Čtení - články v kategorii historie a kultura

Celkem bylo nalezeno 22 článků. Zobrazeny jsou články 1 - 15.

Maroko ve filmuMaroko ve filmu - Chodíte rádi do kina či sledujete filmy v televizi nebo na dvd a současně rádi o dovolené cestujete dál než na Máchovo jezero? Pak vězte, že byste na svých cestách neměli vynechat severoafrické Maroko. Především díky své úchvatné krajině zde byla totiž natočena, aniž to možná tušíte, celá řada světově proslulých filmů.

Jižní Amerikou: Historie antarktických objevů - Antarktida byla ze všech kontinentů objevena poslední a dá se říct, že do dnešních dnů není podrobně prozkoumána. Asi žádný kontinent nebyl svědkem takových hrdinských činů, jaké se udály při objevování a průzkumu Antarktidy. Mnoho antarktických pionýrů se také domů nikdy nevrátilo.

Juscelino Kubitschek a Oscar NiemeyerJižní Amerikou: Juscelino Kubitschek a Oscar Niemeyer - Než opustím Brazílii, přece jenom mi to nedá, abych se nezmínil o dvou výrazných osobnostech, bez nichž by dnešní Brazílie vypadal určitě úplně jinak. Pomineme-li fotbalisty, modelky a piloty formule 1, jsou to možná dva nejslavnější Brazilci vůbec. Jeden z nich byl politikem, druhý z nich je architektem. Obě jména pak spolu významně souvisí – oba pánové výrazně přispěli k vybudování nového brazilského hlavního města.

Kouzlo perských zahradKouzlo perských zahrad - Chloubou islámské architektury jsou zahrady. Jejich vynikajícími staviteli byli například Mauři, čehož dokladem je proslulá Alhambra na jihu Španělska. Nic se však nevyrovná zahradám v Íránu. Obyvatelé někdejší Persie vždy milovali zeleň a květiny. Zahradní umění proto v této části světa díky štědré podpoře vládců a nezměrnému entuziasmu prostého lidu dospělo k naprosté dokonalosti.

Po stopách Voňavé konkubínyPo stopách Voňavé konkubíny - Snad každý Číňan zná romantickou pověst o hrdé muslimské krasavici Siang-fej, jež se nikdy nepodvolila císaři Čichien-lungovi, který vládl Říši Středu v 18. Století. Je tento slavný příběh pravdivý? A pokud ano, kde leží hrob legendární „Voňavé konkubíny“?

Zapomenuté paláce maharádžůZapomenuté paláce maharádžů - Málokterá země je pro nás tak exotická jako Indie. A není divu. Jen opravdu těžko si lze představit kout světa, který by se tak odlišoval od všeho, co známe z domova. Jedno má však přeci jen naše rodná hrouda a s touto vzdálenou asijskou zemí společné. Indie je stejně jako Česká republika zemí plnou nádherných středověkých zámků a hradů.

Svéráz goralského ŽdiaruSvéráz goralského Ždiaru - Ždiar se na první pohled liší od ostatních podtatranských vesniček. Snad i proto, že stojí na úpatí Belianských Tater, které mají jen málo společného se zbytkem pohoří. Právě tady leží centrum goralů - osobitého etnika, jehož příslušníci dodnes hovoří pro ostatní Slováky téměř nesrozumitelným nářečím.

Zaklínači hadůZaklínači hadů - Určitě nejatraktivnější podívanou ze všech indických kejklířů nabízejí zaklínači hadů. Jejich strhující vystoupení, při kterém kobry půvabně tančí, jako by byly vedeny zvukem píšťaly svého pána, nenechá nikoho na pochybách, že fakíři mají nad svými nebezpečnými plazy naprostou moc. Nabízí se tedy otázka, jak to vlastně dělají.

Posvátný EyüpPosvátný Eyüp - K svatyni Eyüp proudí denně davy poutníků z celého muslimského světa. Tato mešita patří totiž mezi deset nejposvátnějších míst islámu. Nenachází se přitom na Arabském poloostrově či někde na Blízkém Východě, ale poněkud překvapivě až v Evropě. Právě tady kdysi probíhaly inaugurace většiny Osmanských sultánů.

Oravský hrad – Oravský PodzámokOravský hrad – Oravský Podzámok - Oravský hrad najdeme na severu Slovenska nad řekou Oravou, stojí na 112 metrů vysokém skalním ostrohu nad obcí Oravský Podzámok v okrese Dolný Kubín. Vysoké skalní podloží, ukončené ze tří stran srázy nad řekou umocňuje pevnostní vzhled této malebné stavební kompozice.

Na trhu v JemenuNa trhu v Jemenu - Téměř v každém jemenském městečku se pravidelně jednou týdně koná velký trh. Návštěva těchto orientálních jarmarků je úžasným zážitkem. Na turistu ze Západu tu dýchne fantastická středověká atmosféra, jež už se díky globalizaci téměř vytratila z tržišť v ostatních částech arabského světa.

Gori - Stalinovo městoGori - Stalinovo město - Nejslavnější Gruzínec, Josif Vissarionovič Džugašvili, se narodil v roce 1879 v městečku Gori, ležícím necelých sto kilometrů na západ od hlavního Gruzínského města Tbilisi. Malý Koba (přezdívka, kterou si dal podle gruzínského bojovníka za nezávislost) byl původně určen ke kněžské dráze. Z tbiliského semináře byl však pro revoluční činnost vyloučen. Rozhodl se tedy, že se stane profesionálním revolucionářem.

Velké obléhání MaltyVelké obléhání Malty - Dne 18. května roku 1565 se na obzoru ostrova Malty objevuje turecká válečná flotila. 140 bojových galér, k tomu řada zásobovacích lodí, na nich 40 000 perfektně vyzbrojených osmanských válečníků. Jádro této armády tvoří v těch dobách obzvláště krutí janičáři. Rozkaz sultána Sülejmana zní jednoznačně: Dobýt pevnosti, zničit obranu, obsadit Maltu, naložit s obyvatelstvem běžným způsobem a ostrov začlenit do Osmanské říše jako strategicky důležitý pro další výboje. Sicílie leží pouhých 90 kilometrů severně.

Indonéská kuchyně - Indonésané nejedí k snídani housku s máslem nebo jogurt, ale rýži. Nutno říct, že rýže v Indonésii mi chutnala o dost víc než u nás. Samotná rýže se ovšem většinou nesolí, což mi jako slanomilnému tvoru lehce vadilo, zato koření se velice vydatně a ze všeho nejvíc se používá sambal – pálivá indonéská chilli omáčka.

ChurburgChurburg - Jednoho jsme si všimli při cestě ze Švýcarska, nedaleko hranic. Je to hrad Churburg v tyrolském Schluderns. Z prospektů zjišťujeme, že hrad tento je zajímavý jednak tím, že nabízí unikátní soukromou sbírku brnění a jednak tím, že je v soukromém vlastnictví rodiny Trappů od roku 1504. Majitelé zde bydlí jen přes léto, na zimu se uchylují do luxusního bytu v Innsbrucku s ústředním topením. Hrad tento se nedá snadno vytopit (ani vodou, ale ani teplem).

Zobraz další stránky:   1 - 15    16 - 30  

Diashow Aljaska 2017