Čtení - články v kategorii zápisky z cest

Celkem bylo nalezeno 418 článků. Zobrazeny jsou články 361 - 375.

Haute Route - Je mi hrozně líto, že se tak těžko vysvětluje nádhera tohoto sportu. Kdo to nezažil, neuvěří! Mnoho lidí si myslí, že se jedná o životu nebezpečný extrém a plete si zimní turistiku na skialpových lyžích se sjížděním kolmých stěn a strmých žlabů. Přitom každý si může vybrat takovou obtížnost túry, na jakou stačí, tak aby se nepouštěl do zbytečného rizika. Je pravdou, že hory v České republice jsou pro tento sport příliš malé a opravdovou krásu na skialpových lyžích můžeme zažít především v Alpách nebo v Nízkých Tatrách na Slovensku. V Alpách je nebřeberné množství lyžařských túr všech obtížností. Pro většinu oblastí existují speciální lyžařské mapy, nebo dokonce průvoce s podrobným popisem trasy včetně obtížnosti. Rozhodně není špatné předem si nastudovat mapy a průvodce oblasti, do které se chystáme.

Vanpacking: Noční strašidlo - Včera jsem si zanedlouho všiml, že moje práskání dveřmi je tu někomu proti srsti. Usoudil jsem tak, z podivného nazlobeného hlasu, který mě pokaždé napomenul. Už jsem zapomněl, co je tohle za zvíře, že by nějaký pták? Ozývalo se to ze stromu, zvuk, který by se snad dal nejlíp popsat jako dlouhé pomalé krkání.

Vanpacking: Elektrika, aneb udělejte si sami - Ne vždycky člověk ovšem potřebuje svářet, a nevýhodou tohohle zařízení je, že nežere o moc míň, i když běží skoro naprázdno. Když jsem po dva nebo tři večery používal svůj lapťák poháněný přes invertor ze záložní baterie autobusu, vyplácal jsem jí do mrtě a musel jí dobíjet generátorem, který nejenže zbytečně žral, ale dělá kravál, neříjemný hlavně v noci. Zlákalo mě tudíž zaexperimentovat si se solární energií...

Aljaška: Život a práce na Prudhoe Bay - Prudhoe Bay leží na severním okraji Aljašky u Severního ledového oceánu. Zemský povrch zde v létě roztává maximálně do hloubky 60 cm. Pod touto vrstvou se nachází permafrost neboli trvale zmrzlá vrstva horniny, dosahující až nějakých 60 m pod zemský povrch. Srážky zde nejsou nijak vysoké, za zimu zde kupříkladu většinou nenapadne více než 20 cm sněhu, přesto je tato oblast klasifikována jako mokřiny.

Aljaška: Trappeři a vlci - Zatímco všude jinde je shlédnutí divoké zvěře stále vzácnější, na Aljašce je to stále relativně dostupné. Žádný jiný živočišný druh nesymbolizuje tak jasně přístup Američanů k divoké zvěři, jako vlk.

Vanpacking: Nezapomeňte se ohlásit... - Jinak jsem jednou tento týden vyplašil hada, který mi na ponku hlídal vercajk, to už mě tolik srandovní nepřipadalo. Začalo být teplo, a plazi se vyhrnuli z doupat. Ten co mi hlídal vercajk byl šedohnědý, prý se na jeho uštknutí neumírá, jen je člověku hodně blbě. Děkuju pěkně, raději bych nainstaloval něco, co by je odpuzovalo.

Aljaška: Za polární kruh - Aljaška je země kde se zbavíte přelidněného světa a naberete sílu v kontaktu s netknutou přírodou. Je to stát přírodních divů a exotické krásy...

Jak jsme ujeli přílivuFraser Island: Jak jsme ujeli přílivu - Auto ale v hlubokém písku zpomaluje čím dál víc až najednou… zastaví úplně - zapadli jsme! Zrovna tady a v tak nevhodnou chvíli, kdy bouřící vlny jsou už už u nás a my potřebujeme zoufale pryč! Před očima máme zářezy o počtech utopených autech v místní hospodě a v myslích jen jednu myšlenku - rychle se odsud nějak dostat.

Champagne poolsFraser Island: Champagne pools - Dnes máme v plánu prozkoumat severnější část ostrova, a tak si to po přejetí centrem ostrova zpět na východní pláž zase upalujeme po pláži ve směru včerejší cesty. Nejsevernější dostupný bod ostrova, kde je ještě něco k vidění, jsou tzv. Champagne pools, Šampaňská jezírka...

Vanpacking: Začínáme se zabydlovat - Slíbil jsem přinášet novinky o postupu prací na našem novém pozemku, budoucí to vanpackerské základně. Nevím, zda tyhle informace budou pro čtenáře dostatečně vzrušující, nicméně je to to nejzajímavější, co se momentálně v mém životě děje...

Rainbow BeachFraser Island: Rainbow Beach - Tak to je on. První dojem z ostrova není příliš valný. Je pod mrakem a ostrov vypadá poměrně pochmurně. Nic dobrého nevěští ani davy turistů, opouštějící ve svých 4WD trajekt. Přidáváme se tedy k davu aut a vyrážíme podél moře na sever. Nálada se nám trochu spravuje po přejezdu na hlavní pláž. Tohle je jedna ze specialit Fraseru, že se tu jezdí auty po pláži. U nás něco nepředstavitelného, ale tady nejrychlejší způsob, jak se po ostrově pohybovat.

Vanpacking: Pozemek - Jak pokračuje projekt "Vanpacking"? Přečtěte si informace o zakoupeném pozemku. Líbí se vám? Nechtěli byste také přiložit ruku k dílu?

Indie 95: Taftan, Quetta, Lahore - Holky si spokojeně vykračovaly, dokud na nás nevyběhli psi. V mžiku jsem stál sám na cestě a proti mně se řítilo 7 krvežíznivých psů (to zní dobře, že?). Nechci se chlubit (to známe!), ale zachoval jsem (jako ostatně vždy) chladnou hlavu (čím dál lepší), postavil jsem se psům čelem (typický tzv. hrdinský postoj) a čekal (úúúúú!- ten chlap má ale nervy z ocele). Naštěstí obyvatelé bazaru své psy hlasem zkrotili, proto jsem tedy nemusel použít své fantastické chvaty a ani jsem nedostal vzteklinu, přestože mi to je, věřte mi, obojí líto...

Indie 95: Z Teheránu do Zahedánu - Na hranice jsme se probojovali přes pět vojenských kontrol za pětačtyřicet minut, počkali jsme, až se hranice otevře a tradá do Pákistánu. Teda, s tím tradá jsem to asi přehnal. Jsme na hranicích bez jediné pákistánské rupie, banka tu žádná není, tak měníme 5$, ç10 a 30 marek při značně nevýhodném kursu. Po tomto obchodu nám zůstává ubohých ç10 a neupotřebitelné šeky.

Indie 95: Překračujeme íránské hranice - Chachá, to byla noc! Poprvé jsem se pořádně vyspal. Asi tak 7 hodin, to je teda bomba! I když tu bombu bych asi neměl zdůrazňovat, blížíme se k turecko-íránským hranicím a v horách mohou číhat kurdský teroristi.

Zobraz další stránky:   1 - 15    16 - 30    31 - 45    46 - 60    61 - 75    76 - 90    91 - 105    106 - 120    121 - 135    136 - 150    151 - 165    166 - 180    181 - 195    196 - 210    211 - 225    226 - 240    241 - 255    256 - 270    271 - 285    286 - 300    301 - 315    316 - 330    331 - 345    346 - 360    361 - 375    376 - 390    391 - 405    406 - 420  

Diashow Aljaska 2017