Čtení - seriál: Jižní Amerikou

Do Amazonie jsem už jednou nakouknul. Při naší cestě po Ekvádoru v roce 2005 jsme s kamarádem Zdeňkem navštívili i amazonskou část této krásné země. Nejmohutnějším tokem ekvádorské Amazonie je řeka Napo. Ve městě Coca (oficiální název tohoto města je Puerto Francisco de Orellana) je řeka široká odhadem tak jeden kilometr, asi jako Dunaj v Rumunsku. A to jsme byli pouze na horním toku, protože Napo se vlévá do Amazonky až v Peru, kde už je podstatně mohutnější. Už tenkrát jsem snil o tom, jak by bylo pěkné pokračovat po toku Napo až na samotnou Amazonku. Ten sen si chci splnit letos. Chci jet z peruánské Limy do města Pucallpa, které leží na řece Ucayali a odsud sjet místní lodní dopravou řeku po etapách až do Manausu, největšího města Amazonie, které leží na řece Rio Negro poblíž jeho soutoku s Amazonkou...

Stáhnout mapové body

stáhnout KLM soubor s-jizni-amerikou-09-10.kml (Google Earth)

stáhnout GPX soubor s-jizni-amerikou-09-10.gpx (GPX - GPS Exchange)

 

Amazonka - sladké moře uprostřed pralesaAmazonka - sladké moře uprostřed pralesa - Zanedlouho bych ji měl spatřit a už se nemůžu dočkat. Už samotný její název, Amazonka, zní exoticky a voní dobrodružstvím. Amazonka je řekou, avšak slovo „řeka“ ji nemůže zcela vystihnout. Je natolik gigantická a jedinečná, že ji lze jen těžko popsat. Spíše než řeka je Amazonka tekoucím sladkým mořem uprostřed pralesa.

LimaLima - Svoji plánovanou cestu po Jižní Americe jsem zahájil v Limě, hlavním městě Peru. První večer jsem stačil pouze dojet do centra a ubytovat se, poté jsem zde strávil celkem 3 dny.

Tingo Maria – brána do peruánské AmazonieTingo Maria – brána do peruánské Amazonie - Tingo María je město na východních svazích peruánských And. Leží na významné řece Huallaga a je obklopeno pralesem. Je považováno za bránu do peruánské Amazonie.

PucallpaPucallpa - Cestování je někdy docela nuda. Tak například z Tingo María trvala cesta autobusem do Pucallpy 8 hodin a po cestě nebylo vidět nic zajímavého. A pak, když jsem se ubytoval a vyšel ven, spatřil jsem řeku Ucayali. Je obrovská a v záři pozdního odpoledního slunce byla nádherná! A hned jsem věděl, že jsem se sem nevláčel takovou dálku zbytečně.

Ucayali aneb na Veliké řeceUcayali aneb na Veliké řece - Letos jsem se rozhodl, že si uskutečním další dětský sen – sjet Amazonku na lodi. Jako malý kluk jsem četl „800 mil po Amazonce“ od Julesa Verna a říkal jsem si, že by nebylo špatné jeho hrdiny napodobit. A pojedu mnohem delší trasu než oni! Pravda, ne na voru, nýbrž lodí.

Iquitos – hlavní město peruánské AmazonieIquitos – hlavní město peruánské Amazonie - Iquitos je nejenom největším, ale také nejdůležitějším, nejznámějším a neturističtějším městem peruánské Amazonie. Pokud jedete do Peru a chcete poznat Amazonii, tohle je to správné místo pro vás!

Čtyři dny v peruánském praleseČtyři dny v peruánském pralese - Co by to bylo za cestu do Amazonie, kdybych se nepodíval do pralesa, že? Jako výchozí bod čtyřdenního pobytu v džungli jsem si zvolil peruánské město Iquitos.

Na řece Solimões, aneb 700 mil po AmazonceNa řece Solimões, aneb 700 mil po Amazonce - Dnes Vám chci vyprávět, jak jsem plul po veliké řece z kolumbijsko-brazilské hranice až do města Manaus. Všude na světě by řekli, že je to Amazonka, jen samotní Brazilci nazývají tuto řeku Solimões.

Manaus – velkoměsto v praleseManaus – velkoměsto v pralese - Po mnohadenním putování po největší řece světa jsem se konečně dostal do Manausu, největšího města Amazonie a hlavního města brazilského státu Amazonas.

Po Madeiře z Manausu do Novo AripuanãPo Madeiře z Manausu do Novo Aripuanã - Ještě než opustím Amazonii, chtěl jsem vidět řeku Madeiru. Abych viděl celou „velkou trojku“, tři nejmohutnější řeky Amazonie – Amazonku, Rio Negro a Madeiru. Po všech třech těchto veletocích jsem se plavil při cestě z Manausu do městečka Novo Aripuana.

Roraima – venezuelský Ztracený světRoraima – venezuelský Ztracený svět - Kdo by neznal slavný román Arthura Conana Doyla „Ztracený svět“? Tato kniha byla poprvé vydána v roce 1912 a stala se světovým bestsellerem. Jako malý čtenář jsem této příběh hltal v časopise ABC, kde vycházel v obrázkové formě pod názvy „Výprava do ztraceného světa“ a „Druhá výprava“. Nyní tedy konečně nastala příležitost, abych se na vlastní oči přesvědčil, jak to s tím Ztraceným světem je doopravdy.

Salto Angel a NP CanaimaSalto Angel a NP Canaima - Jet do Jižní Ameriky a nevidět slavný vodopád Angel, to by byl hřích! Neboť Salto Angel je nejvyšší vodopád světa a navíc je vodnatý a velmi fotogenický! Jeho téměř kilometrová výška ostatně hovoří sama za sebe.

Ciudad BolívarCiudad Bolívar - Prvním venezuelským státem, který jsem navštívil, byl stát Bolívar. Hlavním městem tohoto největšího státu Venezuely je Ciudad Bolívar, tedy Město Bolívar. Ve státě Bolívar můžeme rovněž nalézt největší divy přírody, jako jsou stolové hory, řeka Orinoco či nejvyšší vodopád světa Salto Angel.

GuyanaGuyana - Na své Cestě jsem si dal za minimální cíl navštívit všechny pevninské země Jižní Ameriky. Většina těchto zemí je pro nás bez víza, pouze do dvou z nich potřebují Češi víza – do Guyany a Surinamu. Jako první z těchto dvou vízových zemí byla na řadě Guyana.

Surinam – utajená fotbalová velmocSurinam – utajená fotbalová velmoc - Co se Vám vybaví jako první, když se řekne Surinam? Mně tedy fotbal, a to především jména jako Ruud Gullit, Frank Rijkaard či Clarence Seedorf. Všichni tři reprezentovali Holandsko, kořeny však mají v bývalé Nizozemské Guyaně, tedy dnešním Surinamu.

Francouzská Guyana – vítejte v tropické Francii!Francouzská Guyana – vítejte v tropické Francii! - Věřte nebo ne, Francouzská Guyana je nedílnou součástí Evropské unie. Také tu leží známý kosmodrom v Kourou. Ale nejvíc tuto zemi „proslavila“ její trestanecká kolonie a film Motýlek se Stevem McQueenem v hlavní roli.

Přes ústí AmazonkyPřes ústí Amazonky - Z Francouzské Guyany jsem si to namířil zpátky do Brazílie. Abych se dostal dál, musel jsem Amazonku v jejím ústí přeplout lodí, poněvadž most zde nevede a asi nikdy nepovede. Přece jenom je to z města Macapá na severním břehu do Belému na břehu jižním nějakých 450 kilometrů plavby…

Marajó – ostrov buvolů a cyklistůMarajó – ostrov buvolů a cyklistů - Ležíte na břehu „moře“. Všude kolem vás je bílý písek. Vane ostrý vítr směrem z obrovské vodní plochy, na níž jsou jistě metrové vlny a pomalu se zvedá příliv. Druhý břeh je v nedohlednu. Jenže nejste u moře, ale u řeky, voda je sladká a místo palem kolem vás rostou mangrovníky. Vítejte na ostrově Marajó!

São Luís – perla koloniální architekturySão Luís – perla koloniální architektury - Opět jsem si rozšířil zeměpisné obzory. Neboť město São Luís, jehož název mi před Cestou nic neříkal, je nejenom město hodně veliké, ale také pěkné. Je hlavním městem brazilského státu Maranhão a má milion obyvatel. Především je však klenotem portugalské koloniální architektury a figuruje na Seznamu světového dědictví UNESCO.

NP Lençóis Maranhenses – brazilská SaharaNP Lençóis Maranhenses – brazilská Sahara - Bílé písečné duny se táhnou až za obzor. Mezi nimi se třpytí modrozelená sladká jezera, přímo stvořená ke koupání. Někde v dáli se modrá Atlantik. Terénní Toyota s náhonem na všechna čtyři kola se probíjí písečným terénem. Ne nejsme na Sahaře, ale v Brazílii – v NP Lençóis Maranhenses.

Jericoacoara – slunce, písek, pohodaJericoacoara – slunce, písek, pohoda - Jericoacoara je vesnička, která se nachází na severovýchodě Brazílie, na pobřeží Atlantiku. Od sedmdesátých let je toto místo Mekkou baťůžkářů. Lidé, kteří sem přijíždí, zůstávají často o mnoho déle, než původně plánovali. Atmosféra tohoto místa si podmaní snad každého. Není divu, „Jeri“ má co nabídnout – moře a pláže, příjemné restaurace i ubytování, krásné okolí a bezpočet zajímavých aktivit.

Salvador a Fortaleza – velkoměsta na březích AtlantikuSalvador a Fortaleza – velkoměsta na březích Atlantiku - Po uklidňujícím pobytu v Jericoacoaře bylo další položkou mého brazilského programu město Salvador. Cestou jsem však ještě neplánovaně strávil jeden den v dalším velikém městě, Fortaleze.

Rio de Janeiro – hlavní město sportuRio de Janeiro – hlavní město sportu - Rio de Janeiro je považováno za nejkrásnější město Jižní Ameriky a jedno z nejkrásnějších měst na světě. Zdejší karneval, pláž Copacabana, sochu Krista na kopci Corcovado či fotbalový stadion Maracaná zná asi každý. V roce 2014 bude navíc Rio hostit mistrovství světa ve fotbale a v roce 2016 se zde budou konat letní olympijské hry. Město ovšem nabízí skvělé možnosti i pro amatérské sportovce. Může tak směle kandidovat na titul hlavní město sportu.

Ouro Preto – město zlata, baroka a BroukůOuro Preto – město zlata, baroka a Brouků - Do třetice všeho dobrého! Po nádherném Salvadoru a okouzlujícím Riu jsem zavítal do dalšího překrásného města jménem Ouro Preto. Tři skvosty hned po sobě, jeden krásnější než druhý. Které z těchto měst je nejhezčí, těžko říct, ale za návštěvu rozhodně stojí všechna tři. V Ouro Preto je to samý barokní kostel. Kdysi se zde těžilo obrovské množství zlata. A na ulicích je tu k vidění spousty Brouků.

Ilha GrandeIlha Grande - Z deštivých hor ve vnitrozemí jsem zavítal na třetí největší brazilský ostrov jménem Ilha Grande. Leží kousek od Ria a je pokryt krásnou tropickou přírodou. Pro ty, kdo rádi tráví dovolenou někde u moře, nabízí ostrov kolem stovky pláží.

São Paulo – brazilský New YorkSão Paulo – brazilský New York - Původně jsem cestu do São Paula ani neplánoval. Ale pak jsem si řekl, že jako zeměpisec si nemůžu návštěvu největšího města Jižní Ameriky nechat ujít. A město je to když ne krásné, pak tedy určitě zajímavé. Svou etnickou pestrostí a bezpočtem mrakodrapů připomíná São Paulo severoamerický New York.

Itaipu – největší hydroelektrárna světaItaipu – největší hydroelektrárna světa - Ačkoliv nás média pořad masírují informacemi, že největší přehradou snad ve všech ohledech jsou čínské Tři soutěsky, pravda je taková, že největší hydroelektrárnou světa zůstává stále Itaipu na řece Paraná na hranicích Brazílie a Paraguaye. V nejdůležitějším ukazateli, množství vyrobené elektrické energie ročně, předčí Tři soutěsky i po jejich úplném spuštění.

Juscelino Kubitschek a Oscar NiemeyerJuscelino Kubitschek a Oscar Niemeyer - Než opustím Brazílii, přece jenom mi to nedá, abych se nezmínil o dvou výrazných osobnostech, bez nichž by dnešní Brazílie vypadal určitě úplně jinak. Pomineme-li fotbalisty, modelky a piloty formule 1, jsou to možná dva nejslavnější Brazilci vůbec. Jeden z nich byl politikem, druhý z nich je architektem. Obě jména pak spolu významně souvisí – oba pánové výrazně přispěli k vybudování nového brazilského hlavního města.

Vodopády IguaçuVodopády Iguaçu - Při okružní jízdě Brazílií samozřejmě nelze vynechat návštěvu vodopádů Iguaçu (Iguazú). Jedná se o největší vodopádový systém na světě, který leží na stejnojmenné řece nedaleko jejího soutoku s veletokem Paraná. O vodopády, které jsou často považovány za nejkrásnější na světě, se děli dva státy – Brazílie a Argentina.

Ciudad del Este – velká tržniceCiudad del Este – velká tržnice - Prvním místem, které jsem navštívil v Paraguayi, bylo Ciudad del Este. Druhé největší město Paraguaye leží u hranic s Brazílií a Argentinou. Je velkou bezcelní zónou a údajně se jedná o jedno z nejzkorumpovanějších měst v celé jižní Americe.

AsunciónAsunción - Hlavní město Paraguaye, Asunción, leží na řece Paraguay. V úředních hranicích má zhruba 600000 obyvatel, avšak v jeho metropolitní oblasti žije 2 miliony lidí. Do Prahy je to odsud vzdušnou čarou 10960 kilometrů.

Severní Paraguay – horké srdce Jižní AmerikySeverní Paraguay – horké srdce Jižní Ameriky - Po návštěvě dvou největších měst Paraguaye, Asunciónu a Ciudad del Este, jsem se vydal na sever. Do této oblasti moc turistů nejezdí, přece jenom je to trochu z ruky. A také je tu pěkné vedro!

Češi v ParaguayiČeši v Paraguayi - Ve světě žije spousty českých krajanů. Češi žijí v Německu, na ukrajinské Volyni, v Kazachstánu, v rumunském Banátu, v Kanadě, USA či Austrálii. A také v Paraguayi. Za paraguayskými Čechy jsem se vydal do města Coronel Bogado.

Jezuitské redukce v ParaguayiJezuitské redukce v Paraguayi - Jezuité jsou u nás stále často vnímáni jako tmáři, kteří pronásledovali nekatolíky. Může za to především Alois Jirásek a jeho román Temno. Dosti nepěknou postavou je tu páter Antonín Koniáš, který prohledal po vesnických staveních kdejakou díru, aby našel zakázané knihy. Jezuité ale také vykonali mnoho velkých skutků. Možná nejúžasnější věc, která se jim podařila, bylo vybudování fungujících misií v oblasti kolem řeky Paraná. Dnes jsou pozůstatky těchto „redukcí“ chráněny jako památky UNESCO v Paraguayi, Brazílii i Argentině.

Za Čechy do argentinského ChacaZa Čechy do argentinského Chaca - Návštěva paraguayského Chaca, kde jsem shlédnul kolonii německých mennonitů ve Filadelfii, se mi velmi líbila, nicméně jsem byl rád, když jsem se z té pekelné výhně konečně přesunul do chladnější oblasti. Za několik dní jsem se do Chaca vrátil. Tentokrát se však jednalo o Chaco argentinské a nejel jsem tam za Němci, nýbrž za českými krajany.

Esteros del Iberá – ráj kajmanů a kapybarEsteros del Iberá – ráj kajmanů a kapybar - Bohužel mi nevyšla návštěva Pantanalu v Brazílii. Avšak v argentinské Mezopotámii, v provincii Corrientes, se nachází rezervace Esteros del Iberá, která je jakýmsi Pantanalem v malém. Oplývá krásnou přírodou, která je zatím turisty trochu opomíjena.

Buenos AiresBuenos Aires - Z Esteros del Iberá, kde kapybary dávají dobrou noc, jsem vyrazil rovnou do argentinské metropole Buenos Aires. V tomto obrovském městě žije asi třetina obyvatel Argentiny. Město leží na břehu řeky Río de La Plata.

Uruguay – nejmenší fotbalová velmoc - Ještě před cestou do Patagonie jsem si z Buenos Aires odskočil na pár dní přes řeku do sousední Uruguaye. Je to země na jihoamerické poměry malá, málo zalidněná a moc turistů do ní zrovna nejezdí.

Napříč argentinskou Patagonií - Konečně jsem se dočkal a vyrazil jsem do Patagonie. Toto drsné území, nacházející se na jihu Argentiny a Chile, je plné fascinujících přírodních krás a před Cestou mě toto území, spolu s Amazonií a Bolívií, lákalo z Jižní Ameriky asi nejvíc. Abych se dostal do Ohňové země, musel jsem urazit spousty kilometrů napříč pustinami argentinské Patagonie.

Ushuaia – na konci světa - Kde je konec světa, na to se samozřejmě názory mohou různit. Podle mého názoru si však toto přízvisko nejvíce zaslouží Ushuaia, nejjižnější velké město světa. Ushuaia leží v Ohňové zemi. Dále na jih už je pouze několik ostrůvků a pak Antarktida.

Historie antarktických objevů - Antarktida byla ze všech kontinentů objevena poslední a dá se říct, že do dnešních dnů není podrobně prozkoumána. Asi žádný kontinent nebyl svědkem takových hrdinských činů, jaké se udály při objevování a průzkumu Antarktidy. Mnoho antarktických pionýrů se také domů nikdy nevrátilo.

Velká antarktická plavba I. – FalklandyVelká antarktická plavba I. – Falklandy - Tak jsem se konečně dočkal a vyrazil jsem na velkou plavbu do Antarktidy. Za necelých 18 dní bychom měli navštívit Falklandy, ostrov Jižní Georgie a potom i Antarktický poloostrov a některé ostrovy Jižní Shetland. První zastávkou na plavbě byly Falklandy.

Velká antarktická plavba II. – South GeorgiaVelká antarktická plavba II. – South Georgia - Po návštěvě Falkland, které se řadí do Jižní Ameriky, jsme konečně vyrazili do Antarktidy! Naším prvním cílem ovšem nebyla pevnina, nýbrž ostrov Jižní Georgie (South Georgia), která je sice od Antarktidy poměrně daleko, avšak leží už za antarktickou konvergencí a je na rozdíl od Falkland pokryta z velké části ledovci. Z falklandského města Stanley jsme museli plout asi 1450 kilometrů na východ, než jsme dorazili k tomuto ostrovu.

Velká antarktická plavba III. – AntarktidaVelká antarktická plavba III. – Antarktida - Ostrov Jižní Georgie se řadí k Antarktidě a jsou tu k vidění tučňáci, tuleni i ledovce, ale přece jenom, ta pravá Antarktida leží ještě o dost dále na jih. Z Jižní Georgie jsme tedy po čtyřech krásně strávených dnech vypluli na jihozápad, do Antarktidy!

Punta ArenasPunta Arenas - Prvním chilským městem, které jsem navštívil, bylo Punta Arenas, nejjižnější velké město Chile a největší město chilské Patagonie. Dorazil jsem sem po mnohahodinové jízdě autobusem z Ushuaia.

NP Torres del PaineNP Torres del Paine - Torres del Paine je jedním z nejkrásnějších národních parků Jižní Ameriky a spolu s dosti vzdáleným Velikonočním ostrovem se jedná asi o nejatraktivnější místo, které můžete v Chile navštívit. Nachází se v chilské Patagonii, 366 kilometrů na severozápad od nejbližšího velkého města Punta Arenas.

Ledovec Perito MorenoLedovec Perito Moreno - Patagonské městečko El Calafate v argentinské provincii Santa Cruz není samo o sobě ničím zajímavé. Přesto se jedná o jedno z turisticky nejnavštěvovanějších míst Argentiny. Důvod je jediný – ledovec Perito Moreno. Jeden z nejznámějších ledovců na světě se nachází v NP Los Glaciares, asi 80 kilometrů na západ od El Calafate.

Argentinský divoký severozápadArgentinský divoký severozápad - Argentina je obrovská země, která má mnoho podob. U vodopádů Iguazú roste tropický prales, kolem Buenos Aires je všude nedozírná pampa, která přechází v Patagonii v polopoušť, a kolem Ushuaia to zase vypadá jako někde v Norsku. Na severozápadě Argentiny se pak Andy šplhají do velkých nadmořských výšek a náhorních plošin, čímž tato oblast připomíná Bolívii nebo Peru.

Potosí – smrt, stříbro a karnevalPotosí – smrt, stříbro a karneval - Bolívie byla poslední kontinentální zemí Jižní Ameriky, která mi ještě scházela do mé „sbírky“. Přijel jsem sem z argentinské Purmamarky a první město, které jsem navštívil, bylo Potosí, které leží v nadmořské výšce přes 4,000 m.n.m.

Sucre – červenobílé hlavní město BolívieSucre – červenobílé hlavní město Bolívie - Po Potosí jsem navštívil první hlavní město Bolívie, Sucre. Sucre leží v nadmořské výšce 2750 m n.m., nehrozí zde tedy výšková nemoc jako v Potosí. Je to město velmi krásné a plné historických památek. Téměř všechny budovy v Sucre jsou červenobílé.

Salar de UyuniSalar de Uyuni - Nejvíce jsem se těšil v Bolívii na výlet na Salar de Uyuni. Tato největší solná pláň světa vypadá na fotkách naprosto fantasticky. Bude taková i ve skutečnosti? – říkal jsem si. Byla!

Severní ChileSeverní Chile - Hory a poušť, nebo také Andy a Atacama, tak by se dalo ve stručnosti popsat severní Chile. Do této oblasti jsem se vydal z Bolívie.

Jak mě v Chile okradli - Sedím si takhle na autobusovém nádraží v chilské Calamě vedle svých batohů. Kouknu jen tak zběžně vedle sebe - a malý batoh nikde! Nemohu uvěřit svým očím, ale je to tak. Byl jsem okraden!

La Paz a Silnice smrtiLa Paz a Silnice smrti - La Paz je jedním ze dvou hlavních měst Bolívie. Je nejvýše položeným hlavním městem světa. Z La Pazu do Coroica vede také silnice, která se říká Silnice smrti. Je považována za nejnebezpečnější silnici světa a dnes je hojně navštěvována turisty.

Diashow Aljaska 2017