Čtení - články v kategorii zeměpisná fakta

Celkem bylo nalezeno 26 článků. Zobrazeny jsou články 16 - 30.

Divoký východVe stínu Araratu: Divoký východ - Východní Turecku bývá často nazýváno „Divokým Kurdistánem“. Snad právě pro tuto nálepku sem zatím míří jen velmi málo turistů. Není přitom žádný důvod se cesty do této části světa obávat. Kurdové jsou stejně přátelští a pohostinní lidé jako Turci a potencionálně nebezpečné mohou být pouze některé odlehlé regiony u Iráckých hranic. Nicméně kvůli preventivním bezpečnostním opatřením ze strany tureckých orgánů lze zatím vysokohorskou turistiku na východě země provozovat pouze omezeně.

Centrální AnatolieVe stínu Araratu: Centrální Anatolie - Turecká Anatólie byla kolébkou mnoha civilizací a dlouhodobé působení člověka výrazně změnilo její tvář. Zejména díky intenzivnímu pastevectví je dnes tato oblast z velké části holou pustinou. Původní krajina s lesy tvořenými borovicemi, cedry a zakrslými duby se zachovala pouze v některých hůře přístupných horách. Zvláštní kouzlo dodávají této části světa vyhaslé vulkány, bizarní tufová skaliska a poměrně četná sladká i slaná jezera.

Jak se neztratit v ÁzerbajdžánuJak se neztratit v Ázerbajdžánu - Když se řekne Ázerbájdžán, mnoho z nás si představí velice exotickou, nepřístupnou a ortodoxně islámskou zemi. Opak je pravdou. Ázerbájdžán je díky svému ropnému bohatství nejbohatší ze tří zakavkazských zemí. Téměř všichni obyvatelé Ázerbájdžánu jsou muslimové.

Egejské pobřežíVe stínu Araratu: Egejské pobřeží - Následující řádky jsou stručným přehledem nejméně známých a turisty zatím prakticky vůbec nenavštěvovaných hor na území Turecka. V knižních průvodcích, včetně Lonely Planet, je o těchto lokalitách nanejvýše zmínka nebo se tady o nich nepíše vůbec. Ani na internetu nelze zatím v českém ani anglickém jazyce nalézt více nežli údaje o jejich výšce a poloze. To vše je samozřejmě pro každého dobrodružně založeného cestovatele zárukou skutečně objevitelských zážitků!

Jak se neztratit v ArméniiJak se neztratit v Arménii - Na světě nenajdeme moc zemí, v nichž by národní identita byla tolik svázána s náboženstvím tak jako v Arménii. Arménie byla první zemí na světě, která přijala křesťanství za státní náboženství. Stalo se tak již roku 301 našeho letopočtu, o něco dříve než v Gruzii a římské říši. Arméni a Gruzínci byli obklopeni samými muslimy, a tak není divu, že křesťanská víra se pro ně měla mimořádný význam.

Netušené krásy tureckých horVe stínu Araratu: Netušené krásy tureckých hor - Do Turecka lákají turisty především azurově modré pláže. Tato orientální země je však ideální - leč zatím neobjevenou - destinací i pro milovníky trekingu a vysokohorské turistiky. Pokud jste také toho názoru, že na Slovensku a ani v Rumunsku již to není, to co bývalo, pak zamiřte právě sem a nebudete litovat. Najdete tu dosud panenské hory mnoha tváří. Nikde v nich nenarazíte na tabulky přikazující neopouštět značené cesty či zakazující táboření. Naopak, cestu zde budete mnohdy marně hledat a spoléhat se v noci můžete pouze na vlastní stan či pohostinnost domorodců.

Jak se neztratit v BrisbaneJak se neztratit v Brisbane - Pokud se řekne Austrálie, průměrný středoevropan si vybaví budovu opery v Sydney, impozantní Ayers Rock a Velký bariérový útes. A právě při cestě za posledně jmenovaným divem přírody většina turistů musí projet hlavním městem Queenslandu – nenápadným a neokázalým Brisbane.

Jak se neztratit v Ekvádoru - V roce 2005 jsme se s kamarádem rozhodli, že pojedeme do Ekvádoru. Proč zrovna tam? Chtěli jsme jet někam do Latinské Ameriky, a jelikož jsme oba učitelé, máme čas v létě. Jenže v létě je například ve střední Americe období dešťů, takže Kostarika, Panama a spol. nepřicházely v úvahu. A v červenci a srpnu je zase na jižní polokouli zima, pročež jsme nemohli jet třeba do Chile nebo Argentiny, kde bychom tou dobou v horách asi zmrzli. Rovník se tedy zdál dobrým kompromisem.

Velká americko-kanadská jezera I - Jezera, především jejich voda a mnoho dalších přírodních zdrojů, hrály hlavní úlohu v historickém vývoji USA a Kanady. Pro první kolonisty a osadníky byly jezera vstupní branou k osídlování severoamerického kontinentu, prostředkem k dopravě nerostných surovin a produktů.

Národní parky Patagonie - Argentina - Pokračování předchozího článku o úplném jihu jižní Ameriky - Patagonii. Tentokráte o Argentině.

Národní parky Patagonie - Chile - Chcete znát fakta? Zde se vám jich dostane měrou vrchovatou. Informace o patagonských národních parcích ležících na území Chile.

Zobraz další stránky:   1 - 15    16 - 30  

Diashow Kuba