Čtení - články o zemi Pákistán

Celkem bylo nalezeno 8 článků. Zobrazeny jsou články 1 - 8.

Provazochodcem v divokém GodžáluProvazochodcem v divokém Godžálu - Cestování po horách na severu Pákistánu nelze rozhodně doporučit lidem, kteří trpí závratí. Stezky tu tvoří převážně úzké skalní římsy nad stovky metrů hlubokými srázy a břehy burácejících ledovcových řek spojí pouze chatrné provazové mosty nebo lanovky na ruční pohon. Nasednete prostě do koše a necháte se fousatými horaly po zpuchřelém laně přetáhnout přes propast. Nic podobného nechci riskovat, ale několika zlověstným lávkám, připomínajících spíše pavučinu, se při treku do hor prostě nelze vyhnout.

Nebezpečným PaštúnistánemNebezpečným Paštúnistánem - Uličky v městečku Darrá Adam Khel lemují výhradně miniaturní obchůdky se zbraněmi. Nelegální zboží je zde také vyráběno v primitivních dílničkách. Zdá se, že kalašnikovy, browningy a škorpióny bez výrobního čísla jdou dobře na odbyt. Údajně právě tady vyzbrojuje své bojovníky Usáma bin Ládin. Pravidelně jsem také pro výstroj a munici jezdí zástupci stále nepokořeného Talibanu.

Přes pouště a pohoří z Prahy do PákistánuPřes pouště a pohoří z Prahy do Pákistánu - Pákistán, to je bordel, špína a smrad, chaos, nepohodlí. Ale zároveň je Pákistán země nekonečně nádherná. Země, kde jsou rozsáhlé pouště, úrodné nížiny i vysoká osmitisícová a sedmitisícová pohoří. Jedna z kolébek světové civilizace (v povodí Indu vznikly první starověké indické státy), země přeplněná památkami starověkými, islámskými stavbami z doby Velkých Mogulů i architekturou britských kolonizátorů. V neposlední řadě je také Pákistán zemí hrdých, ale přátelských lidí, kteří jsou mnohem chudší, ale možná i šťastnější než většina z nás.

Na skok v IndiiNa skok v Indii - Hlavním cílem naší dvoučlenné „expedice“ v roce 1996 byl Pákistán. Zastavili jsme se ale i v Indii. Skutečně jenom na skok, protože jsme v této obrovské zemi strávili 2,5 dne a viděli pouze dvě města - Amritsar a Dillí. Přesto i za tak krátkou dobu bylo zážitků spoustu.

KKH - dálnice do nebeKKH - dálnice do nebe - Karakoram Highway láká již přes 20 let dobrodruhy z celého světa. Jedni se sem vydávají místními cinglátkovými autobusy, jiní stopem, opravdový sportovci šlapou na horských kolech. Všichni se vrací s nezapomenutelnými zážitky a touhou se do úchvatných hor na pomezí Pákistánu a Číny ještě někdy vrátit.

Karakoram HighwayKarakoram Highway - Jsou na světě národy, které se navzájem nenávidí. Turci a Řekové, Arméni a Ázerbájdžánci, Srbové a Chorvati, Arabové a Židé. A také Indové a Pákistánci. Po druhé světové válce spolu vedli tři velké války a řadu menších konfliktů, z nichž většina se týkala sporného území Kašmíru. Toto území je dodnes rozděleno mezi Indii a Pákistán a obě strany odděluje linie příměří. Občas probíhají v této oblasti boje mezi oběma armádami. No armádami - spíš se jedná o přestřelky horolezeckých družstev, protože často se bojuje v nadmořské výšce přes 6000 metrů na ledovci.

Indie 95: Taftan, Quetta, Lahore - Holky si spokojeně vykračovaly, dokud na nás nevyběhli psi. V mžiku jsem stál sám na cestě a proti mně se řítilo 7 krvežíznivých psů (to zní dobře, že?). Nechci se chlubit (to známe!), ale zachoval jsem (jako ostatně vždy) chladnou hlavu (čím dál lepší), postavil jsem se psům čelem (typický tzv. hrdinský postoj) a čekal (úúúúú!- ten chlap má ale nervy z ocele). Naštěstí obyvatelé bazaru své psy hlasem zkrotili, proto jsem tedy nemusel použít své fantastické chvaty a ani jsem nedostal vzteklinu, přestože mi to je, věřte mi, obojí líto...

Indie 95: Z Teheránu do Zahedánu - Na hranice jsme se probojovali přes pět vojenských kontrol za pětačtyřicet minut, počkali jsme, až se hranice otevře a tradá do Pákistánu. Teda, s tím tradá jsem to asi přehnal. Jsme na hranicích bez jediné pákistánské rupie, banka tu žádná není, tak měníme 5$, ç10 a 30 marek při značně nevýhodném kursu. Po tomto obchodu nám zůstává ubohých ç10 a neupotřebitelné šeky.

Diashow Aljaska 2017