Čtení - články o zemi Jemen

Celkem bylo nalezeno 8 článků. Zobrazeny jsou články 1 - 8.

Zafar - klenot starověké ArábieZafar - klenot starověké Arábie - Lidská civilizace se na úsvitu svých dějin neformovala pouze v Mezopotámii a Středomoří, jak se do nedávna soudilo. Mnoho starověkých kulturních center bylo nalezeno i mnohem jižněji na Arabském poloostrově. Například biblický Eden ležel pravděpodobně v dnešním Bahrajnu a sídlo starozákonní Sibyly neboli královny ze Sáby, jež tolik okouzlila moudrého Šalamouna, zas v Jemenu. Na archeology v tomto regionu však nepochybně čekají i další zajímavé objevy. Na začátku proslulé kadidlové stezky leží totiž ruiny řady kdysi přepychových měst z otesaného kamene, jenž byla založena už před třemi tisíci lety a zatím pouze velmi málo prozkoumána.

Nebezpečná ŠiháraNebezpečná Šihára - Starobylá vesnice Šihára trůní na vrcholu jedné z nejstrmějších hor v Jemenu. Od okolního světa ji navíc odděluje několik set metrů hluboká propast, přes kterou vede pouze úzký kamenný most. Hlavním důvodem, proč se v minulosti nikdy nepodařilo žádné armádě toto „orlí hnízdo“ dobýt, byla však možná hlavně pověstná bojovnost místních horalů.

Jemen - zelená střecha ArábieJemen - zelená střecha Arábie - Jemen se může pyšnit nejbujnější přírodou na celém Arabském poloostrově. Z vůle Alláhovy je totiž jediným místem v této části světa, kde pravidelně vydatně prší. Klimatické podmínky tu jsou přesto extrémní. To spolu s odlehlostí této země umožnilo vznik unikátní flóry, která nemá nikde na světě obdoby.

Termální lázně Hammam DamtTermální lázně Hammam Damt - K největším přírodním zajímavostem Jemenu patří obrovský travertinový kráter v lázeňském středisku Hammam Damt. Toto bizarní místo leží v horách na západě země mimo běžné turistické trasy. Zajížďka sem však rozhodně stojí zato. Podobnou scenérii nenajdete totiž nikde jinde na světě.

Al Mukalla - po stopách námořníka SindibádaAl Mukalla - po stopách námořníka Sindibáda - Na jihu Arabského poloostrova leží několik přístavů, které jsou spojovány s námořníkem Sindibádem, legendárním hrdinou Pohádek tisíce a jedné noci. Dnes jsou to vesměs bezduchá moderní města z betonu. Žádné místo v Emirátech nebo na ománském pobřeží nemůže svou atmosférou ani zdaleka konkurovat malebné Mukalle ve východním Jemenu, která svým orientální nádherou ohromí i ty nejzkušenější světoběžníky.

Tajemné Vádí DoánTajemné Vádí Doán - Náš džíp prudce nadskakuje na rozbité pouštní cestě a mi se pomalu blížíme k jednomu z nejtajemnějších koutů Arabského poloostrova. Naším cílem je vádí Doán, kde kdysi začala sága mocného klanu bin Ládinů. Právě z této odlehlé oblasti na východě Jemenu pocházel otec v současné době nejhledanějšího teroristy světa. Stále tu žijí jeho vzdálení příbuzní a snad i proto dostáváme na cestu vojenský doprovod.

Na trhu v JemenuNa trhu v Jemenu - Téměř v každém jemenském městečku se pravidelně jednou týdně koná velký trh. Návštěva těchto orientálních jarmarků je úžasným zážitkem. Na turistu ze Západu tu dýchne fantastická středověká atmosféra, jež už se díky globalizaci téměř vytratila z tržišť v ostatních částech arabského světa.

Trekking na Střeše ArábieTrekking na Střeše Arábie - Jemen proslul častými únosy cizinců a podle současné americké vlády je součástí „Osy zla“. Není divu, že většina českých turistů považuje tuto zemi za nebezpečnou část světa, kde trekking vůbec nepřipadá v úvahu. Skutečnost však není zas tak dramatická a po některých horách někdejší Šťastné Arábie (Arabia Felix) se lze bez obav toulat celé dny s batohem na zádech.

Diashow Aljaska 2017