navigace: svět: severní Amerika: USA: South Dakota

South Dakota

správní centrum oblasti: Pierre

Jižní Dakota leží na středním severozápadě USA. Před příchodem Evropanů zde žili indiáni kmenové skupiny Dakotů, po nichž má stát své jméno. Dakotové bylo označení pro skupinu sedmi jazykově a kulturně příbuzných kmenů, kteří v 16. století žili na březích Velkých jezer. Pak se však dostali do tlaku ze strany Odžibvejů, migrujících z východu kvůli problémům s Evropany a sami se posunuli směrem na západ. Stali se z nich typičtí představitelé prérijních indiánů, v jejichž kultuře měl obrovský význam lov bizonů a chov koní.

V roce 1742 - 1743 pronikla do této oblasti poprvé La Vérendryova výprava, hledající zde kožešiny. Ani Francouzi, ani Britové zde však nezaložili trvalé osídlení. V roce 1762 bylo území (tehdy pod francozkou správou) postoupeno Španělsku, ale Francie jej na základě smlouvy ze San Ildefonsa v roce 1800 získala zpět. O tři roky později přešla jeho část s koupí Luisiany pod Americkou správu. V letech 1804 - 1806 zde prováděla průzkum výprava Lewise a Clarka. Zbytek území připadl Spojeným státům v roce 1818 na základě dohod s Velkou Británií. Prvním stálým americkým osídlením se stala pevnůstka Fort Pierre, vybudovaná 1817.

Až do roku 1861 bylo území součástí různých administrativních celků, pak bylo vytvořeno teritorium Dakota, obsahující do roku 1864 i Montanu a do roku 1868 také Wyoming. Vzhledem k přírodním podmínkám (nepříliš úrodné půdy a relativně chladné podnebí) vytvořila vláda v Černých horách (Black Hills) velkou rezervaci pro několik indiánských kmenů. Po objevení zlata výpravou generála Custera byla tato rezervace zaplavena zlatokopy a prospektory, což vedlo k velké siouxské válce (1876 - 1877).

Do Unie vstoupila Jižní Dakota jako 40. stát 2. listopadu 1889. Hlavními hospodářskými odvětvími jsou potravinářství a strojírenství.

Pro turisty a cestovatele je zde několik lákadel. Na východě státu je to úchvatná Devil's Tower, při západní hranici pak Badlands se svými erozními formacemi a hlavně Black Hills se stády bizonů a památníky jako Mt. Rushmore nebo Crazy Horse Memorial.

podrobnější územní dělení

Badlands NP

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět! Prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017