Čtení - aktuální články

Celkem bylo nalezeno 595 článků. Zobrazeny jsou články 481 - 495.

Vanpacking: Práce, práce... - Trochu jsme zjišťovali, jak to tu vypadá s pracovními příležitostmi, a jak se zdá, je tady v okolí práce docela dost, tedy hlavně při sklizni zeleniny a ovoce. Platí se něco kolem $11.- až $12.- na hodinu, pokud neděláte v úkole, to pak může hodit i víc. Práce za hotovku na dlaň se tu jak se zdá také občas najde, ale chvíli trvá, než to člověk vystopuje. Větší farmy chtějí zpravidla vidět daňové číslo a pracovní víza. Jak mi zkušení místní hobos radili, číslo se dá zfixlovat, jméno pozměnit, a víza neukazovat. Když to vyjde, je možné asi tak měsíc v klidu pracovat, než se člověk musí pohnout dál, neb prý asi 6 neděl trvá, než se firma od berňáku dozví, že zmíněné číslo a jméno neexistuje.

Peru a Ekvádor: Prolog - Nápad členů HO TAK navštívit Ecuador a pokořit Chimborazo je už staršího data. Před první expedicí do Jižní Ameriky se rozhodovalo právě mezi Chimborazem (tedy nejvzdálenějším bodem zemského povrchu od středu Země) a Aconcaguou (nejvyšší horou obou Amerik a současně západní i jižní polokoule). V roce 1997 to vyhrála Aconcagua, resty je však nutné likvidovat a tak přišlo na řadu i Chimborazo. První konkrétnější podoba expedice byla načrtnuta na posledním slanění oddílu na počátku prosince 1999. Vznikl totiž nápad spojit Ecuador s vedlejším Peru, byť poněkud na úkor dobývání ekvádorských nadoblačných výšin.

Last Frontier: Koktejl v San Franciscu - V září, říjnu je v San Franciscu nejkrásnější počasí. Letní mlhy, které srážejí rtuť teploměru o podstatnou část směrem dolů, již pominuly. A tak se rozhoduji nehledat si na tu jednu noc hostel. Svůj baťoh dávám za $6 do úschovny na nádraží autobusové společnosti Greyhound v centru města a vyrážím do ulic. Nejsem zde poprvé, a tak se již neženu k slavnému mostu, či k nejklikatější ulici světa Lombard Street a s klidem nasávám atmosféru lidí v ulicích. Na Market Street můžete vidět skupinku šachistů, v Japan Town si dát za $5 Yakisoba - nudle s bohatou přílohou a zeleným čajem, v západní části navštívit japonské zahrady či si udělat výlet na známou opuštěnou věznici Alcatraz.

Last Frontier: On The Road - Stopování v USA bylo velice oblíbené v šedesátých letech. S růstem kriminality se však lidé začali bát. Dalším důvodem pro pokles stopování je fakt, že koupě auta v Americe není problém ani pro slabší vrstvy pracujícího obyvatelstva a dá se říct, že auto zde je nutné k běžnému životu. Dnes je stopování v některých státech přímo zakázané (např. stát Washington), v každém případě jste pak jako stopař "podezřelým", v lepším případě "zajímavým" individuem.

Last Frontier: Zlatá horečka - Když 17. srpna 1896 Skookum Jim Mason, Dawson Charlie a George Washington Carmack našli na Rabbit Creek (dnešní Bonanza Creek), přítoku řeky Yukon na Klondiku ležícím v kanadském Yukon Territory zlato, netušili, že spustí největší "zlatou horečku" v historii. Během několika dní se po celé Americe rozšířila zpráva o zlatě na Klondiku. Hodnota vytěženého zlata by na počátku třetího tisíciletí byla několik bilionů dolarů.

Last Frontier: Prince William Sound - Velryby se na rozdíl od většiny savců neživí celý rok, ale během léta musejí nasbírat tuk, který jim má vydržet i přes zimu. Protože pobřeží zde je pouze kamenité a útesové, tak tuleni obecní rodí svá mláďata na ledovcových krách. Zde jsou také nejlépe chráněna před predátory jakými jsou vlci a medvědi. Naopak jim ale zase hrozí nebezpečí od kosatek, které se často sdružují do skupinek a příležitostně podnikají nájezdy na ledové kry, odkud shazují mláďata tuleně obecného do vody, kde již pro ně jsou snadnou kořistí. Kosatky někdy napadnou i největšího savce na světě - modrou velrybu.

Tepuis Guyanské vysočinyTepuis Guyanské vysočiny - V cípu Venezuely, v oblasti nazývané Guyanská vysočina, se rozkládá pustá říše ticha, které kralují mohutné stolové hory. Oblast okouzlila spisovatele A. C. Doyleho natolik, že ji ve své fantazii zabydlil prehistorickými zvířaty a napsal o ní knihu Ztracený svět.

Last Frontier: Trajektem na jihovýchod - Na trajektu můžete spát v kajutě, kde by vás noc vyšla asi na $20. Ale také lze spát ve spacím pytli v zadní vyhlídkové místnosti, a nebo v soláriu - zastřešeném prostranství na nejvrchnější palubě. Zde můžete také postavit stan, který ale nesmí být pod přístřeškem. Je zde nejlepší výhled, ale občas tu fouká. Většinou je solárium obsazeno mládeží. Přeci jen se tu tak nekontroluje konzumace alkoholu či travičky...

Nad Varanasí svítáNad Varanasí svítá - Ubohé dláždění, zvyklé pouze na nohy bosých rikšů, zní ozvěnou našich bot. Spěcháme, abychom shlédli obřad pro Indy nejposvátnější - obřad očisty u svaté Gangy. Řeka pramenící v Himálajích u posvátné hory Kailáš, kde si Šiva dopřává šluků z marihuanové cigarety, je už po staletí pro lidnatou Indii řekou posvátnou. Přináší s sebou tolik žádanou vodu a dává tak obživu tisícovkám hubených rolníků, hrbících se denně v rýžových polích. Samozřejmě Ganga slouží i pro jiné účely.

Last Frontier: Čekání na polární záři - Já jsem měl tu příležitost vidět jednu polární záři, která postupně pokryla celou polovinu oblohy. Vedle stojící chlápek, žijící na Aljašce již dvanáct let, mi potvrdil, že žádnou podobnou záři ještě nikdy neviděl a byl z ní stejně unesen jako já. To naopak můj spolubydlící Indián Vernon ji okomentoval slovy: "That was just a little bit different but nothing new..." Byla pouze trochu jiná, ale nic nového. To víš, když já byl ještě malý kluk... A započal vyprávět, jaké to byly zlaté časy, když...

Villarrica  - člověk proti sopceVillarrica - člověk proti sopce - Mlčky koukáme do obrovité díry pod námi s naprosto kolmými stěnami, zrak je přitahován žhavým koláčem v hloubce 200 metrů. Sopouchové vyvřeliny mění barvy od horní šedé přes zelenou a žlutou až k červené. Na dně se pomalu převaluje oranžová láva, vše se tetelí a rozmazává, navzájem překrývá vlnami, ze stěn se sypou příškvary, jsou pohlcovány a vzápětí zase vyplivovány, ozývá se prudké zaburácení a z magmatu vystříknou ohnivé jiskry. Horký vzduch vyletěl obřím komínem až k nám...

Vanpacking: Rušné dny - Nejdřív se stavili na pokec dva cestovatelé, Štefan s Martinem, a zkejsli tu hned pár dní, aby se setkali s Frantou vracejícím se z jeho spanilé jízdy. Po roce pobytu a cestování, byl pro ně cennou studnicí čerstvýchých informací. Bohužel neměli dříve tušení o těchto stránkách, takže chudáci koupili v Sydney obyčejný station wagon, ve kterém museli denně přehazovat bágly zezadu dopředu na noc, aby měli místo na spaní, a ráno zase nazpátek, aby mohli řídit. Když člověk neplánuje cestu na dlouho, dá se tak také přežít, momentálně ovšem by bývali mohli za stejné peníze mít Frantův van, a užívat si daleko většího pohodlí...

Last Frontier: Denali National Park & Reserve - To se ale již chystá k soumraku a tak rychle v tundře stavím stan. Do BRFC - bear resistant food container, který zadarmo půjčují ve visitor centru, vkládám všechny potraviny, zubní pastu, kartáček a další věci, které vábí medvědy. Ten pak umisťuji po větru alespoň 100 metrů od stanu.

Bělorusko - země neznámá - Bělorusko není, a vzhledem k řídkému výskytu historických památek nikdy nebude turisticky atraktivní zemí. Přesto se nedá tvrdit, že v postsovětské republice není nic k vidění. Nezničená příroda, malebné vesničky plné starosvětské romantiky, průzračně čistá voda jezer i řek, lesy plné plodů a v neposlední řadě svým způsobem jistě zajímavá všudypřítomná absurdita pozůstatků sovětského impéria.

20000 km po Klokánii: Darwin - N.P. Kakadu - Dlouho se žádný krokodýl neobjevuje. Pak se ale z ničeho nic vedle lodě vynořuje asi třímetrový krokodýl. Pár pokusů stačilo k tomu, aby v jeho tlamě zůstal lákající kus masa. Po chvilce se na hladině objevuje i had. Jeho výstup z vody na větev je opravdu rychlý. Ale to nejlepší nás teprve čeká. Na zpáteční cestě k lodi připlouvá krokodýl, jehož úctyhodných pět metrů délky budí respekt. Po jeho prvním neúspěšném pokusu ulovit návnadu slyšíme silné cvaknutí čelistí, z kterého člověka mrazí v zádech. Krokodýl se však hned otáčí a jeho druhý útok už je úspěšný.

Zobraz další stránky:   1 - 15    16 - 30    31 - 45    46 - 60    61 - 75    76 - 90    91 - 105    106 - 120    121 - 135    136 - 150    151 - 165    166 - 180    181 - 195    196 - 210    211 - 225    226 - 240    241 - 255    256 - 270    271 - 285    286 - 300    301 - 315    316 - 330    331 - 345    346 - 360    361 - 375    376 - 390    391 - 405    406 - 420    421 - 435    436 - 450    451 - 465    466 - 480    481 - 495    496 - 510    511 - 525    526 - 540    541 - 555    556 - 570    571 - 585    586 - 600  

Diashow Aljaska 2017