Čtení - články v kategorii zeměpisná fakta

Celkem bylo nalezeno 26 článků. Zobrazeny jsou články 1 - 15.

Státy s bezvízovým stykem pro občany ČRStáty s bezvízovým stykem pro občany ČR - Tento článek je pokusem o sestavení seznamu států s bezvízovým stykem (platí pro občany ČR). V druhé části článku pak uvádím i státy, kam sice vízum potřebujeme, je však vydáváno bez problémů na letištích a hraničních přechodech. V tomto druhém seznamu se snažím uvádět i aktuální víza. Seznam bude aktualizován. Budu Vám vděčný za jakékoliv informace o změnách!

Kouzlo tureckých vodopádůVe stínu Araratu: Kouzlo tureckých vodopádů - Vodopád se turecky řekne şelalesi (čti: šelalesi). Možná si říkáte, k čemu vůbec je toto slovo dnešním obyvatelům Malé Asie. Při pohledu do podrobné mapy Turecka však překvapivě zjistíte, že se zde název şelalesi vyskytuje celkem hojně. „Země obráceného půlměsíce“ zkrátka není zcela vyprahlou pustinou, jak si ji často mylně představujeme.

Amazonka - sladké moře uprostřed pralesaJižní Amerikou: Amazonka - sladké moře uprostřed pralesa - Zanedlouho bych ji měl spatřit a už se nemůžu dočkat. Už samotný její název, Amazonka, zní exoticky a voní dobrodružstvím. Amazonka je řekou, avšak slovo „řeka“ ji nemůže zcela vystihnout. Je natolik gigantická a jedinečná, že ji lze jen těžko popsat. Spíše než řeka je Amazonka tekoucím sladkým mořem uprostřed pralesa.

Jemen - zelená střecha ArábieJemen - zelená střecha Arábie - Jemen se může pyšnit nejbujnější přírodou na celém Arabském poloostrově. Z vůle Alláhovy je totiž jediným místem v této části světa, kde pravidelně vydatně prší. Klimatické podmínky tu jsou přesto extrémní. To spolu s odlehlostí této země umožnilo vznik unikátní flóry, která nemá nikde na světě obdoby.

Mořské želvy Srí LankySrí Lanka 2008: Mořské želvy Srí Lanky - Na Srí Lance se vyskytuje pět druhů mořských želv - kareta obecná, kareta obrovská, kareta zelenavá, kareta pravá a kožatka velká. Všechny jsou velmi roztomilé a také velmi ohrožené. Ohrožuje je nejenom znečištěné životní prostředí, ale také pytláci. Na Srí Lance však rovněž najdete želví líhně, které si daly za cíl chránit tyto pozoruhodné tvory.

Africké baobabyAfrika 2008: Africké baobaby - Asi nejrozšířenějšími stromy ve východní a jižní Africe jsou akácie, které rostou prakticky všude. Nás však zaujaly hlavně baobaby. Působí tak neskutečně, jako by snad ani nebyly z této planety.

Big Five - africká velká pětkaAfrika 2008: Big Five - africká velká pětka - Lev, levhart, slon, nosorožec a buvol. Pět majestátních afrických zvířat, která chce každý návštěvník národních parků vidět na vlastní oči. Na naší cestě po Keni, Tanzanii, Malawi a Zambii se nám je nakonec podařilo zahlédnout všechny.

Slovenské jeskyněSlovenské jeskyně - Nejsem žádná odbornice, různé slovenské jeskyně jsem navštívila pouze jako výletník, nikoli speleolog, a přesto jsem byla krásou okouzlujících podzemních propastí, jeskyní a norných vodních toků uchvácena. Říká se, že je málo zemí na světě, které mají tak rozmanité podzemí plné krasových útvarů jako právě Slovensko. Jeskyňáři zde evidují víc než 5350 propastí a jeskyní, které spojuje rozmanitý systém říčních chodeb, někdy až v několika poschodích nad sebou.

KKH - dálnice do nebeKKH - dálnice do nebe - Karakoram Highway láká již přes 20 let dobrodruhy z celého světa. Jedni se sem vydávají místními cinglátkovými autobusy, jiní stopem, opravdový sportovci šlapou na horských kolech. Všichni se vrací s nezapomenutelnými zážitky a touhou se do úchvatných hor na pomezí Pákistánu a Číny ještě někdy vrátit.

Birla Mandir - svatyně průmyslového magnátaBirla Mandir - svatyně průmyslového magnáta - K dominantám mnoha indických velkoměst patří Birla Mandir (Birlův chrám). Tyto obrovské hinduistické svatyně postavil během 20. století bohatý místní průmyslník Birla. Každý z chrámů má ještě svůj druhý název, podle boha, kterému je zasvěcen. Nejčastěji se jedná o všemi hinduisty milovanou Višnuovu manželku Lakšmí, bohyni štěstí a blahobytu.

Arabské emiráty - orient plný přepychuArabské emiráty - orient plný přepychu - Spojené Arabské Emiráty jsou cílem českých turistů teprve posledních několik let. Vydávají se sem ti, kterým už je Evropa malá a chtějí poznat něco exotického. Dosud neexistuje žádný knižní průvodce v českém jazyce po této zemi, a tak mnozí naši cestovatelé nemají do poslední chvíle jasnou představu, co je vlastně na vzdáleném Arabském poloostrově čeká, a na cestu se vydávají tak trochu s obavami. Malý pouštní stát však nakonec všechny velmi příjemně překvapí.

Procházka po SofiiProcházka po Sofii - Sofie není právě hitem cestovních kanceláří. Přesto se rozhodně nejedná o město, kterému by scházel jistý půvab. A už vůbec není pravda, že je to jen shluk panelových sídlišť, kde není nic zajímavého k vidění, jak tvrdí často turistům v přímořských letoviscích sami Bulhaři.

Kars - na konci TureckaKars - na konci Turecka - Požádáte-li na nádraží v Istanbulu o lístek do nejvzdálenější zastávky, obdržíte zcela určitě jízdenku do městečka Kars. K cíli se potom budete harcovat dva dny napříč celou „zemí obráceného půlměcíce“. Návštěva Karsu však rozhodně stojí zato. Tahle svérázná obec leží totiž nejen na konci Turecka, ale tak trochu i na konci světa.

Nedobytný SolymosVe stínu Araratu: Nedobytný Solymos - Alexandr Veliký dobyl při svém slavném tažení starověkým světem každé město, které se mu připletlo do cesty. Mnoho tehdejších osad také ani nenašlo odvahu bojovat s tímto obávaným vojevůdcem a raději se vzdalo. Jedno město však slavný Makedonec nikdy nepokořil. To město se jmenuje Termessos, leží na vrcholu 1500 m vysoké hory v dnešním jihozápadním Turecku a pro svou polohu bývá někdy nazýváno „Orlím hnízdem“.

Slovenská termální koupalištěSlovenská termální koupaliště - Většina žen miluje horkou vodu, ani já nejsem výjimkou. Obzvlášť, když si stačí zajet nedaleko k našim sousedům na Slovensko. Ale to musí člověk vědět, jaké až neskutečné možnosti a vyžití nejen koupání a relaxování v bazénech, ale i dalších aktivit v komplexech termálů se dají vyzkoušet. A věřte, mnohdy se budete pohybovat opravdu v komfortu.

Zobraz další stránky:   1 - 15    16 - 30  

Diashow Aljaska 2017