Čtení - články v kategorii zápisky z cest

Celkem bylo nalezeno 418 článků. Zobrazeny jsou články 166 - 180.

Když na cestě potkáte sama sebeBulharské dobrodružství: Když na cestě potkáte sama sebe - Na ten den si vzpomínám velmi přesně. Jako by to bylo včera a přesto od té chvíle uplynuly již dva roky. Seděl jsem tehdy v zahradní pergole a usilovně přemýšlel, kam se letošní léto rozeběhnou mé toulavé boty. Víte, se mnou je to někdy těžké. Abych se s opravdovým nadšením vydal do některé země, musím v srdci cítít, že jsem k ní přitahován. Je to podobné, jako s láskou. A věřte nebo ne, funguje to stoprocentně.

Trůn bohůVe stínu Araratu: Trůn bohů - Úplně na vrcholu 2150 m vysoké hory v Malatském pohoří na horním Eufratu leží gigantický chrám - pomník nehorázné domýšlivosti jednoho bezvýznamného krále, který se sám počítal k nesmrtelným. Ironií osudu však tato megalomanská stavba neměla nikdy žádný kulturní ani historický význam a úplně se na ni zapomnělo. Až v roce 1881 ji náhodně objevil německý geolog Karl Sester. Dnes je toto fascinující místo jednou z největších turistických atrakcí východního Turecka.

Po stopách hraběte DrákulyPo stopách hraběte Drákuly - Stále více nadšenců z celého světa se vydává do Rumunska hledat stopy slavného upíra Drákuly. Může se to zdát poněkud ztřeštěné, ale rozhodně to není zcela nesmyslný podnik. Bram Stoker se totiž při psaní svého bestselleru nechal inspirovat skutečnou postavou rumunských dějin, jež se stala ve své době symbolem krvežíznivosti. A tak jsme také vyrazili a zjistili, že na cestu není ani tak potřeba česnek a krucifix, jako spíše zdravý rozum a seriozní zdroje informací.

Zlatonosný TmólosVe stínu Araratu: Zlatonosný Tmólos - Hory starověké Lýdie byly jevištěm mnoha řeckých bájí a tak nepřekvapí, že dodnes ukrývají řadu úchvatných antických památek. Někdejší pohoří Tmolos nese dnes turecký název Boz Daglari a jeho nejvyšší vrchol Boz Dag (2159 m) nezklame ani milovníky zimních sportů. Jedná se totiž o nejlepší lyžařskou destinací v celém západním Turecku, kde nezřídka napadne až metr sněhu. Pro letní turistiku je zas velkým plusem příjemné horské klima a blízkost Egejského moře, na jehož pláže je to odtud slabá hodinka autobusem.

Provazochodcem v divokém GodžáluProvazochodcem v divokém Godžálu - Cestování po horách na severu Pákistánu nelze rozhodně doporučit lidem, kteří trpí závratí. Stezky tu tvoří převážně úzké skalní římsy nad stovky metrů hlubokými srázy a břehy burácejících ledovcových řek spojí pouze chatrné provazové mosty nebo lanovky na ruční pohon. Nasednete prostě do koše a necháte se fousatými horaly po zpuchřelém laně přetáhnout přes propast. Nic podobného nechci riskovat, ale několika zlověstným lávkám, připomínajících spíše pavučinu, se při treku do hor prostě nelze vyhnout.

Po stopách kaspického tygraPo stopách kaspického tygra - Až do padesátých let minulého století byl králem pralesů v severním Íránu kaspický tygr. Dnes je tato šelma považovaná odborníky za vyhynulou. Ale co když je vše jinak. Tygři z ostrova Bali byli také dlouho považováni za vyhubené a pak se v roce 1973 náhle ukázalo, že nadále přežívají v nepřístupné části ostrova.

Nebezpečným PaštúnistánemNebezpečným Paštúnistánem - Uličky v městečku Darrá Adam Khel lemují výhradně miniaturní obchůdky se zbraněmi. Nelegální zboží je zde také vyráběno v primitivních dílničkách. Zdá se, že kalašnikovy, browningy a škorpióny bez výrobního čísla jdou dobře na odbyt. Údajně právě tady vyzbrojuje své bojovníky Usáma bin Ládin. Pravidelně jsem také pro výstroj a munici jezdí zástupci stále nepokořeného Talibanu.

Báječní muži se zlatou skříňkouBáječní muži se zlatou skříňkou - Pouliční čističi bot patří k Turecku stejně jako špičaté minarety, volání muezzina a skopový kebab. Dodnes je lze spatřit ve většině měst této muslimské země. Snad nikde jinde na světě nemá jejich práce takovou tradici a úroveň jako zde. Řemeslníci ze „země obráceného půlměsíce“ povýšili toto černé řemeslo doslova na umění.

Zkáza HasankeyfuZkáza Hasankeyfu - Kvůli kontroverznímu rozhodnutí turecké vlády již brzy zanikne starobylé městečko Hasankeyf, jež by si spíše zasloužilo zápis na seznam UNESCO. S budováním nové přehrady na horním toku řeky Tigris se již začalo. Pokud chcete toto úžasné místo ještě spatřit na vlastní oči v jeho původní podobě, tak s cestou příliš neotálejte.

Kurdský ArtosVe stínu Araratu: Kurdský Artos - Největší turecké jezero Van leží sevřeno věncem mohutných hor, které začínají turisté objevovat teprve v posledních letech. Severní břeh lemují impozantní kužely vyhaslých vulkánů Arménské vysočiny, které vznikly z geologického pohledu teprve nedávno. Nad jižním pobřežím se tyčí nejvýchodnější hřeben mnohem staršího pohoří Taurus, jemuž dominuje masiv Çadir Dagi. Patrně žádný Čech dosud nestanul na vrcholu této 3537 m vysoké hory.

Kouzlo bahenních sopekKouzlo bahenních sopek - Největší přírodní zajímavostí Ázerbájdžánu jsou bezpochyby bahenní sopky. Tento zvláštní přírodní úkaz se vyskytuje i na jiných místech světa, nikde však při tom nevznikají tak bizarní útvary jako právě v této kavkazské republice. Bahenní sopky na západním pobřeží Kaspického moře dosahují navíc rozměrů, které nemůže nabídnout žádná jiná lokalita.

Vzpomínka na BamVzpomínka na Bam - Město Bam jsem poprvé navštívil v roce 2000, kdy jeho okraj ještě zdobila největší hliněná citadela světa. Naposledy jsem tudy projížděl roku 2005, ale to jsem se zde již nijak nezdržoval. Chtěl jsem si uchovat vzpomínku na města takovou, jak jsem jej spatřil před osudným zemětřesením, které toto místo postihlo 26. prosince roku 2003 a zcela změnilo nejen jeho vzhled a atmosféru, ale i počet původních obyvatel. Následující řádky jsou proto nostalgickou vzpomínkou na romantickou hliněnou oázu, která již neexistuje, neboť téměř zcela zmizela jako by to byla jen fata morgana.

Ak Daglari - pohoří dervišůVe stínu Araratu: Ak Daglari - pohoří dervišů - Na jih Turecka se jezdí především kvůli krásným plážím. Zatím jen hrstka zasvěcených propadla kráse přilehlých hor a vydává se na objevné výpravy po jejich svazích. Kromě pohoří Bey Daglari, o kterém byla řeč v jednom z předchozích dílů, patří v této části země k nejatraktivnějším cílům trekařů masív Ak Dag, jenž kulminuje vrcholem Uyluk Tepe. Ten je nejzápadnější třítisícovkou pohoří Taurus a druhou nejvyšší horou někdejší starověké Lýkie. Jeho svahy zdobí několik jezírek a nádherná subtropická vegetace. Jde také o místo, které je domovem svérázných horalů, jež jejich okolí považuje za zavrženíhodné odpadlíky od islámu.

Sydney a cesta domůKolmo napříč Austrálií: Sydney a cesta domů - Po úspěšném zakončení cykloexpedice už nám zbyl pouze jeden týden na to, abychom si prohlédli tuto největší australskou metropoli, vykoupali se na vyhlášených plážích v okolí Sydney a pomalu se začali připravovat na odlet domů.

Netušené krásy TeheránuNetušené krásy Teheránu - Teherán nepatří právě k hitům cestovních kanceláří a autoři cestopisů se při zmínce o něm často spokojí jen s (rádobyvtipným) konstatováním, že je to „hlavní město smogu“. Není divu, že jen málokdo tuší, jaké krásy tato největší metropole Středního Východu skrývá.

Zobraz další stránky:   1 - 15    16 - 30    31 - 45    46 - 60    61 - 75    76 - 90    91 - 105    106 - 120    121 - 135    136 - 150    151 - 165    166 - 180    181 - 195    196 - 210    211 - 225    226 - 240    241 - 255    256 - 270    271 - 285    286 - 300    301 - 315    316 - 330    331 - 345    346 - 360    361 - 375    376 - 390    391 - 405    406 - 420  

Diashow Aljaska 2017