Čtení - články o zemi Indie

Celkem bylo nalezeno 16 článků. Zobrazeny jsou články 1 - 15.

Zapomenuté paláce maharádžůZapomenuté paláce maharádžů - Málokterá země je pro nás tak exotická jako Indie. A není divu. Jen opravdu těžko si lze představit kout světa, který by se tak odlišoval od všeho, co známe z domova. Jedno má však přeci jen naše rodná hrouda a s touto vzdálenou asijskou zemí společné. Indie je stejně jako Česká republika zemí plnou nádherných středověkých zámků a hradů.

Jantarová pevnostJantarová pevnost - Amber Fort je jednou z největších a nejkrásnějších pevností v celé Indii. Má pohnutou historii a nádhernou polohu na okraji divokých hor. Turisty přitahuje však hlavně tím, že lze její návštěvu spojit s atraktivní projížďkou na slonu.

Zaklínači hadůZaklínači hadů - Určitě nejatraktivnější podívanou ze všech indických kejklířů nabízejí zaklínači hadů. Jejich strhující vystoupení, při kterém kobry půvabně tančí, jako by byly vedeny zvukem píšťaly svého pána, nenechá nikoho na pochybách, že fakíři mají nad svými nebezpečnými plazy naprostou moc. Nabízí se tedy otázka, jak to vlastně dělají.

Indičtí kejklířiIndičtí kejklíři - Cestuje-li člověk po Indii, pronásledují jej téměř na každém kroku nejrůznější komedianti, potulní hudebníci, věštci, medvědáři, kouzelníci se cvičenými opicemi či papoušky a neodbytní zaklínači hadů. Tito samozvaní baviči jsou většinou lidé zoufale bojující s chudobou, což dodává jejich představením hořký podtext.

Putování za Kravskou tlamouPutování za Kravskou tlamou - Ganga neboli Matka Ganga, jak řeku nazývají Indové, není ani zdaleka nejdelší či nejvodnatěší řekou světa. Je však bezesporu řekou nejposvátnější a nejmilovanější. Téměř na každém kilometru jejích břehů leží nějaké posvátné či poutní místo. Uctívaný je také pramen tohoto veletoku. Ten se nachází vysoko v garhválském Himálaji asi 20 kilometrů od vesničky Gangótrí. Každý rok k němu putují tisíce zbožných hinduistů z celé Indie, aby tady vykonali velmi účinnou modlitbu a donesli odtud trochu drahocenné vody svým bližním. Rozhodli jsme se je následovat a vydali se po dávné poutní cestě hluboko do nejvyššího pohoří světa…

Památný SárnáthPamátný Sárnáth - Na předměstí Váránasí, nejposvátnějšího města všech hinduistů, do něhož se jak známo od nepaměti stahují poutníci z celé Indie, aby se zde ve vodách Gangy zbavili svých hříchů, či tu na posvátném místě zemřeli, leží jedno z nejposvátnějších míst všech buddhistů - Sárnáth. Vlastně spíš to co z něho zbylo. Na rozdíl od rušného Varanásí je Sárnáth dávno mrtvým městem. Nikoliv však městem zapomenutým, což dokazují rok od roku rostoucí zástupy buddhistických poutníků, jenž se sem jezdí poklonit památce Gautamy Buddhy, který zde před 2500 lety pronesl své první kázaní a tím, jak praví staré texty, „roztočil kolo Zákona“.

Rikšou do SárnáthuRikšou do Sárnáthu - Snad každý zná slavnou povídku „Moje jízda tramvají“ od legendární dvojce komiků Šimka a Grossmana. Následující článek se nese v podobném duchu a mohl by se proto jmenovat „Moje jízda rikšou“. Ale čtenáři by mne pak možná obvinili, že jde o název ukradený. Také by to svádělo k nesprávné domněnce, že se jedná o smyšlené vyprávění. Následující řádky jsou však střízlivým popisem skutečnosti, což jistě potvrdí každý, kdo byl někdy v Indii. Rád bych se prostřednictvím nich s vámi podělil o zážitky z jedné obzvláště zběsilé jízdy motorovou rikšou.

Na skok v IndiiNa skok v Indii - Hlavním cílem naší dvoučlenné „expedice“ v roce 1996 byl Pákistán. Zastavili jsme se ale i v Indii. Skutečně jenom na skok, protože jsme v této obrovské zemi strávili 2,5 dne a viděli pouze dvě města - Amritsar a Dillí. Přesto i za tak krátkou dobu bylo zážitků spoustu.

Město císaře AkbaraMěsto císaře Akbara - Fatéhpur Síkrí, město obrovských paláců a honosných nádvoří, vzniklo z rozmaru císaře Akbara v 16. století. Na čtrnáct let se stalo centrem Indie a pak bylo navždy opuštěno. Dnes se jeho mohutné stavby z rudého pískovce tyčí v širé rovině jako memento marnivosti a domýšlivosti dynastie největšího vládce z dynastie Velkých Mughalů.

Birla Mandir - svatyně průmyslového magnátaBirla Mandir - svatyně průmyslového magnáta - K dominantám mnoha indických velkoměst patří Birla Mandir (Birlův chrám). Tyto obrovské hinduistické svatyně postavil během 20. století bohatý místní průmyslník Birla. Každý z chrámů má ještě svůj druhý název, podle boha, kterému je zasvěcen. Nejčastěji se jedná o všemi hinduisty milovanou Višnuovu manželku Lakšmí, bohyni štěstí a blahobytu.

Pohřešujeme kamarádaPohřešujeme kamaráda - Pomozte prosím při pátrání po Leoši Klimešovi ztraceném v Ladakhu během letošního srpna nebo září. Leoš Klimeš je 45 letý vědec s velkým zaujetím pro rostliny, který se nevrátil ze svého výletu. V srpnu a září letošního roku cestoval po horách v Ladakhu a jeho rodina o něm nemá žádné zprávy.

Nad Varanasí svítáNad Varanasí svítá - Ubohé dláždění, zvyklé pouze na nohy bosých rikšů, zní ozvěnou našich bot. Spěcháme, abychom shlédli obřad pro Indy nejposvátnější - obřad očisty u svaté Gangy. Řeka pramenící v Himálajích u posvátné hory Kailáš, kde si Šiva dopřává šluků z marihuanové cigarety, je už po staletí pro lidnatou Indii řekou posvátnou. Přináší s sebou tolik žádanou vodu a dává tak obživu tisícovkám hubených rolníků, hrbících se denně v rýžových polích. Samozřejmě Ganga slouží i pro jiné účely.

Na skok do severní Indie: Leh - Po obědě následovalo stoupání do dalšího průsmyku Lachlung La (5060m). To nám řidič zpestřil svou terénní jízdou v místech, kde se mu serpentiny zdály příliš dlouhé a tak se občas rozjel po zkratkách. To dokonce i naprosto letargicky klidné domorodce trochu probudilo a zlepšilo tak náladu mezi posádkou autobusu.

Na skok do severní Indie: Údolí Spiti - Asi po hodině čím dál pomalejšího stoupaní a frekventovanějších přestávkách jsme byli sice daleko od Kaza, ale stále příliš daleko od vrcholu. Po další hodině jsme se dostali až našemu záchytnému bodu a zjistili dvě věci. Za prvé skalní výčnělek, ze zdola vypadající jako maličký bod, je ve skutečnosti dost velká skála a za druhé, že před námi je pokračování strmého stoupání. Naštěstí ne na dlouho. Pak se skutečně krajina srovnala a my procházeli po náhorní plošině další hodinu až do vesnice.

Na skok do severní Indie: Z nížin do hor - Pravidlo č.1 - pro jistotu se zeptej několika lidí a odpověď zprůměrňuj. To můj šofér nedělal, což znamenalo několikrát se vracet a bloudit po celé čtvrti. V půl jedné jsme nakonec, mě záhadným způsobem, dorazili k hotelu. Odhlášení před polednem jsem se už vzdal, ale další šok mě čekal při placení. Dal jsem rikšovi peníze na kterých jsme se dohodli, načež on začal protestovat, že to má být desetkrát více...

Zobraz další stránky:   1 - 15    16 - 30  

Diashow Aljaska 2017