Čtení - články o zemi Turecko

Celkem bylo nalezeno 39 článků. Zobrazeny jsou články 1 - 15.

Poslední anatolští kočovníciVe stínu Araratu: Poslední anatolští kočovníci - V dálce se ozývá cinkot rolniček a bečení ovcí. Tábor kočovníků, který už od rána marně hledáme, musí ležet někde nablízku. Náhle proti nám s ostrým vrčením vybíhá několik ovčáckých psů velkých jako tele. Začínáme panikařit, ale naštěstí přichází včas záchrana. Na scéně se objevuje ani ne desetiletý pasáček, důrazně psy napomíná a zahání svou velkou holí.

Zrádný BosporZrádný Bospor - Vyhlídková plavba po strategické Bosporské úžině patří k největším atrakcím Istanbulu. Průliv oddělující od sebe Evropu a Asii lemuje množství zajímavých staveb a pyšní se pohnutou historií. Už ani nevím kolikrát jsem jej na svých cestách do Turecka překročil. Přesto mi toto místo nijak nezevšednělo a rád na všechny návštěvy vzpomínám. Zejména pak na tu první v roce 1994. Tehdy jsem zde s kamarádem prožili opravdu nezapomenutelné dobrodružství.

Kouzlo tureckých vodopádůVe stínu Araratu: Kouzlo tureckých vodopádů - Vodopád se turecky řekne şelalesi (čti: šelalesi). Možná si říkáte, k čemu vůbec je toto slovo dnešním obyvatelům Malé Asie. Při pohledu do podrobné mapy Turecka však překvapivě zjistíte, že se zde název şelalesi vyskytuje celkem hojně. „Země obráceného půlměsíce“ zkrátka není zcela vyprahlou pustinou, jak si ji často mylně představujeme.

MahmudiyeVe stínu Araratu: Mahmudiye - V okolí města Van ve východním Turecku se nachází nejen mnoho přírodních krás, ale i nemálo pozoruhodných historických památek. Dobře známý je nedávno pečlivě zrekonstruovaný arménský kostel Sv. Kříže na ostrůvku Achtamar a populární atrakcí jsou také rozvaliny významného urartského sídliště Čavuštepe. Poněkud stranou zájmu turistů zatím stojí impozantní zřícenina hradu Mahmudiye.

Hacibektaş - svatyně tureckých dervišůHacibektaş - svatyně tureckých dervišů - Malý hádž – tak bývá často nazývána pouť ke svatyni Hacibektaş, na kterou se každý srpen vydávají tisíce tureckých muslimů. Mnozí ji chápou jako náhradu za příliš nákladnou cestu do Mekky, většinu však ke staré hrobce uprostřed Anatólie přivádí obdiv k odkazu jednoho z největších islámských mystiků středověku.

Slavnost na Opiovém Černém HraděSlavnost na Opiovém Černém Hradě - O svátku Hidrellez nenajdete kupodivu v žádném knižním průvodci po Turecku ani zmínku. Přitom 6. květen, kdy se pravidelně koná tento velký jarní festival, patří v „zemi obráceného půlměsíce“ k nejdůležitějším dnům roku hned po předepsaných muslimských obřadech. Během poslední cesty do Turecka se nám náhodou podařilo této slavnosti zúčastnit. Významné datum nás zastihlo v odlehlém anatolském městečku, jehož celý název v překladu znamená doslova: Opiový Černý Hrad.

Süphan - nejsnadnější čtyřtisícovkaVe stínu Araratu: Süphan - nejsnadnější čtyřtisícovka - Vyhaslý vulkán Süphan je třetí nejvyšší kótou Turecka. Tento zatím nepříliš známý vrchol byl dlouho nedostupný kvůli své poloze na okraji neklidného Kurdistánu. Teprve v posledních několika letech začínají první turisté objevovat krásy této majestátní sopky, jež se může pochlubit nádhernou polohou u jezera Van a pověstí „nejsnadnější čtyřtisícovky“. Obzvláště rušno bylo na Süphanu letos v létě. Kvůli dočasnému uzavření Araratu se stala totiž tato hora pro mnoho zahraničních výprav náhradním cílem.

Vzhůru na Ararat!Ve stínu Araratu: Vzhůru na Ararat! - Výstupem na biblický Ararat jsme se v našem seriálu dosud podrobně nezabývali, neboť jde o záležitost, která byla mnohokrát popsána jinde. Nyní nabízíme zcela aktuální a pro někoho možná i překvapivé informace o dramatickém začátku letošní sezóny na této nejvyšší hoře Turecka. Dále pár řádků o česko-íránské expedici, která dosáhla tajně vrcholu 19. 7. 2008. Navíc připojujeme malé ohlédnutí do minulosti, neboť letos v létě je to mu právě čtyřicet let, co Ararat dobyla česká výprava vedená Arnoštem Černíkem, jehož kniha Výprava na Ararat patří dodnes k tomu nejlepšímu, co bylo u nás na toto téma napsáno.

Anatolské obrukyVe stínu Araratu: Anatolské obruky - Tento díl seriálu o netušených krásách tureckých hor nepopisuje na rozdíl od předchozích příspěvků zdolání žádné z velehor Malé Asie, ale naopak výpravu hluboko pod okolní reliéf, k tajemným jezerům na dně obrovských propastí bizarního vzhledu, jež se nacházejí uprostřed jinak fádní anatolské náhorní plošiny. Berte jej jako tip, kam se vydat za skutečně objevitelskými zážitky. Málo známé propadliny zvané „obruk“ jsou totiž stále destinací naprosto panenskou, o které se nezmiňují ani ty nejpodrobnější turistické průvodce.

Trůn bohůVe stínu Araratu: Trůn bohů - Úplně na vrcholu 2150 m vysoké hory v Malatském pohoří na horním Eufratu leží gigantický chrám - pomník nehorázné domýšlivosti jednoho bezvýznamného krále, který se sám počítal k nesmrtelným. Ironií osudu však tato megalomanská stavba neměla nikdy žádný kulturní ani historický význam a úplně se na ni zapomnělo. Až v roce 1881 ji náhodně objevil německý geolog Karl Sester. Dnes je toto fascinující místo jednou z největších turistických atrakcí východního Turecka.

Zlatonosný TmólosVe stínu Araratu: Zlatonosný Tmólos - Hory starověké Lýdie byly jevištěm mnoha řeckých bájí a tak nepřekvapí, že dodnes ukrývají řadu úchvatných antických památek. Někdejší pohoří Tmolos nese dnes turecký název Boz Daglari a jeho nejvyšší vrchol Boz Dag (2159 m) nezklame ani milovníky zimních sportů. Jedná se totiž o nejlepší lyžařskou destinací v celém západním Turecku, kde nezřídka napadne až metr sněhu. Pro letní turistiku je zas velkým plusem příjemné horské klima a blízkost Egejského moře, na jehož pláže je to odtud slabá hodinka autobusem.

Báječní muži se zlatou skříňkouBáječní muži se zlatou skříňkou - Pouliční čističi bot patří k Turecku stejně jako špičaté minarety, volání muezzina a skopový kebab. Dodnes je lze spatřit ve většině měst této muslimské země. Snad nikde jinde na světě nemá jejich práce takovou tradici a úroveň jako zde. Řemeslníci ze „země obráceného půlměsíce“ povýšili toto černé řemeslo doslova na umění.

Zkáza HasankeyfuZkáza Hasankeyfu - Kvůli kontroverznímu rozhodnutí turecké vlády již brzy zanikne starobylé městečko Hasankeyf, jež by si spíše zasloužilo zápis na seznam UNESCO. S budováním nové přehrady na horním toku řeky Tigris se již začalo. Pokud chcete toto úžasné místo ještě spatřit na vlastní oči v jeho původní podobě, tak s cestou příliš neotálejte.

Kurdský ArtosVe stínu Araratu: Kurdský Artos - Největší turecké jezero Van leží sevřeno věncem mohutných hor, které začínají turisté objevovat teprve v posledních letech. Severní břeh lemují impozantní kužely vyhaslých vulkánů Arménské vysočiny, které vznikly z geologického pohledu teprve nedávno. Nad jižním pobřežím se tyčí nejvýchodnější hřeben mnohem staršího pohoří Taurus, jemuž dominuje masiv Çadir Dagi. Patrně žádný Čech dosud nestanul na vrcholu této 3537 m vysoké hory.

Posvátný EyüpPosvátný Eyüp - K svatyni Eyüp proudí denně davy poutníků z celého muslimského světa. Tato mešita patří totiž mezi deset nejposvátnějších míst islámu. Nenachází se přitom na Arabském poloostrově či někde na Blízkém Východě, ale poněkud překvapivě až v Evropě. Právě tady kdysi probíhaly inaugurace většiny Osmanských sultánů.

Zobraz další stránky:   1 - 15    16 - 30    31 - 45  

Diashow Aljaska 2017