navigace: svět: severní Amerika: Kanada: Manitoba

Manitoba

správní centrum oblasti: Winnipeg

Jedna ze tří prérijních provincií - Manitoba - hraničí s kanadskými provinciemi Ontario, Saskatchewan, Severozápadní Teritoria, Hudsonovým zálivem a na jihu se Spojenými státy. Manitoba leží v samém centru Kanady a má rozlohu 650 000 km2. I přes svou relativně velkou rozlohu zde můžeme nalézt pouze málo extrémů. Nadmořská výška pomalu roste od pobřeží Hudsonova zálivu směrem na jih a západ, většina provincie leží v nadmořské výšce 150 až 300 m nad mořem, pouze pohoří Turtle, Riding a Duck dosahují výšek 700 m a více. Nejvyšším bodem Manitoby je Baldy Mountain (831 m), nalézající se v Duck Mountain Provincial Park. Manitoba je známa jako země jezer - dědictví pravěkého jezera Agassiz, které pokrývalo většinu provincie po ústupu ledovců. Většina řek západní Kanady směřuje právě do nížin Manitoby, čímž této provincii umožňuje výrobu elektrické energie v hydroelektrárnách. 90% energie celé prérijní oblasti je vyrobeno právě v Manitobě. Severní část regionu je dosud silně zaledněna a pokryta lesy, převládajícími druhy jsou borovice a bříza. Celkově je Manitoba jednou z nejslunnějších kanadských provincií. Klima je pevninské s velkými teplotními rozdíly.

Jméno Manitoba pravděpodobně pochází ze slova indiánů kmene Krí Manitou bou, což znamená "úžina Velkého Ducha". Toto pojmenování se vztahovalo na jezero Manitoba, které je v prostředku zúženo na méně než jeden kilometr. Vlny valící se na severní pobřeží jezera vydávají často veliký hluk, který domorodí indiáni považovali za zvuk bubnu samotného Manitoua. Prvními trvalými obyvateli Manitoby byli Assiniboinové, objevovali se zde také lovci kmene Krí, kteří následovali stáda bizonů nebo jelenů karibu. Evropané se dostali do Manitoby díky hledání "severozápadní cesty" a to z Hudsoova zálivu. Proto na rozdíl od většiny ostatního kanadského území byla Manitoba osídlena ze severu na jih.

V roce 1612 přezimoval kapitán Thomas Button se svými dvěma loděmi v ústí Nelson River (Hudsonův záliv). Později (v letech 1733-38) prozkoumala skupina lovců vedená La Vérendryem okolí řek Red a Winnipeg a postavila několik pevnůstek. Zájem evropanů o tento kraj se byl zejména z důvodu lovu kožešinových zvířat. Roku 1760 byla vytvořena Společnost Hudsonova zálivu, které bylo králem Karlem II dáno k dispozici obrovské území, označované jako Rupertova země. Zde také začala intenzivní výstavba obchodních stanic a pevnůstek. 18. století se neslo v duchu soupeření dvou obřích obchodních společností - Společnosti Hudsonova zálivu a Severozápadní společnosti (se sídlem v Montrealu).

První zemědělské osídlení vzniklo roku 1812 na soutoku řek Red a Assiniboine.Osadu založil Lord Selkirk, skotský šlechtic, který sem vyslal několik rodin skotských horalů a celou oblast pojmenoval Assiniboia. Selkirkova osada trpěla díky záplavám a jiným projevům nepřízně přírody, objevily se i problémy s lovci kožešin. Přes to všechno osada přežila. 1836 byla Assiniboia převedena zpět pod správu Společnosti Hudsonova zálivu.

Kolem roku 1860 začalo mít Kanadské dominium zájem na získání území severozápadně od svých hranic a nabídlo Společnosti odkoupení této země. Následovala dlouhá jednání která však naprosto nebrala ohledy na přání současných obyvatel, kteří se začali bát o svou nezávislost. Trvalá ignorance ze strany úřadů a neustávající příliv nových osadníků vedl až k povstání mesticů vedených Louisem Rielem (Red River rebellion). Díky tomuto povstání došlo v prosinci 1869 ke zvolení místní nezávislé vlády, která nadále území spravovala. Probíhala však i další jednání a tak 15.6.1870 byla nová provincie - Manitoba - dobrovolně připojena ke Kanadskému dominiu. Nová provincie (zvaná díky své velikosti a tvaru coby "poštovní známka") byla tvořena údolím Red River a jejím okolím a měla rozlohu 36 000 km2.

Tato velikost jí však nezůstala dlouho, hranice provincie byly posunuty nejprve v roce 1881 a podruhé v roce 1912. Během následujících 50 let Manitoba, těžící ze své polohy, vyrostla zejména díky přílivu uprchlíků a osadníků z celého světa. Složení obyvatelstva se v průběhu let velmi výrazně změnilo. Manitoba je dnes domovem velkého mnořství etnických skupin, vedle anglofonního obyvatelstva zde existuje i velmi silná frankofonní menšina. Sídlí zde také velmi významný skupina obyvatel Ukrajinského původu (kromě Ukrajiny největší soustředění ukrajinců na světě). Více než 115 000 lidá se hlásí k indiánským nebo mestickým předkům. Hlavním městem provincie je Winnipeg, druhým největším městem je Brandon na jihozápadě provincie.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět! Prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017