě sem a nebudete litovat. Najdete tu dosud panenské hory mnoha tváří. Nikde v nich nenarazíte na tabulky přikazující neopouštět značené cesty či zakazující táboření. Naopak, cestu zde budete mnohdy marně hledat a spoléhat se v noci můžete pouze na vlastní stan či pohostinnost domorodců.

Od eukalyptových lesů k pouštiKolmo napříč Austrálií: Od eukalyptových lesů k poušti - Od poslední písemné zprávy vedla naše cesta z eukalyptových lesů v okolí Pembertonu dále přes městečka Northcliffe, Walpole a Denmark až do přímořského letoviska Albany. Odtud jsme pokračovali na sever do vnitrozemí do pohoří Stirling Range a dále znova k pobřeží do Esperance. Zde se naše cesta otočí na sever do vnitrozemského Norsemanu, okraje pouště Nullarbor plain.

TabrízÍránské putování: Tabríz - Bylo 01.30 místního času a přesně 14.5.2007. Nikdy tyto údaje nezapomenu, protože přesně v tu dobu mým ramenem zatřásla obrovitá ruka řidiče našeho autobusu a v perštině mi vzrušeně vysvětloval, alespoň tak jsem si obsah jeho slov domýšlel, že prvního cíle mé cesty Tabríz, jsem právě dosáhl.

Zobraz další stránky:   1 - 15    16 - 30    31 - 45    46 - 60    61 - 75    76 - 90    91 - 105    106 - 120    121 - 135    136 - 150    151 - 165    166 - 180    181 - 195    196 - 210    211 - 225    226 - 240    241 - 255    256 - 270    271 - 285    286 - 300    301 - 315    316 - 330    331 - 345    346 - 360    361 - 375    376 - 390    391 - 405    406 - 420    421 - 435    436 - 450    451 - 465    466 - 480    481 - 495    496 - 510    511 - 525    526 - 540    541 - 555    556 - 570    571 - 585    586 - 600  

Diashow Aljaska 2017