Čtení - články v kategorii zápisky z cest

Celkem bylo nalezeno 418 článků. Zobrazeny jsou články 196 - 210.

AsuánAsuán - V Egyptě je spousty zajímavých míst. Třeba Asuán. Každý asi někdy slyšel o Asuánské přehradě. Také je to nejsušší místo na světě. A jezdí tu feluky. A kdysi to byl téměř (pro staré Egypťany) konec světa. Ale popořadě.

PompejePompeje - Když vybuchl Vesuv, překryl všechno vulkanický prach, popel, vrstva lávy a sopečných kamenů, která zakonzervovala město - nejen chrámy, brány, vily a ostatní budovy i s jejich nápisy na zdech, ale i lidi a zvířata prostě všechno živé i neživé...

Z hlavního do největšího městaKolmo napříč Austrálií: Z hlavního do největšího města - Po předchozích deštivých dnech ve Sněžných horách se rozhodujeme zůstat několik dní u našich fantastických litevských hostitelů Mindaugase a Rasy na okraji Canberry. Během prvního dne provádíme nutnou údržbu kol, pereme prádlo, sušíme promočené věci z předchozích dní a zbytek času odpočíváme. Venku je stejně šeredně, tak toho aspoň využíváme. Snažím se také sehnat nové pláště na mé kolo...

Přes pouště a pohoří z Prahy do PákistánuPřes pouště a pohoří z Prahy do Pákistánu - Pákistán, to je bordel, špína a smrad, chaos, nepohodlí. Ale zároveň je Pákistán země nekonečně nádherná. Země, kde jsou rozsáhlé pouště, úrodné nížiny i vysoká osmitisícová a sedmitisícová pohoří. Jedna z kolébek světové civilizace (v povodí Indu vznikly první starověké indické státy), země přeplněná památkami starověkými, islámskými stavbami z doby Velkých Mogulů i architekturou britských kolonizátorů. V neposlední řadě je také Pákistán zemí hrdých, ale přátelských lidí, kteří jsou mnohem chudší, ale možná i šťastnější než většina z nás.

Památný SárnáthPamátný Sárnáth - Na předměstí Váránasí, nejposvátnějšího města všech hinduistů, do něhož se jak známo od nepaměti stahují poutníci z celé Indie, aby se zde ve vodách Gangy zbavili svých hříchů, či tu na posvátném místě zemřeli, leží jedno z nejposvátnějších míst všech buddhistů - Sárnáth. Vlastně spíš to co z něho zbylo. Na rozdíl od rušného Varanásí je Sárnáth dávno mrtvým městem. Nikoliv však městem zapomenutým, což dokazují rok od roku rostoucí zástupy buddhistických poutníků, jenž se sem jezdí poklonit památce Gautamy Buddhy, který zde před 2500 lety pronesl své první kázaní a tím, jak praví staré texty, „roztočil kolo Zákona“.

Pirátské pobřežíPirátské pobřeží - Tak bývá často nazývána východní část Turecké riviéry. Středozemní moře tu lemuje pás skalnatých hor na starých římských mapách označovaný jako Cilicia Tracheia – Drsná Kilikie. Tato odlehlá oblast byla dlouho základnou proslulých saracénských pirátů. Dnes ji berou útokem turisté z celého světa. Není divu. Jde o jeden z nejatraktivnějších regionů Turecka, kde není nouze o historické památky a přírodní zajímavosti.

Rikšou do SárnáthuRikšou do Sárnáthu - Snad každý zná slavnou povídku „Moje jízda tramvají“ od legendární dvojce komiků Šimka a Grossmana. Následující článek se nese v podobném duchu a mohl by se proto jmenovat „Moje jízda rikšou“. Ale čtenáři by mne pak možná obvinili, že jde o název ukradený. Také by to svádělo k nesprávné domněnce, že se jedná o smyšlené vyprávění. Následující řádky jsou však střízlivým popisem skutečnosti, což jistě potvrdí každý, kdo byl někdy v Indii. Rád bych se prostřednictvím nich s vámi podělil o zážitky z jedné obzvláště zběsilé jízdy motorovou rikšou.

TeheránÍránské putování: Teherán - Cesta z Mašadu do Teheránu byla jak jinak, než zábavná. Zpoždění v délce dvou hodin už pro mne nebylo ničím novým. Jen je potřeba si ohlídat, který autobus je pak ten váš. Zpoždění bylo dáno tím, že se stále čekalo na všechny cestující, kteří byli uvedeni v seznamu. Nakonec i ten poslední, bez viditelného spěchu nastoupil k ostatním a za sborového zvolání Alláh akbar ze strany cestujících, jsme se konečně rozjeli.

Na skok v IndiiNa skok v Indii - Hlavním cílem naší dvoučlenné „expedice“ v roce 1996 byl Pákistán. Zastavili jsme se ale i v Indii. Skutečně jenom na skok, protože jsme v této obrovské zemi strávili 2,5 dne a viděli pouze dvě města - Amritsar a Dillí. Přesto i za tak krátkou dobu bylo zážitků spoustu.

Město císaře AkbaraMěsto císaře Akbara - Fatéhpur Síkrí, město obrovských paláců a honosných nádvoří, vzniklo z rozmaru císaře Akbara v 16. století. Na čtrnáct let se stalo centrem Indie a pak bylo navždy opuštěno. Dnes se jeho mohutné stavby z rudého pískovce tyčí v širé rovině jako memento marnivosti a domýšlivosti dynastie největšího vládce z dynastie Velkých Mughalů.

Z Melbourne do Canberry přes střechu AustrálieKolmo napříč Austrálií: Z Melbourne do Canberry přes střechu Austrálie - Po návratu z Tasmánie do Melbourne se rozhodujeme zůstat ještě dvě noci u našich vánočních hostitelů Prue a Marka. Během té doby navštěvujeme ještě starší pár Australanů, které jsme potkali v Západní Austrálii a kteří nás též k sobě pozvali. Je to příjemné setkání po několika měsících. Celkové nás Melbourne opravdu zaujalo a nechce se nám ani dále. Ale nedá se nic dělat, musíme šlápnout do pedálů.

Trekking na Střeše ArábieTrekking na Střeše Arábie - Jemen proslul častými únosy cizinců a podle současné americké vlády je součástí „Osy zla“. Není divu, že většina českých turistů považuje tuto zemi za nebezpečnou část světa, kde trekking vůbec nepřipadá v úvahu. Skutečnost však není zas tak dramatická a po některých horách někdejší Šťastné Arábie (Arabia Felix) se lze bez obav toulat celé dny s batohem na zádech.

KangÍránské putování: Kang - V pátek 1.6.2007 ráno jsem vstal sice poměrně brzy, ale s o to větší chutí. Čekal mne totiž celodenní výlet do hor za Mašad, kde ukryta mezi kopci, leží vesnice jménem Kang. Všichni turisté, kteří touží spatřit tzv. stupňovité vesnice, ve velkých zástupech navštěvují Mašule, která leží nedaleko Raštu, poblíž Kaspického moře.

Na skok v MonakuNa skok v Monaku - Monako! Při vyslovení tohoto slova se mi vybaví bohatství a exotika. Bohatství je celkem bez diskuse, ta exotika je možná sporná. Vždyť tato zemička leží v civilizované Evropě. Málokdo však ví, že první osadu na území dnešního Monaka založili Féničané. Stalo se tak už v 5. století před Kristem. A exotické a zvláštní je na této zemi skoro všechno.

Seskok z Baba DaguVe stínu Araratu: Seskok z Baba Dagu - Baba Dag je ideálním cílem pro ty, kteří se v Turecku nechtějí příliš vzdalovat od moře. Nádherně položená hora láká k pěším výletům, ale slouží i jako oblíbené startovací místo vyznavačů paraglidingu. Ze stezek šplhajících do strmého svahu se naskýtají úchvatné výhledy na slavnou pláž Ölüdeniz, ale milovníci adrenalinu jistě neodolají pokušení, prohlédnout si pobřežní scenérie z ptačí perspektivy při tandemového seskoku.

Zobraz další stránky:   1 - 15    16 - 30    31 - 45    46 - 60    61 - 75    76 - 90    91 - 105    106 - 120    121 - 135    136 - 150    151 - 165    166 - 180    181 - 195    196 - 210    211 - 225    226 - 240    241 - 255    256 - 270    271 - 285    286 - 300    301 - 315    316 - 330    331 - 345    346 - 360    361 - 375    376 - 390    391 - 405    406 - 420  

Diashow Aljaska 2017