Čtení - články v kategorii zápisky z cest

Celkem bylo nalezeno 418 článků. Zobrazeny jsou články 181 - 195.

Neznámý BolkarVe stínu Araratu: Neznámý Bolkar - Turecký Taurus kulminuje ve své střední části pohořími Aladaglar a Bolkar. Zatímco nepatrně vyšší Aladaglar se pomalu dostává do itinerářů dobrodružně založených cestovatelů, sousední Bolkar zůstává zatím stranou zájmu zahraničních turistů. Přitom tyto málo známé velehory nabízejí více než jen obligátní ledovcová jezírka a divoké skalní soutěsky. Vedle monumentálních skalních bran a ruin byzantských kostelů se zde nachází i tajemná přírodní svatyně zdobená jedním z největších chetitských reliéfů.

Smutný konec VédůSmutný konec Védů - Průvodce nás s jistotou vede po sotva znatelné stezce džunglí národního parku Maduru Oya. Náhle se před námi jako duch objevuje domorodec s malým lukem. Stojíme tváří v tvář jednomu z posledních necivilizovaných Védů. Už jen malá komunita těchto původních obyvatel Srí Lanky žije tady hluboko uprostřed ostrova tradičním způsobem.

Bursa - kolébka osmanské říšeBursa - kolébka osmanské říše - Bursa byla až do poloviny 15. století hlavním městem Osmanské říše. Teprve když roku 1453 sultán Mehmet II. dobyl byzantský Cařihrad, dnešní Istanbul, ztratilo toto město své významné postavení. Přesto však i v následujících staletích nadále vzkvétalo. Dnes nabízí turistům unikátní soubor muslimských památek a mnoho dalších atrakcí.

KáhiraKáhira - Jak popsat několika slovy Káhiru? Je obrovská, přeplněná, monumentální, záhadná, špinavá, hlučná, a také nesmírně zajímavá a plná památek. Když přijedete poprvé do Káhiry, zaútočí na Vás bez přípravy. Vnímáte ji všemi smysly. Naplno. Nenechá Vás v klidu.

Divokým SístánemDivokým Sístánem - Rozeklané skalnaté hory, kde dosud vládne zákon krevní msty. Ale také bezútěšně pusté roviny bez života, ve kterých se jako fata morgana sem tam zatřpytí solná pláň či hladina jezera. Sístán, nejodlehlejší kout Íránu, má mnoho tváří. Právě tady se prý na úsvitu perských dějin narodil prorok Zarathuštra. Podle jiné legendy odtud pocházel jeden z biblických tří králů.

Střecha AnatólieVe stínu Araratu: Střecha Anatólie - Snad každého návštěvníka turecké Kapadokie upoutá silueta vyhaslé sopky Erciyas Dag, jež v dálce neustále dominuje obzoru. Právě tento impozantní vulkán vytvořil kdysi dávno zdejší pohádkovou krajinu skalních měst, tufových homolí a kamenných hřibů. Jeho po celý rok sněhem pokrytý vrchol je jakousi pomyslnou „střechou“ Anatólie - náhorní plošiny, která vyplňuje západní část Malé Asie. Měří totiž úctyhodných 3917 m, což je výška, kterou se nemůže pochlubit žádný jiný vrchol pohoří Taurus.

Indičtí kejklířiIndičtí kejklíři - Cestuje-li člověk po Indii, pronásledují jej téměř na každém kroku nejrůznější komedianti, potulní hudebníci, věštci, medvědáři, kouzelníci se cvičenými opicemi či papoušky a neodbytní zaklínači hadů. Tito samozvaní baviči jsou většinou lidé zoufale bojující s chudobou, což dodává jejich představením hořký podtext.

Koruna LýkieVe stínu Araratu: Koruna Lýkie - Brát si sebou na Tureckou riviéru pohorky vypadá na první pohled jako bláznovství či recese. Pokud však patříte nejen k milovníkům moře, ale i vysokohorské turistiky, určitě nebudete litovat, pokud to uděláte. Nádherné hory se zvedají hned za všemi místními letovisky. Jedná se o jižní hřebeny pohoří Taurus, které nezřídka přesahují výšku tří tisíc metrů. K nejlépe dostupným patří masív Bey Daglari, jehož nejvyšší vrchol Kizlarsivrisi (3070 m) je skutečnou korunou někdejší starověké Lýkie.

Pyramidy v GízePyramidy v Gíze - Když Napoleon spatřil pyramidy v Gíze (bylo to 21. července 1798 před „bitvou u pyramid“, v níž porazil mamelucká vojska), pronesl slavnou větu: „Vojáci, čtyřicet století hledí na Vás!“. Tváří tvář této kamenné záhadě nebylo třeba říkat více. Pyramidy jsou obrovské, záhadné, jednoduché, monumentální a věčné, alespoň ve srovnání s délkou lidského života určitě. Působí, jako by se lidé chtěli vyrovnat bohům. A nutno říct - téměř se jim to podařilo.

Šafránové městoŠafránové město - Turecká města jsou na památky neobyčejně bohatá. Na své si při procházce jejich uličkami přijdou nejen milovníci muslimské architektury, ale i obdivovatelé byzantských chrámů či antických monumentů. Historické stavby zde však bohužel obvykle netvoří větší celky, ale stojí jednotlivě, obklopeny moderní zástavbou, a tak i velmi starobylá města připomínají bezduchou betonovou džungli. Existují samozřejmě výjimky. Jednou z nich je malebné Safranbolu, mnohými západními turisty považované za nejkrásnější a nejpůvodnější městečko dnešního Turecka.

Kráter Nemrut DagVe stínu Araratu: Kráter Nemrut Dag - K největším přírodním zajímavostem východního Turecka patří bezpochyby obrovská vyhaslá sopka Nemrut Dag. Když koncem devadesátých let dozněla partyzánská válka mezi tureckou armádou a kurdskými separatisty, vrátil se výlet na tuto pozoruhodnou horu opět do itinerářů dobrodružně založených cestovatelů. Ty sem láká především gigantický kráter na vrcholu vulkánu, jenž je vyplněn mnoha unikátními jezírky a horkými prameny.

Luxor a Údolí králůLuxor a Údolí králů - Pokud jste obdivovatelé kultury starověkého Egypta, pak je pro Vás návštěva Luxoru prostě povinná. Jet do Egypta a nenavštívit Luxor, to je jako byste chtěli poznat památky České republiky a vynechali Prahu.

Titáni z AtlasuTitáni z Atlasu - Maroko, to nejsou jen exotické pouštní scenerie a bezútěšně vyprahlé hory. Poblíž městečka Azrou v centrální části Atlasu najdete krajinu, kterou by jste v severní Africe patrně nečekali. Zelené hvozdy táhnoucí se daleko za obzor připomínají tak trochu Krkonoše či Velkou Fatru. Jen opice poskakujících ve větvích mohutných jehličnanů kazí tento dojem. Jediný cedrový les na černém kontinentu je totiž domovem endemického druhu bezocasého makaka.

Putování za Kravskou tlamouPutování za Kravskou tlamou - Ganga neboli Matka Ganga, jak řeku nazývají Indové, není ani zdaleka nejdelší či nejvodnatěší řekou světa. Je však bezesporu řekou nejposvátnější a nejmilovanější. Téměř na každém kilometru jejích břehů leží nějaké posvátné či poutní místo. Uctívaný je také pramen tohoto veletoku. Ten se nachází vysoko v garhválském Himálaji asi 20 kilometrů od vesničky Gangótrí. Každý rok k němu putují tisíce zbožných hinduistů z celé Indie, aby tady vykonali velmi účinnou modlitbu a donesli odtud trochu drahocenné vody svým bližním. Rozhodli jsme se je následovat a vydali se po dávné poutní cestě hluboko do nejvyššího pohoří světa…

DedegölVe stínu Araratu: Dedegöl - Nejrozsáhlejším a zároveň nejvyšším masivem středního Tauru je 2992 m vysoký Dedegöl. Jako nějaká gigantická hradba odděluje od sebe tato impozantní hora dvě největší sladkovodní jezera v Turecku: Egirdir Gölü a Beyşehir Gölü. Žádná jiný vrchol v tzv. Jezerní oblasti není tak těžko přístupný, proto dosud jen málo cizinců mělo tu čest jej dobýt.

Zobraz další stránky:   1 - 15    16 - 30    31 - 45    46 - 60    61 - 75    76 - 90    91 - 105    106 - 120    121 - 135    136 - 150    151 - 165    166 - 180    181 - 195    196 - 210    211 - 225    226 - 240    241 - 255    256 - 270    271 - 285    286 - 300    301 - 315    316 - 330    331 - 345    346 - 360    361 - 375    376 - 390    391 - 405    406 - 420  

Diashow Aljaska 2017