navigace: svět: severní Amerika: USA: Maine

Maine

správní centrum oblasti: Augusta

Maine je místo kontrastů – ze všech šesti států Nové Anglie má největší rozlohu, na druhou stranu zde žije nejméně obyvatel ze všech států na východ od řeky Mississippi.

První dvě severoamerické zemědělské kolonie vznikly právě v Maine: jednu založili francouzští protestanti v blízkosti Mount Desert Island v roce 1604, druhá, která patřila Angličanům, se objevila o tři roky později v ústí řeky Kennebec (Popham Beach, 1607). Osídlení na Popham Beach vydrželo pouze jedinou zimu. V roce 1614 však ke břehům Maine dorazil kapitán John Smith (viděli jste Pocahontas? :-) a ani ne do deseti let již existovaly osady Monhegan (1622), Saco (1623) a York (1624).

V důsledku trvalé neschopnosti Angličanů žít s místními obyvateli v míru, Algonkinové vytvořili dlouhodobou alianci s Francouzi a až do roku 1700 s anglickými osadníky téměř nepřetržitě trvale bojovali. Ze začátku bylo území budoucího státu Maine považováno za součást Massachusetts. Ke změně došlo až v roce 1620, kdy na základě tzv. Missourského kompromisu bylo Maine osamostatněno a prohlášeno 23. státem unie (hlavní městem se stal Portland), zatímco v Missouri bylo zachováno otrokářství. I když se hlavní město stěhovalo už o 7 let později do Augusty, Portland dodnes zůstal jedním z nejdůležitějších center Maine.

Ekonomika státu byla a dodnes je založena na dvou průmyslových odvětvích – dřevozpracujícím průmyslu a rybolovu. 89% Maine je pokryto hustými lesy, což kromě dřevorubců oceňují zejména turisté. Pro vodáky toužící po divočejší vodě jsou zde řeky Kennebec, Penobscot a Dead, pro ostatní spousta jezer (Moosehead Lake region) a hlavně překrásná Allagash Wilderness Waterway. Horami prochází první část více než 2000 mil dlouhé Appalačské strezky. Lesy připomínající kanadskou tundru jsou téměř takové, jaké je viděl a obdivoval v polovině 19. století H. D. Thoreau. Až na jeden drobný detail – vlastní stezku. Tu v třicátých letech tohoto století vyznačili a prosekali Walter Green a Myron Avery, kterým vadilo, že trail oficielně končí na Mt. Washington ve státě New Hampshire, tak si ho sami prodloužili o nějakých sto mil severně až na nejvyšší vrchol státu Maine – Mt. Katahdin. Za nejvhodnější období pro pobyt v lesích Maine je považováno pozdní léto nebo časný podzim – borůvek najdete více než můžete sníst. Bacha na medvědy, losy a jinou havěť.

V době příjezdu prvních bílých osadníků zde žili indiáni kmenové skupiny Algonkinů. První osada byla vybudována na Popham Beach v roce 1607, ale byla zanedlouho opuštěna. Následovaly osady Monhegan (1622), Saco (1623) a York (1624).

Maine bylo spravováno z Bostonu až do roku 1820, kdy se stalo 23. státem unie a hlavní městem se stal Portland. I když se hlavní město stěhovalo už o 7 let později do Augusty, Portland dodnes zůstal jedním z nejdůležitějších center Maine.

Nejhustší osídlení je na jihovýchodním pobřeží Maine. Osídlením se rozumí jak zachovalá historická městečka a osady, tak desítky supermarketů a obchodních center. Severní Maine je naopak skutečnou divočinou porostlou lesy a plnou nádherných jezer a hor.

podrobnější územní dělení

Acadia NP

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět! Prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017