Čtení - články v kategorii zápisky z cest

Celkem bylo nalezeno 418 článků. Zobrazeny jsou články 346 - 360.

Potápění v Pacifiku: Mezi bunkry a odlivem - V Tichomoří jsme už prolezli většinu známých bojišť s jejich vraky lodí a letadel, ale o Betiu jsme se nemohli dopídit prakticky žádných informací. Všechny zprávy pocházely z války nebo z období krátce po ní, ale zda tam zůstaly nějaké vraky do dnešních dnů nám nebyl schopen nikdo říci. Nezbylo tedy než vsednout na kůň, tedy letadlo, a situaci na místě vyjasnit.

Vanpacking: Silvestr 2000 - Po zkušenostech s vanpackerskou návštěvou v českém klubu jsem se neodvážil ho tam lákat, krom toho, na silvestrovskou estrádu byl sál už dávno vyprodán. A tak, jakožto otrlý backpacker, vydal se Franta strávit tuto noc na Byron Bay, nevýchodnějším to výběžku australské pevniny, kde doufal zažít vzrušující Silvestr s uvítáním nejčasnějšího úsvitu nového tisíciletí nad Australskou pevninou.

Potápění v Pacifiku: Výcvik v systému NRD - Zboží v obchodech se mění podle toho, co poslední loď právě přivezla. Tentokráte převládají hovězí konzervy, lunchmeat a pivo. Teploměry zase nepřivezli! V poledne si stojíme na vlastním stínu, protože se nalézáme 32 km od rovníku a hřejivé sluneční paprsky připomínají spíše autogen. Přestože se patláme antiopalovacim krémem s faktorem 30 +, objevují se na našich rukou první spáleniny.

Vanpacking: První hosté - Vanpackerská základna ještě není o moc dál, než ve formě mlhavých představ v mojí hlavě, ale už se tu objevilo pár prvních návštěvníků...

Potápění v Pacifiku: Na 1. stupni severní šířky - Tichomořský atol Tarawa leží zhruba 100 km na sever od rovníku v souostroví Gilbertových ostrovů. Je součísti republiky Kiribati o jejíž existenci nevěděli ani v cestovní kanceláři v Sydney. Přitom tato republika není žádný drobeček - patří jí přes 5 milionů čtverečních kilometrů Tichého oceánu.

Národní park KakaduNárodní park Kakadu - Na severním konci Austrálie najdete jedno z mála unikátních míst na světě. Je neobyčejné jak přírodním tak i kulturním bohatstvím. UNESCO tento park zařadilo na svůj seznam oblastí světových dědictví...

Nullarbor Plain - V jednom okamžiku se krajina ještě více mění. Míjíme ceduli: Nullarbor Plain – East End of Treeless Area (východní konec oblasti bez stromů). Vypadá to zajímavě, kam oko dohlédne je jen „placka s keříkama“. Ale po 25 km se vrátila krajinka s občasnými stromy, jako tomu bylo doposavad.

Autobusem po vietnamských okreskách - Naše cesta z Vinhu do Danangu začala hodně brzo ráno. Náš autobus opouštěl bránu autobusového nádraží už v pět hodin. Z nádraží jsme odjížděli skoro prázdný. Autobus však zastavil hned za bránou a už se začali hrnout další noví spolucestující. Podobných zastávek jsme si na 400km dlouhé trase užili desítky. Nově příchozí cestující totiž nedostávali lístky a na oplátku toho zaplatili méně, než kolik by museli zaplatit při řádné koupi lístku na nádraží. Autobus se pomalu, ale jistě zaplňoval a na střeše se kupila hromada zavazadel, kol a motocyklů.

Vanpacking: Spojení se světem - Tak tedy dnes, 30.11.2000 kolem deváté ráno přijel řemeslník od firmy Telstra, a do boudy, kterou jsme tu za minulé dva víkendy vystavěli, zapojil linku z kabelu, který firma natáhla pouhých dvacet metrů od dohodnutého místa. Naštěstí řemeslníci znalí poměrů, nechali přibližně stejnou délku kabelu v záloze, čili spojení se zdařilo. Jediné, co mi tedy zbývá pořídit, jsou dveře, a modem.

Vanpacking: Vanpack hotov... - Před dvěma týdny jsem konečně dostal čísla na svůj nový van, a zhruba jsem ho vybavil tak, jak má vypadat správný “vanpack“ (podle vzoru “rucksack“). Rád bych vám popsal a ukázal, jak taková věc vypadá, abyste věděli, na čem se dá během návštěvy této země ušetřit kolem $100.- týdně za jednu osobu, nebo $160.- za dva lidi na činži.

Výlet helikoptérou nad hory Bungle Bungle - Letěli už jsme letadlem? Samo. Letěli jsme malým vyhlídkovým letadlem? Ano. A co helikoptérou? Ještě nikdy!

Blue Mountains - výletní místo obyvatel Sydney - Takové krásné „romantično“ to ovšem nebývalo vždycky. Když byli koncem 18. století (od roku 1788) do oblasti Sydney přiváženi první odsouzenci, nevytáhli prvních deset let od pobřeží paty. Posléze jejich pokusy proniknout bariérou Modrých hor jednotlivými údolími končily jen ve slepých uličkách. Dokonce se začala mezi trestanci šířit fáma, že tam někde daleko na západ leží země svobody a blahobytu. Však tyhle představy dokonce zprvu vyhovovaly, neboť pro trestance se Modré hory staly jakousi přírodní nepřekonatelnou vězeňskou zdí...

Vanpacking: Krajané - Nezávisle na státotvorném a národnostním uspořádání v Evropě, zdejší klub se nadále jmenuje a považuje za československý. Na Gold Coast existuje i další slovenský klub, patrně vzniklý z frakce odtržené během změn v hlavních stanech v Evropě, nicméně oba kluby se dnes navzájem podporují a spolupracují. Pro mě je to hlavně další místo, kam si zajet k muzice, nebo jen na sklenku.

Vanpacking: Žabky - Asi před dvěma týdny mi přišlo divné, co se to za slunných dnů, tvoří za černé usazeniny na mělčině u břehů rybníčku. Při bližším ohledání jsem zjistil, že jsou to snad statisíce pulců, kteří se tam vyhřívali na sluníčku. Netrvalo dlouho, a přes můj tábor táhnou celé dny od rána do večera stovky asi patnácitmilimetrových žabiček.

Laos HighwayLaos Highway - Podle znalců místních poměrů nemělo ujetí 217 km v zimě trvat déle než 9 hodin. Silnice je však díky svému povrchu velice náchylná na změnu počasí a v období dešťů je dokonce neprůjezdná. Cesta vede skrze hory a přes nespočetně mnoho horských říček a bystřin.

Zobraz další stránky:   1 - 15    16 - 30    31 - 45    46 - 60    61 - 75    76 - 90    91 - 105    106 - 120    121 - 135    136 - 150    151 - 165    166 - 180    181 - 195    196 - 210    211 - 225    226 - 240    241 - 255    256 - 270    271 - 285    286 - 300    301 - 315    316 - 330    331 - 345    346 - 360    361 - 375    376 - 390    391 - 405    406 - 420  

Diashow Aljaska 2017