Čtení - články o zemi Chile

Celkem bylo nalezeno 15 článků. Zobrazeny jsou články 1 - 15.

Diashow Patagonie - Divočina na konci světaDiashow Patagonie - Divočina na konci světa - „Divočina na konci světa“ - je tématem letošního podzimního turné cestovatele a fotografa Martina Loewa. Svou nově zpracovanou digitální diashow naplnil obrázky velkolepých hor a divoké patagonské přírody, nabídne však také záběry odlehlých vesnic i jejich svérázných obyvatel.

Velikonoční ostrov – záhadný pupek světaTichomořská plavba: Velikonoční ostrov – záhadný pupek světa - Z chilského Ostrova Robinsona Crusoe jsme se vydali na dalekou plavbu na západ, abychom spatřili nejexotičtější území, které je rovněž součástí Chile – Velikonoční ostrov. Tento „vnitrostátní přesun“ (pravda, přes mezinárodní vody) byl ovšem zároveň přesunem mezikontinentálním, neboť jsme navštívili nový světadíl – Oceánii.

Ostrov Robinsona CrusoeTichomořská plavba: Ostrov Robinsona Crusoe - Po dlouhém čase, stráveném ve Valdivii, jsme konečně zvedli kotvy a vypluli jsme na Tichý oceán. Prvním ostrovem, který jsme navštívili, byl Ostrov Robinsona Crusoe. Leží v souostroví Ostrovů Juana Fernándeze a žil na něm skotský námořník Alexander Selkirk, který se stal Danielu Defoeovi inspirací k napsání románu o Robinsonovi. Také tu roste nejvzácnější strom světa.

Valdivia – město zemětřeseníTichomořská plavba: Valdivia – město zemětřesení - Valdivia je významný chilský přístav u pobřeží Tichého oceánu. Naše posádka se tu rozrostla na čtyři členy. Prováděli jsme nezbytné úpravy a údržbu lodi před cestou přes Pacifik. V roce 1960 bylo poblíž Valdivie zaznamenáno zatím nejsilnější zemětřesení v historii. Slabé zemětřesení jsme ve Valdivii zažili i my, já ho ale zase zaspal…

Kanály chilské PatagonieTichomořská plavba: Kanály chilské Patagonie - Moje první plavba na jachtě vedla po Chilských kanálech. Tato oblast v Patagonii je nesmírně malebná, pokud ovšem vyjde počasí. Vypluli jsme z Puerto Natales a po 28 dnech plavby jsme nakonec šťastně dopluli do Valdivie.

Námořní dobrodružství začínáTichomořská plavba: Námořní dobrodružství začíná - V Puerto Natales jsem se nalodil na jachtu Oahu. Ještě předtím jsem se však musel do Puerto Natales dostat. Jel jsem z La Pazu prakticky nonstop, pouze s několika přestupy a přejel jsem tak prakticky celé Chile, což je jedna z nejdelších zemí světa.

Jižní Amerikou: Jak mě v Chile okradli - Sedím si takhle na autobusovém nádraží v chilské Calamě vedle svých batohů. Kouknu jen tak zběžně vedle sebe - a malý batoh nikde! Nemohu uvěřit svým očím, ale je to tak. Byl jsem okraden!

Severní ChileJižní Amerikou: Severní Chile - Hory a poušť, nebo také Andy a Atacama, tak by se dalo ve stručnosti popsat severní Chile. Do této oblasti jsem se vydal z Bolívie.

NP Torres del PaineJižní Amerikou: NP Torres del Paine - Torres del Paine je jedním z nejkrásnějších národních parků Jižní Ameriky a spolu s dosti vzdáleným Velikonočním ostrovem se jedná asi o nejatraktivnější místo, které můžete v Chile navštívit. Nachází se v chilské Patagonii, 366 kilometrů na severozápad od nejbližšího velkého města Punta Arenas.

Punta ArenasJižní Amerikou: Punta Arenas - Prvním chilským městem, které jsem navštívil, bylo Punta Arenas, nejjižnější velké město Chile a největší město chilské Patagonie. Dorazil jsem sem po mnohahodinové jízdě autobusem z Ushuaia.

Jižní Amerikou: Ushuaia – na konci světa - Kde je konec světa, na to se samozřejmě názory mohou různit. Podle mého názoru si však toto přízvisko nejvíce zaslouží Ushuaia, nejjižnější velké město světa. Ushuaia leží v Ohňové zemi. Dále na jih už je pouze několik ostrůvků a pak Antarktida.

Vychází průvodce JOTA Rough Guide ChileVychází průvodce JOTA Rough Guide Chile - Chile tvoří dlouhý úzký pás země přilepený k samému okraji jihoamerického kontinentu. Když se na ni podíváte do zeměpisného atlasu, na první pohled vás zaujme svým zcela výstředním až fantaskním tvarem. Je to rozvinutá, relativně prosperující země, jež se navíc - pokud pomineme nechvalně známou epizodu vlády Pinochetova vojenského režimu - pyšní dlouhou tradicí politické kultury a stability. Bezpochyby je to také jedno z nejbezpečnějších a nejklidnějších míst celého jihoamerického kontinentu.

Villarrica  - člověk proti sopceVillarrica - člověk proti sopce - Mlčky koukáme do obrovité díry pod námi s naprosto kolmými stěnami, zrak je přitahován žhavým koláčem v hloubce 200 metrů. Sopouchové vyvřeliny mění barvy od horní šedé přes zelenou a žlutou až k červené. Na dně se pomalu převaluje oranžová láva, vše se tetelí a rozmazává, navzájem překrývá vlnami, ze stěn se sypou příškvary, jsou pohlcovány a vzápětí zase vyplivovány, ozývá se prudké zaburácení a z magmatu vystříknou ohnivé jiskry. Horký vzduch vyletěl obřím komínem až k nám...

Chilské fjordyChilské fjordy - Loď Puerto Eden, pojmenovaná podle takřka ztracené patagonské osady, je jediným plavidlem jezdícím tuto dlouhou trasu. O plavbu mají turisté velký zájem, i když lístek do první třídy stojí okolo 340 USD. Druhá třída se prodává za 280 USD, pasažéři se ale musejí spokojit s palandami ve společných kabinách pod čarou ponoru. Třetí třída sedí po řadách v místnosti připomínající kinosál, jenom místo plátna koukají na holou stěnu. O jídlo není nouze, protože cena zahrnuje také plnou penzi. Maximální počet cestujících je 167, o které se stará 37 členů posádky.

Národní parky Patagonie - Chile - Chcete znát fakta? Zde se vám jich dostane měrou vrchovatou. Informace o patagonských národních parcích ležících na území Chile.

Diashow Aljaska 2017