Čtení - aktuální články

Celkem bylo nalezeno 595 článků. Zobrazeny jsou články 526 - 540.

Zelené nebezpečí: poison ivy - Poison ivy je reálie související s Amerikou stejně jako socha svobody, Mickey Mouse nebo Coca Cola. Záležitost běžná a naprosto samozřejmá všem američanům do té míry, že pokud se o ní zmíní, řeknou něco jako “... tam nelez, je tam poison ivy“ bez jakéhokoliv dalšího vysvětlování. Jim je vše jasné, předpokládají tedy, že i vám. Pak se chvíli nic neděje a najednou, ani nevíte jak, sedíte v autě které směřuje na nejbližší pohotovost a vypadáte jako po chemickém plynovém útoku, při kterém byl použit yperit. Protože vy jste vlezli tam, kam jste lézt neměli...

Potápění v Pacifiku: Na 1. stupni severní šířky - Tichomořský atol Tarawa leží zhruba 100 km na sever od rovníku v souostroví Gilbertových ostrovů. Je součísti republiky Kiribati o jejíž existenci nevěděli ani v cestovní kanceláři v Sydney. Přitom tato republika není žádný drobeček - patří jí přes 5 milionů čtverečních kilometrů Tichého oceánu.

Národní park KakaduNárodní park Kakadu - Na severním konci Austrálie najdete jedno z mála unikátních míst na světě. Je neobyčejné jak přírodním tak i kulturním bohatstvím. UNESCO tento park zařadilo na svůj seznam oblastí světových dědictví...

Nullarbor Plain - V jednom okamžiku se krajina ještě více mění. Míjíme ceduli: Nullarbor Plain – East End of Treeless Area (východní konec oblasti bez stromů). Vypadá to zajímavě, kam oko dohlédne je jen „placka s keříkama“. Ale po 25 km se vrátila krajinka s občasnými stromy, jako tomu bylo doposavad.

Autobusem po vietnamských okreskách - Naše cesta z Vinhu do Danangu začala hodně brzo ráno. Náš autobus opouštěl bránu autobusového nádraží už v pět hodin. Z nádraží jsme odjížděli skoro prázdný. Autobus však zastavil hned za bránou a už se začali hrnout další noví spolucestující. Podobných zastávek jsme si na 400km dlouhé trase užili desítky. Nově příchozí cestující totiž nedostávali lístky a na oplátku toho zaplatili méně, než kolik by museli zaplatit při řádné koupi lístku na nádraží. Autobus se pomalu, ale jistě zaplňoval a na střeše se kupila hromada zavazadel, kol a motocyklů.

Vanpacking: Spojení se světem - Tak tedy dnes, 30.11.2000 kolem deváté ráno přijel řemeslník od firmy Telstra, a do boudy, kterou jsme tu za minulé dva víkendy vystavěli, zapojil linku z kabelu, který firma natáhla pouhých dvacet metrů od dohodnutého místa. Naštěstí řemeslníci znalí poměrů, nechali přibližně stejnou délku kabelu v záloze, čili spojení se zdařilo. Jediné, co mi tedy zbývá pořídit, jsou dveře, a modem.

Vanpacking: Vanpack hotov... - Před dvěma týdny jsem konečně dostal čísla na svůj nový van, a zhruba jsem ho vybavil tak, jak má vypadat správný “vanpack“ (podle vzoru “rucksack“). Rád bych vám popsal a ukázal, jak taková věc vypadá, abyste věděli, na čem se dá během návštěvy této země ušetřit kolem $100.- týdně za jednu osobu, nebo $160.- za dva lidi na činži.

Výlet helikoptérou nad hory Bungle Bungle - Letěli už jsme letadlem? Samo. Letěli jsme malým vyhlídkovým letadlem? Ano. A co helikoptérou? Ještě nikdy!

Blue Mountains - výletní místo obyvatel Sydney - Takové krásné „romantično“ to ovšem nebývalo vždycky. Když byli koncem 18. století (od roku 1788) do oblasti Sydney přiváženi první odsouzenci, nevytáhli prvních deset let od pobřeží paty. Posléze jejich pokusy proniknout bariérou Modrých hor jednotlivými údolími končily jen ve slepých uličkách. Dokonce se začala mezi trestanci šířit fáma, že tam někde daleko na západ leží země svobody a blahobytu. Však tyhle představy dokonce zprvu vyhovovaly, neboť pro trestance se Modré hory staly jakousi přírodní nepřekonatelnou vězeňskou zdí...

Vanpacking: Krajané - Nezávisle na státotvorném a národnostním uspořádání v Evropě, zdejší klub se nadále jmenuje a považuje za československý. Na Gold Coast existuje i další slovenský klub, patrně vzniklý z frakce odtržené během změn v hlavních stanech v Evropě, nicméně oba kluby se dnes navzájem podporují a spolupracují. Pro mě je to hlavně další místo, kam si zajet k muzice, nebo jen na sklenku.

Vanpacking: Žabky - Asi před dvěma týdny mi přišlo divné, co se to za slunných dnů, tvoří za černé usazeniny na mělčině u břehů rybníčku. Při bližším ohledání jsem zjistil, že jsou to snad statisíce pulců, kteří se tam vyhřívali na sluníčku. Netrvalo dlouho, a přes můj tábor táhnou celé dny od rána do večera stovky asi patnácitmilimetrových žabiček.

Laos HighwayLaos Highway - Podle znalců místních poměrů nemělo ujetí 217 km v zimě trvat déle než 9 hodin. Silnice je však díky svému povrchu velice náchylná na změnu počasí a v období dešťů je dokonce neprůjezdná. Cesta vede skrze hory a přes nespočetně mnoho horských říček a bystřin.

Haute Route - Je mi hrozně líto, že se tak těžko vysvětluje nádhera tohoto sportu. Kdo to nezažil, neuvěří! Mnoho lidí si myslí, že se jedná o životu nebezpečný extrém a plete si zimní turistiku na skialpových lyžích se sjížděním kolmých stěn a strmých žlabů. Přitom každý si může vybrat takovou obtížnost túry, na jakou stačí, tak aby se nepouštěl do zbytečného rizika. Je pravdou, že hory v České republice jsou pro tento sport příliš malé a opravdovou krásu na skialpových lyžích můžeme zažít především v Alpách nebo v Nízkých Tatrách na Slovensku. V Alpách je nebřeberné množství lyžařských túr všech obtížností. Pro většinu oblastí existují speciální lyžařské mapy, nebo dokonce průvoce s podrobným popisem trasy včetně obtížnosti. Rozhodně není špatné předem si nastudovat mapy a průvodce oblasti, do které se chystáme.

Vanpacking: Noční strašidlo - Včera jsem si zanedlouho všiml, že moje práskání dveřmi je tu někomu proti srsti. Usoudil jsem tak, z podivného nazlobeného hlasu, který mě pokaždé napomenul. Už jsem zapomněl, co je tohle za zvíře, že by nějaký pták? Ozývalo se to ze stromu, zvuk, který by se snad dal nejlíp popsat jako dlouhé pomalé krkání.

Vanpacking: Elektrika, aneb udělejte si sami - Ne vždycky člověk ovšem potřebuje svářet, a nevýhodou tohohle zařízení je, že nežere o moc míň, i když běží skoro naprázdno. Když jsem po dva nebo tři večery používal svůj lapťák poháněný přes invertor ze záložní baterie autobusu, vyplácal jsem jí do mrtě a musel jí dobíjet generátorem, který nejenže zbytečně žral, ale dělá kravál, neříjemný hlavně v noci. Zlákalo mě tudíž zaexperimentovat si se solární energií...

Zobraz další stránky:   1 - 15    16 - 30    31 - 45    46 - 60    61 - 75    76 - 90    91 - 105    106 - 120    121 - 135    136 - 150    151 - 165    166 - 180    181 - 195    196 - 210    211 - 225    226 - 240    241 - 255    256 - 270    271 - 285    286 - 300    301 - 315    316 - 330    331 - 345    346 - 360    361 - 375    376 - 390    391 - 405    406 - 420    421 - 435    436 - 450    451 - 465    466 - 480    481 - 495    496 - 510    511 - 525    526 - 540    541 - 555    556 - 570    571 - 585    586 - 600  

Diashow Aljaska 2017