Čtení - seriál: Ve stínu Araratu

Do Turecka lákají turisty především azurově modré pláže. Tato orientální země je však ideální - leč zatím neobjevenou - destinací i pro milovníky trekingu a vysokohorské turistiky. Pokud jste také toho názoru, že na Slovensku a ani v Rumunsku již to není, to co bývalo, pak zamiřte právě sem a nebudete litovat. Najdete tu dosud panenské hory mnoha tváří. Nikde v nich nenarazíte na tabulky přikazující neopouštět značené cesty či zakazující táboření. Naopak, cestu zde budete mnohdy marně hledat a spoléhat se v noci můžete pouze na vlastní stan či pohostinnost domorodců.

Stáhnout mapové body

stáhnout KLM soubor s-ve-stinu-araratu.kml (Google Earth)

stáhnout GPX soubor s-ve-stinu-araratu.gpx (GPX - GPS Exchange)

 

Netušené krásy tureckých horNetušené krásy tureckých hor - Do Turecka lákají turisty především azurově modré pláže. Tato orientální země je však ideální - leč zatím neobjevenou - destinací i pro milovníky trekingu a vysokohorské turistiky. Pokud jste také toho názoru, že na Slovensku a ani v Rumunsku již to není, to co bývalo, pak zamiřte právě sem a nebudete litovat. Najdete tu dosud panenské hory mnoha tváří. Nikde v nich nenarazíte na tabulky přikazující neopouštět značené cesty či zakazující táboření. Naopak, cestu zde budete mnohdy marně hledat a spoléhat se v noci můžete pouze na vlastní stan či pohostinnost domorodců.

Egejské pobřežíEgejské pobřeží - Následující řádky jsou stručným přehledem nejméně známých a turisty zatím prakticky vůbec nenavštěvovaných hor na území Turecka. V knižních průvodcích, včetně Lonely Planet, je o těchto lokalitách nanejvýše zmínka nebo se tady o nich nepíše vůbec. Ani na internetu nelze zatím v českém ani anglickém jazyce nalézt více nežli údaje o jejich výšce a poloze. To vše je samozřejmě pro každého dobrodružně založeného cestovatele zárukou skutečně objevitelských zážitků!

Centrální AnatolieCentrální Anatolie - Turecká Anatólie byla kolébkou mnoha civilizací a dlouhodobé působení člověka výrazně změnilo její tvář. Zejména díky intenzivnímu pastevectví je dnes tato oblast z velké části holou pustinou. Původní krajina s lesy tvořenými borovicemi, cedry a zakrslými duby se zachovala pouze v některých hůře přístupných horách. Zvláštní kouzlo dodávají této části světa vyhaslé vulkány, bizarní tufová skaliska a poměrně četná sladká i slaná jezera.

Divoký východDivoký východ - Východní Turecku bývá často nazýváno „Divokým Kurdistánem“. Snad právě pro tuto nálepku sem zatím míří jen velmi málo turistů. Není přitom žádný důvod se cesty do této části světa obávat. Kurdové jsou stejně přátelští a pohostinní lidé jako Turci a potencionálně nebezpečné mohou být pouze některé odlehlé regiony u Iráckých hranic. Nicméně kvůli preventivním bezpečnostním opatřením ze strany tureckých orgánů lze zatím vysokohorskou turistiku na východě země provozovat pouze omezeně.

Nedobytný SolymosNedobytný Solymos - Alexandr Veliký dobyl při svém slavném tažení starověkým světem každé město, které se mu připletlo do cesty. Mnoho tehdejších osad také ani nenašlo odvahu bojovat s tímto obávaným vojevůdcem a raději se vzdalo. Jedno město však slavný Makedonec nikdy nepokořil. To město se jmenuje Termessos, leží na vrcholu 1500 m vysoké hory v dnešním jihozápadním Turecku a pro svou polohu bývá někdy nazýváno „Orlím hnízdem“.

Jezerní oblastJezerní oblast - Střední část pohoří Taurus nabízí scenerie, které se naprosto liší od běžné představy o Turecku. Zvláštní krasové a horotvorné procesy vytvořily na jihu Anatólie podivnou krajinu, která návštěvníka ohromí nejen nečekaně zelenými hvozdy, ale především jinde v Malé Asii nevídaným množstvím obrovských jezer. Turci této části své země říkají výstižně Göller Bölgesi – Jezerní oblast.

Slavičí vrch a okolíSlavičí vrch a okolí - Za tureckým městečkem Selçuk se přímo nad troskami antického Efesu tyčí mohutný kopec známý jako Slavičí vrch. Těsně pod jeho vrcholem, na místě, kterému Turci říkají Merym Ana, stojí nevelký kamenný domek. Zde pravděpodobně strávila poslední léta svého života Marie, matka božího syna Ježíše Krista. Tajemná hora láká nejen zbožné poutníky, ale i davy turistů. Roku 1967 se sem vypravil dokonce i papež Pavel VI.

Seskok z Baba DaguSeskok z Baba Dagu - Baba Dag je ideálním cílem pro ty, kteří se v Turecku nechtějí příliš vzdalovat od moře. Nádherně položená hora láká k pěším výletům, ale slouží i jako oblíbené startovací místo vyznavačů paraglidingu. Ze stezek šplhajících do strmého svahu se naskýtají úchvatné výhledy na slavnou pláž Ölüdeniz, ale milovníci adrenalinu jistě neodolají pokušení, prohlédnout si pobřežní scenérie z ptačí perspektivy při tandemového seskoku.

DedegölDedegöl - Nejrozsáhlejším a zároveň nejvyšším masivem středního Tauru je 2992 m vysoký Dedegöl. Jako nějaká gigantická hradba odděluje od sebe tato impozantní hora dvě největší sladkovodní jezera v Turecku: Egirdir Gölü a Beyşehir Gölü. Žádná jiný vrchol v tzv. Jezerní oblasti není tak těžko přístupný, proto dosud jen málo cizinců mělo tu čest jej dobýt.

Kráter Nemrut DagKráter Nemrut Dag - K největším přírodním zajímavostem východního Turecka patří bezpochyby obrovská vyhaslá sopka Nemrut Dag. Když koncem devadesátých let dozněla partyzánská válka mezi tureckou armádou a kurdskými separatisty, vrátil se výlet na tuto pozoruhodnou horu opět do itinerářů dobrodružně založených cestovatelů. Ty sem láká především gigantický kráter na vrcholu vulkánu, jenž je vyplněn mnoha unikátními jezírky a horkými prameny.

Koruna LýkieKoruna Lýkie - Brát si sebou na Tureckou riviéru pohorky vypadá na první pohled jako bláznovství či recese. Pokud však patříte nejen k milovníkům moře, ale i vysokohorské turistiky, určitě nebudete litovat, pokud to uděláte. Nádherné hory se zvedají hned za všemi místními letovisky. Jedná se o jižní hřebeny pohoří Taurus, které nezřídka přesahují výšku tří tisíc metrů. K nejlépe dostupným patří masív Bey Daglari, jehož nejvyšší vrchol Kizlarsivrisi (3070 m) je skutečnou korunou někdejší starověké Lýkie.

Střecha AnatólieStřecha Anatólie - Snad každého návštěvníka turecké Kapadokie upoutá silueta vyhaslé sopky Erciyas Dag, jež v dálce neustále dominuje obzoru. Právě tento impozantní vulkán vytvořil kdysi dávno zdejší pohádkovou krajinu skalních měst, tufových homolí a kamenných hřibů. Jeho po celý rok sněhem pokrytý vrchol je jakousi pomyslnou „střechou“ Anatólie - náhorní plošiny, která vyplňuje západní část Malé Asie. Měří totiž úctyhodných 3917 m, což je výška, kterou se nemůže pochlubit žádný jiný vrchol pohoří Taurus.

Neznámý BolkarNeznámý Bolkar - Turecký Taurus kulminuje ve své střední části pohořími Aladaglar a Bolkar. Zatímco nepatrně vyšší Aladaglar se pomalu dostává do itinerářů dobrodružně založených cestovatelů, sousední Bolkar zůstává zatím stranou zájmu zahraničních turistů. Přitom tyto málo známé velehory nabízejí více než jen obligátní ledovcová jezírka a divoké skalní soutěsky. Vedle monumentálních skalních bran a ruin byzantských kostelů se zde nachází i tajemná přírodní svatyně zdobená jedním z největších chetitských reliéfů.

Ak Daglari - pohoří dervišůAk Daglari - pohoří dervišů - Na jih Turecka se jezdí především kvůli krásným plážím. Zatím jen hrstka zasvěcených propadla kráse přilehlých hor a vydává se na objevné výpravy po jejich svazích. Kromě pohoří Bey Daglari, o kterém byla řeč v jednom z předchozích dílů, patří v této části země k nejatraktivnějším cílům trekařů masív Ak Dag, jenž kulminuje vrcholem Uyluk Tepe. Ten je nejzápadnější třítisícovkou pohoří Taurus a druhou nejvyšší horou někdejší starověké Lýkie. Jeho svahy zdobí několik jezírek a nádherná subtropická vegetace. Jde také o místo, které je domovem svérázných horalů, jež jejich okolí považuje za zavrženíhodné odpadlíky od islámu.

Kurdský ArtosKurdský Artos - Největší turecké jezero Van leží sevřeno věncem mohutných hor, které začínají turisté objevovat teprve v posledních letech. Severní břeh lemují impozantní kužely vyhaslých vulkánů Arménské vysočiny, které vznikly z geologického pohledu teprve nedávno. Nad jižním pobřežím se tyčí nejvýchodnější hřeben mnohem staršího pohoří Taurus, jemuž dominuje masiv Çadir Dagi. Patrně žádný Čech dosud nestanul na vrcholu této 3537 m vysoké hory.

Zlatonosný TmólosZlatonosný Tmólos - Hory starověké Lýdie byly jevištěm mnoha řeckých bájí a tak nepřekvapí, že dodnes ukrývají řadu úchvatných antických památek. Někdejší pohoří Tmolos nese dnes turecký název Boz Daglari a jeho nejvyšší vrchol Boz Dag (2159 m) nezklame ani milovníky zimních sportů. Jedná se totiž o nejlepší lyžařskou destinací v celém západním Turecku, kde nezřídka napadne až metr sněhu. Pro letní turistiku je zas velkým plusem příjemné horské klima a blízkost Egejského moře, na jehož pláže je to odtud slabá hodinka autobusem.

Trůn bohůTrůn bohů - Úplně na vrcholu 2150 m vysoké hory v Malatském pohoří na horním Eufratu leží gigantický chrám - pomník nehorázné domýšlivosti jednoho bezvýznamného krále, který se sám počítal k nesmrtelným. Ironií osudu však tato megalomanská stavba neměla nikdy žádný kulturní ani historický význam a úplně se na ni zapomnělo. Až v roce 1881 ji náhodně objevil německý geolog Karl Sester. Dnes je toto fascinující místo jednou z největších turistických atrakcí východního Turecka.

Anatolské obrukyAnatolské obruky - Tento díl seriálu o netušených krásách tureckých hor nepopisuje na rozdíl od předchozích příspěvků zdolání žádné z velehor Malé Asie, ale naopak výpravu hluboko pod okolní reliéf, k tajemným jezerům na dně obrovských propastí bizarního vzhledu, jež se nacházejí uprostřed jinak fádní anatolské náhorní plošiny. Berte jej jako tip, kam se vydat za skutečně objevitelskými zážitky. Málo známé propadliny zvané „obruk“ jsou totiž stále destinací naprosto panenskou, o které se nezmiňují ani ty nejpodrobnější turistické průvodce.

Vzhůru na Ararat!Vzhůru na Ararat! - Výstupem na biblický Ararat jsme se v našem seriálu dosud podrobně nezabývali, neboť jde o záležitost, která byla mnohokrát popsána jinde. Nyní nabízíme zcela aktuální a pro někoho možná i překvapivé informace o dramatickém začátku letošní sezóny na této nejvyšší hoře Turecka. Dále pár řádků o česko-íránské expedici, která dosáhla tajně vrcholu 19. 7. 2008. Navíc připojujeme malé ohlédnutí do minulosti, neboť letos v létě je to mu právě čtyřicet let, co Ararat dobyla česká výprava vedená Arnoštem Černíkem, jehož kniha Výprava na Ararat patří dodnes k tomu nejlepšímu, co bylo u nás na toto téma napsáno.

Süphan - nejsnadnější čtyřtisícovkaSüphan - nejsnadnější čtyřtisícovka - Vyhaslý vulkán Süphan je třetí nejvyšší kótou Turecka. Tento zatím nepříliš známý vrchol byl dlouho nedostupný kvůli své poloze na okraji neklidného Kurdistánu. Teprve v posledních několika letech začínají první turisté objevovat krásy této majestátní sopky, jež se může pochlubit nádhernou polohou u jezera Van a pověstí „nejsnadnější čtyřtisícovky“. Obzvláště rušno bylo na Süphanu letos v létě. Kvůli dočasnému uzavření Araratu se stala totiž tato hora pro mnoho zahraničních výprav náhradním cílem.

MahmudiyeMahmudiye - V okolí města Van ve východním Turecku se nachází nejen mnoho přírodních krás, ale i nemálo pozoruhodných historických památek. Dobře známý je nedávno pečlivě zrekonstruovaný arménský kostel Sv. Kříže na ostrůvku Achtamar a populární atrakcí jsou také rozvaliny významného urartského sídliště Čavuštepe. Poněkud stranou zájmu turistů zatím stojí impozantní zřícenina hradu Mahmudiye.

Kouzlo tureckých vodopádůKouzlo tureckých vodopádů - Vodopád se turecky řekne şelalesi (čti: šelalesi). Možná si říkáte, k čemu vůbec je toto slovo dnešním obyvatelům Malé Asie. Při pohledu do podrobné mapy Turecka však překvapivě zjistíte, že se zde název şelalesi vyskytuje celkem hojně. „Země obráceného půlměsíce“ zkrátka není zcela vyprahlou pustinou, jak si ji často mylně představujeme.

Poslední anatolští kočovníciPoslední anatolští kočovníci - V dálce se ozývá cinkot rolniček a bečení ovcí. Tábor kočovníků, který už od rána marně hledáme, musí ležet někde nablízku. Náhle proti nám s ostrým vrčením vybíhá několik ovčáckých psů velkých jako tele. Začínáme panikařit, ale naštěstí přichází včas záchrana. Na scéně se objevuje ani ne desetiletý pasáček, důrazně psy napomíná a zahání svou velkou holí.

Diashow Aljaska 2017