Čtení - články v kategorii zápisky z cest

Celkem bylo nalezeno 418 článků. Zobrazeny jsou články 211 - 225.

MašadÍránské putování: Mašad - Cesta z Kermánu do Mašadu za normálních okolností trvá dvacet hodin. Nezjistil jsem jak je to možné, ale náš řidič to stihl o šest hodin méně. Je pravda, že poslední zastávka byla večer v devět, aby se muslimové mohli pomodlit poslední modlitbu a další zastávka byla až v půl páté ráno dalšího dne, kdy byla první modlitba dne. Pro mne to bylo svízelné, ale člověk zvládne téměř cokoliv, když skutečně musí. Vše jsem přežil ve zdraví a ráno kolem osmé 31.5.2007 jsem vystoupil na autobusovém nádraží v Mašadu.

Mrtvé mořeMrtvé moře - Na hranici Izraele, Jordánska a Palestiny leží jeden z přírodních divů světa - Mrtvé moře. Leží více jak 400 metrů pod hladinou světového oceánu a je daleko nejhlubší proláklinou na Zemi. Prolákliny, místa na zemské souši se zápornou nadmořskou výškou, vznikají většinou ve velice suchých oblastech. Ve vlhčím klimatu je proláklina velice rychle zalita vodou a vznikne zde jezero, obvykle sladké. Mrtvé moře je také jezero, ale slané. Velice slané! Jedno z nejslanějších na světě...

Slavičí vrch a okolíVe stínu Araratu: Slavičí vrch a okolí - Za tureckým městečkem Selçuk se přímo nad troskami antického Efesu tyčí mohutný kopec známý jako Slavičí vrch. Těsně pod jeho vrcholem, na místě, kterému Turci říkají Merym Ana, stojí nevelký kamenný domek. Zde pravděpodobně strávila poslední léta svého života Marie, matka božího syna Ježíše Krista. Tajemná hora láká nejen zbožné poutníky, ale i davy turistů. Roku 1967 se sem vypravil dokonce i papež Pavel VI.

KermánÍránské putování: Kermán - Tak opět nastal čas posunout se na cestě o kousek dál. Bylo třeba opustit příjemnou náruč starobylého Jazdu a vydat se do všemi nedoporučovaného Kermánu. Ráno 28.11.2007 jsme velmi brzy ráno odjeli taxíkem od hotelu na vlakové nádraží. Ačkoliv celý Jazd a hlavně jeho centrální část připomíná skutečně město čokolády Orion, jeho nádraží je vskutku jako z jiného světa. Prosklené dveře na fotobuňku, všude dotykové počítače na stanovení optimální trasy. Ale ani jeden otevřený obchod, kde by se dalo koupit cokoliv k jídlu. Na to jsem včera zapomněl. Zásoby došly a zůstal jen svíravý pocit hladu. No nic, něco se snad časem sežene.

Egyptské oázyEgyptské oázy - Sahara - to slovo zní romanticky. Většině lidí se vybaví nekonečné moře písku, vedro, velbloudi a karavany, a také oázy. To vše na Sahaře skutečně najdeme. Sahara však není jen písek, její povrch pokrývají i štěrkovité, hlinité či kamenité pouště. Sahara má rozlohu asi 7-9 milionů km2. Zatímco na severu Afriky a u Nilu je většinou hranice pouště velice ostrá, na jihu přechází Sahara pozvolna v pásmo Sahelu, polopoušť či suchou savanu a její hranice zde nejsou tak výrazné - proto je její přesná rozloha udávána různě. Každopádně je ale daleko největší světovou pouští a není o moc menší než celá Evropa.

Křížem krážem TasmániíKolmo napříč Austrálií: Křížem krážem Tasmánií - Naše pravé cykloputování po Tasmánii začalo hned 2. ledna, kdy jsme opustili maďarskou farmu a vydali se směrem k východnímu pobřeží a pak podél pobřeží na jih. Hned na prvních kilometrech se nám do cesty postavil celkem slušný kopec, ale protože byl na asfaltu, bylo to v pohodě. Navečer volíme trasu přes přírodní rezervaci Mt. Victoria, kde chceme navštívit dva vodpády. Odbočujeme tedy z hlavní asfaltové cesty a vydáváme se na štěrkovou cestu, která začíná nepříjemě stoupat.

JazdÍránské putování: Jazd - Jazd. Město, které si zamilujete. Ačkoliv neleží na jihu Íránu, ale severněji než Šíráz, přesto je to místo, kde budete rádi vzpomínat na chladné dny v Tabrízu, nebo Hamadánu. S Ištvánem jsme přijeli 27.5.2007 v sobotu v půl páté ráno. Vzduch byl ještě příjemně svěží a veškeré vůně se zdály být mnohem výraznější. Je třeba si užít těchto okamžiků do sytosti, za pár hodin se rozpoutá žhavé peklo.

Vánoce v Melbourne a Silvestr na TasmániiKolmo napříč Austrálií: Vánoce v Melbourne a Silvestr na Tasmánii - K našim hostitelům Prue a Markovi jsme dorazili den před Štědrým dnem. Jen tak tak jsme to tedy stihli. Na Štědrý den jsme téměř celý den odpočívali, neboť jsme měli za sebou dlouhý úsek, kde jsme museli hodně spěchat, aby jsme na Vánoce dojeli včas.

Jezerní oblastVe stínu Araratu: Jezerní oblast - Střední část pohoří Taurus nabízí scenerie, které se naprosto liší od běžné představy o Turecku. Zvláštní krasové a horotvorné procesy vytvořily na jihu Anatólie podivnou krajinu, která návštěvníka ohromí nejen nečekaně zelenými hvozdy, ale především jinde v Malé Asii nevídaným množstvím obrovských jezer. Turci této části své země říkají výstižně Göller Bölgesi – Jezerní oblast.

Persepolis a Naqsh-e-RostamÍránské putování: Persepolis a Naqsh-e-Rostam - Je pátek 26.5.2007 s Ištvánem stojíme v šest hodin ráno před hotelem. Podle domluvy s taxikářem ze včerejšího dne se vydáme do starobylé Persepole a Naqsh-e-Rostam. Jen náš nový kamarád z Londýna se asi ještě neprobudil. Pravděpodobně se včera v noci zamotal do víru zábavy víc, než byl schopen dospat. I když nechápu, jakou zábavou se nechal zlákat. Diskotéky ani kluby zde nejsou.

Z Adelaide do MelbourneKolmo napříč Austrálií: Z Adelaide do Melbourne - Naše poslední reportáž byla z Adelaide, kde jsme strávili celkem týden a dopřávali si odpočinek po ujeté více než půlce expedice. Kam dál?

ŠírázÍránské putování: Šíráz - Je čtvrtek 24.11.2007 a naše cesta pokračovala z Esfahánu do Šírázu. Je to nádherné pouštní město, které si skutečně získalo mé srdce. S Ištvánem jsme přijeli v půl páté ráno a právě se rodil nový den. Nad nedalekými horami se z temné noční pokrývky začínalo probouzet slunce a na mohutných skalách malovalo úchvatné obrazy, které zanedlouho nenávratně zmizí v rozpáleném a žhnoucím oparu.

Solný důl WieliczkaSolný důl Wieliczka - Wieliczku najdete v Polsku zhruba 10 km na jihovýchod od Krakova. Stejně jako dalších skoro 800 000 návštěvníků ročně se i naše rodina vydala poznat něco v celém světě zcela ojedinělého. Návštěva tohoto dolu má bezesporu jednu velkou výhodu pro cestovatele a turisty. Teplota v něm je po celý rok konstantní a pohybuje se okolo +14°C.

Chvějící se minaretyÍránské putování: Chvějící se minarety - Pokud se někdy vypravíte do Esfahánu, velmi doporučuji navštívit zajímavý architektonický úkaz s názvem Shaking minarets, neboli Chvějící se minarety. Vzhledově to sice není nic zvláštního, pokud nepočítám krásnou zahradu kolem a starobylou mešitku a minarety. Celá stavba je postavena nad hrobem světce ze 14. století, který má údajně zázračné schopnosti, projevující se v uzdravení poutníků. Davy věřících se sem tedy sjíždějí vyprosit si pomoc ve svých nemocech a my cizinci se pokocháme oním úkazem.

Eisriesenwelt a SiesenbergklammEisriesenwelt a Siesenbergklamm - Nás osud neměl opravdu rád, od těchto podvečerních hodin lilo celý večer, celou noc až další den do pozdních odpoledních hodin. Z toho důvodu jsme změnili plány a navštívili Eisriesenwelt, ledovou jeskyni též v Salcbursku, v pohoří Tennengebirge v Severních Alpách, kvalifikovanou jako největší ledové jeskyně na světě. Vchod do jeskyně se nachází ve výšce 1641 m n.m., samotná jeskyně se nachází ve výšce 1400 až 2000 m. n.m.) Její celková délka je 42 km. Celoročně je zde teplota vzduchu kolem 0°C a to díky proudění vzduchu.

Zobraz další stránky:   1 - 15    16 - 30    31 - 45    46 - 60    61 - 75    76 - 90    91 - 105    106 - 120    121 - 135    136 - 150    151 - 165    166 - 180    181 - 195    196 - 210    211 - 225    226 - 240    241 - 255    256 - 270    271 - 285    286 - 300    301 - 315    316 - 330    331 - 345    346 - 360    361 - 375    376 - 390    391 - 405    406 - 420  

Diashow Aljaska 2017