Čtení - články o zemi Írán

Celkem bylo nalezeno 30 článků. Zobrazeny jsou články 1 - 15.

Kouzlo perských zahradKouzlo perských zahrad - Chloubou islámské architektury jsou zahrady. Jejich vynikajícími staviteli byli například Mauři, čehož dokladem je proslulá Alhambra na jihu Španělska. Nic se však nevyrovná zahradám v Íránu. Obyvatelé někdejší Persie vždy milovali zeleň a květiny. Zahradní umění proto v této části světa díky štědré podpoře vládců a nezměrnému entuziasmu prostého lidu dospělo k naprosté dokonalosti.

Abyaneh - vesnice v Supích horáchAbyaneh - vesnice v Supích horách - Záhadný národ Parthů přitáhl ve 3. stol př. l. ze střední Asie a na pět set let ovládl Persii. Jeho rozpínavý náčelníci svedli mnoho slavných bitev se svými sousedy a strach naháněli i mocným Římanům. Když proti nim vytáhl roku 53. př. n. l. věhlasný vojevůdce Markus Crassus, uštědřili mu zdrcující porážku. Po mnoha velkých vítězstvích se však karta nečekaně obrátila a Parthové navždy zmizeli v propadlišti dějin. Dnes již údajně existuje pouze jedna vesnice, kde se mluví jejich jazykem.

Největší vodopád PesieNejvětší vodopád Pesie - Turisty lákají k návštěvě Íránu především památky, kterými je tato země doslova poseta. Někdejší Persie však nabízí rovněž mnoho přírodních krás. Patří k nim nejen úžasné pouštní scenérie a bizarní skalnatá pohoří, ale také - což mnohé možná překvapí - nádherné vodopády.

Za hobity z Pistáciových horZa hobity z Pistáciových hor - Vesnička Maymand leží na jihu Íránu, daleko od všech známých turistických atrakcí. Její svérázní obyvatelé dodnes bydlí v sopečném tufu vytesaných jeskyních a jen velmi málo využívají moderní vymoženosti. Na území někdejší Persie nenajdete možná v současnosti místo, kde jsou tradiční lidové dovednosti stále tak živé, jako je tomu právě zde. Na své si tu však přijde nejen etnograf, ale i každý milovník přírody. V okolí skalní vesnice rostou totiž poslední háje divokých pistácií na světě.

Vychází kniha Ve stínu minaretůVychází kniha Ve stínu minaretů - Hluboko pod povrchem mediálního obrazu Íránu, leží ukryto bohatství dávných civilizací, které se navzdory mnoha režimům a systémům moci vrylo hluboko do srdcí všech, kteří zde žijí. Mnohá místa dovedou okouzlit svojí krásou a nevšedním půvabem, ale objevit daleko od domova člověka jiného a přesto tak podobného, nalézt pod nánosy věků a předsudků sebe sama v tom druhém, byl skutečný cíl této cesty.

Po stopách kaspického tygraPo stopách kaspického tygra - Až do padesátých let minulého století byl králem pralesů v severním Íránu kaspický tygr. Dnes je tato šelma považovaná odborníky za vyhynulou. Ale co když je vše jinak. Tygři z ostrova Bali byli také dlouho považováni za vyhubené a pak se v roce 1973 náhle ukázalo, že nadále přežívají v nepřístupné části ostrova.

Vzpomínka na BamVzpomínka na Bam - Město Bam jsem poprvé navštívil v roce 2000, kdy jeho okraj ještě zdobila největší hliněná citadela světa. Naposledy jsem tudy projížděl roku 2005, ale to jsem se zde již nijak nezdržoval. Chtěl jsem si uchovat vzpomínku na města takovou, jak jsem jej spatřil před osudným zemětřesením, které toto místo postihlo 26. prosince roku 2003 a zcela změnilo nejen jeho vzhled a atmosféru, ale i počet původních obyvatel. Následující řádky jsou proto nostalgickou vzpomínkou na romantickou hliněnou oázu, která již neexistuje, neboť téměř zcela zmizela jako by to byla jen fata morgana.

Netušené krásy TeheránuNetušené krásy Teheránu - Teherán nepatří právě k hitům cestovních kanceláří a autoři cestopisů se při zmínce o něm často spokojí jen s (rádobyvtipným) konstatováním, že je to „hlavní město smogu“. Není divu, že jen málokdo tuší, jaké krásy tato největší metropole Středního Východu skrývá.

Divokým SístánemDivokým Sístánem - Rozeklané skalnaté hory, kde dosud vládne zákon krevní msty. Ale také bezútěšně pusté roviny bez života, ve kterých se jako fata morgana sem tam zatřpytí solná pláň či hladina jezera. Sístán, nejodlehlejší kout Íránu, má mnoho tváří. Právě tady se prý na úsvitu perských dějin narodil prorok Zarathuštra. Podle jiné legendy odtud pocházel jeden z biblických tří králů.

Přes pouště a pohoří z Prahy do PákistánuPřes pouště a pohoří z Prahy do Pákistánu - Pákistán, to je bordel, špína a smrad, chaos, nepohodlí. Ale zároveň je Pákistán země nekonečně nádherná. Země, kde jsou rozsáhlé pouště, úrodné nížiny i vysoká osmitisícová a sedmitisícová pohoří. Jedna z kolébek světové civilizace (v povodí Indu vznikly první starověké indické státy), země přeplněná památkami starověkými, islámskými stavbami z doby Velkých Mogulů i architekturou britských kolonizátorů. V neposlední řadě je také Pákistán zemí hrdých, ale přátelských lidí, kteří jsou mnohem chudší, ale možná i šťastnější než většina z nás.

TeheránÍránské putování: Teherán - Cesta z Mašadu do Teheránu byla jak jinak, než zábavná. Zpoždění v délce dvou hodin už pro mne nebylo ničím novým. Jen je potřeba si ohlídat, který autobus je pak ten váš. Zpoždění bylo dáno tím, že se stále čekalo na všechny cestující, kteří byli uvedeni v seznamu. Nakonec i ten poslední, bez viditelného spěchu nastoupil k ostatním a za sborového zvolání Alláh akbar ze strany cestujících, jsme se konečně rozjeli.

KangÍránské putování: Kang - V pátek 1.6.2007 ráno jsem vstal sice poměrně brzy, ale s o to větší chutí. Čekal mne totiž celodenní výlet do hor za Mašad, kde ukryta mezi kopci, leží vesnice jménem Kang. Všichni turisté, kteří touží spatřit tzv. stupňovité vesnice, ve velkých zástupech navštěvují Mašule, která leží nedaleko Raštu, poblíž Kaspického moře.

MašadÍránské putování: Mašad - Cesta z Kermánu do Mašadu za normálních okolností trvá dvacet hodin. Nezjistil jsem jak je to možné, ale náš řidič to stihl o šest hodin méně. Je pravda, že poslední zastávka byla večer v devět, aby se muslimové mohli pomodlit poslední modlitbu a další zastávka byla až v půl páté ráno dalšího dne, kdy byla první modlitba dne. Pro mne to bylo svízelné, ale člověk zvládne téměř cokoliv, když skutečně musí. Vše jsem přežil ve zdraví a ráno kolem osmé 31.5.2007 jsem vystoupil na autobusovém nádraží v Mašadu.

KermánÍránské putování: Kermán - Tak opět nastal čas posunout se na cestě o kousek dál. Bylo třeba opustit příjemnou náruč starobylého Jazdu a vydat se do všemi nedoporučovaného Kermánu. Ráno 28.11.2007 jsme velmi brzy ráno odjeli taxíkem od hotelu na vlakové nádraží. Ačkoliv celý Jazd a hlavně jeho centrální část připomíná skutečně město čokolády Orion, jeho nádraží je vskutku jako z jiného světa. Prosklené dveře na fotobuňku, všude dotykové počítače na stanovení optimální trasy. Ale ani jeden otevřený obchod, kde by se dalo koupit cokoliv k jídlu. Na to jsem včera zapomněl. Zásoby došly a zůstal jen svíravý pocit hladu. No nic, něco se snad časem sežene.

JazdÍránské putování: Jazd - Jazd. Město, které si zamilujete. Ačkoliv neleží na jihu Íránu, ale severněji než Šíráz, přesto je to místo, kde budete rádi vzpomínat na chladné dny v Tabrízu, nebo Hamadánu. S Ištvánem jsme přijeli 27.5.2007 v sobotu v půl páté ráno. Vzduch byl ještě příjemně svěží a veškeré vůně se zdály být mnohem výraznější. Je třeba si užít těchto okamžiků do sytosti, za pár hodin se rozpoutá žhavé peklo.

Zobraz další stránky:   1 - 15    16 - 30  

Diashow Aljaska 2017