Čtení - články o zemi Brazílie

Celkem bylo nalezeno 17 článků. Zobrazeny jsou články 1 - 15.

Vodopády IguaçuJižní Amerikou: Vodopády Iguaçu - Při okružní jízdě Brazílií samozřejmě nelze vynechat návštěvu vodopádů Iguaçu (Iguazú). Jedná se o největší vodopádový systém na světě, který leží na stejnojmenné řece nedaleko jejího soutoku s veletokem Paraná. O vodopády, které jsou často považovány za nejkrásnější na světě, se děli dva státy – Brazílie a Argentina.

Juscelino Kubitschek a Oscar NiemeyerJižní Amerikou: Juscelino Kubitschek a Oscar Niemeyer - Než opustím Brazílii, přece jenom mi to nedá, abych se nezmínil o dvou výrazných osobnostech, bez nichž by dnešní Brazílie vypadal určitě úplně jinak. Pomineme-li fotbalisty, modelky a piloty formule 1, jsou to možná dva nejslavnější Brazilci vůbec. Jeden z nich byl politikem, druhý z nich je architektem. Obě jména pak spolu významně souvisí – oba pánové výrazně přispěli k vybudování nového brazilského hlavního města.

Itaipu – největší hydroelektrárna světaJižní Amerikou: Itaipu – největší hydroelektrárna světa - Ačkoliv nás média pořad masírují informacemi, že největší přehradou snad ve všech ohledech jsou čínské Tři soutěsky, pravda je taková, že největší hydroelektrárnou světa zůstává stále Itaipu na řece Paraná na hranicích Brazílie a Paraguaye. V nejdůležitějším ukazateli, množství vyrobené elektrické energie ročně, předčí Tři soutěsky i po jejich úplném spuštění.

São Paulo – brazilský New YorkJižní Amerikou: São Paulo – brazilský New York - Původně jsem cestu do São Paula ani neplánoval. Ale pak jsem si řekl, že jako zeměpisec si nemůžu návštěvu největšího města Jižní Ameriky nechat ujít. A město je to když ne krásné, pak tedy určitě zajímavé. Svou etnickou pestrostí a bezpočtem mrakodrapů připomíná São Paulo severoamerický New York.

Ilha GrandeJižní Amerikou: Ilha Grande - Z deštivých hor ve vnitrozemí jsem zavítal na třetí největší brazilský ostrov jménem Ilha Grande. Leží kousek od Ria a je pokryt krásnou tropickou přírodou. Pro ty, kdo rádi tráví dovolenou někde u moře, nabízí ostrov kolem stovky pláží.

Ouro Preto – město zlata, baroka a BroukůJižní Amerikou: Ouro Preto – město zlata, baroka a Brouků - Do třetice všeho dobrého! Po nádherném Salvadoru a okouzlujícím Riu jsem zavítal do dalšího překrásného města jménem Ouro Preto. Tři skvosty hned po sobě, jeden krásnější než druhý. Které z těchto měst je nejhezčí, těžko říct, ale za návštěvu rozhodně stojí všechna tři. V Ouro Preto je to samý barokní kostel. Kdysi se zde těžilo obrovské množství zlata. A na ulicích je tu k vidění spousty Brouků.

Rio de Janeiro – hlavní město sportuJižní Amerikou: Rio de Janeiro – hlavní město sportu - Rio de Janeiro je považováno za nejkrásnější město Jižní Ameriky a jedno z nejkrásnějších měst na světě. Zdejší karneval, pláž Copacabana, sochu Krista na kopci Corcovado či fotbalový stadion Maracaná zná asi každý. V roce 2014 bude navíc Rio hostit mistrovství světa ve fotbale a v roce 2016 se zde budou konat letní olympijské hry. Město ovšem nabízí skvělé možnosti i pro amatérské sportovce. Může tak směle kandidovat na titul hlavní město sportu.

Salvador a Fortaleza – velkoměsta na březích AtlantikuJižní Amerikou: Salvador a Fortaleza – velkoměsta na březích Atlantiku - Po uklidňujícím pobytu v Jericoacoaře bylo další položkou mého brazilského programu město Salvador. Cestou jsem však ještě neplánovaně strávil jeden den v dalším velikém městě, Fortaleze.

Jericoacoara – slunce, písek, pohodaJižní Amerikou: Jericoacoara – slunce, písek, pohoda - Jericoacoara je vesnička, která se nachází na severovýchodě Brazílie, na pobřeží Atlantiku. Od sedmdesátých let je toto místo Mekkou baťůžkářů. Lidé, kteří sem přijíždí, zůstávají často o mnoho déle, než původně plánovali. Atmosféra tohoto místa si podmaní snad každého. Není divu, „Jeri“ má co nabídnout – moře a pláže, příjemné restaurace i ubytování, krásné okolí a bezpočet zajímavých aktivit.

NP Lençóis Maranhenses – brazilská SaharaJižní Amerikou: NP Lençóis Maranhenses – brazilská Sahara - Bílé písečné duny se táhnou až za obzor. Mezi nimi se třpytí modrozelená sladká jezera, přímo stvořená ke koupání. Někde v dáli se modrá Atlantik. Terénní Toyota s náhonem na všechna čtyři kola se probíjí písečným terénem. Ne nejsme na Sahaře, ale v Brazílii – v NP Lençóis Maranhenses.

São Luís – perla koloniální architekturyJižní Amerikou: São Luís – perla koloniální architektury - Opět jsem si rozšířil zeměpisné obzory. Neboť město São Luís, jehož název mi před Cestou nic neříkal, je nejenom město hodně veliké, ale také pěkné. Je hlavním městem brazilského státu Maranhão a má milion obyvatel. Především je však klenotem portugalské koloniální architektury a figuruje na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Marajó – ostrov buvolů a cyklistůJižní Amerikou: Marajó – ostrov buvolů a cyklistů - Ležíte na břehu „moře“. Všude kolem vás je bílý písek. Vane ostrý vítr směrem z obrovské vodní plochy, na níž jsou jistě metrové vlny a pomalu se zvedá příliv. Druhý břeh je v nedohlednu. Jenže nejste u moře, ale u řeky, voda je sladká a místo palem kolem vás rostou mangrovníky. Vítejte na ostrově Marajó!

Přes ústí AmazonkyJižní Amerikou: Přes ústí Amazonky - Z Francouzské Guyany jsem si to namířil zpátky do Brazílie. Abych se dostal dál, musel jsem Amazonku v jejím ústí přeplout lodí, poněvadž most zde nevede a asi nikdy nepovede. Přece jenom je to z města Macapá na severním břehu do Belému na břehu jižním nějakých 450 kilometrů plavby…

Po Madeiře z Manausu do Novo AripuanãJižní Amerikou: Po Madeiře z Manausu do Novo Aripuanã - Ještě než opustím Amazonii, chtěl jsem vidět řeku Madeiru. Abych viděl celou „velkou trojku“, tři nejmohutnější řeky Amazonie – Amazonku, Rio Negro a Madeiru. Po všech třech těchto veletocích jsem se plavil při cestě z Manausu do městečka Novo Aripuana.

Manaus – velkoměsto v praleseJižní Amerikou: Manaus – velkoměsto v pralese - Po mnohadenním putování po největší řece světa jsem se konečně dostal do Manausu, největšího města Amazonie a hlavního města brazilského státu Amazonas.

Zobraz další stránky:   1 - 15    16 - 30  

Diashow Aljaska 2017