navigace: svět: severní Amerika: USA: Massachusetts

Massachusetts

mapa:
        Mass.gov: Massachusetts maps
        CIS: Massachusetts maps
        Perry-Castañeda Library Map Collection

správní centrum oblasti: Boston

Pro první kolonisty – členy Massachussetts Bay Company byl jejich příchod do míst dnešního moderního Salemu opravdu důležitým momentem. Puritáni, prchající z Anglie před chaosem občanské války a náboženským pronásledováním, viděli svůj cíl jasně: založit kolonii která bude zářným příkladem humanity, kolonii spravovanou na základě principů morálky a duchovní síly. Ne všichni však měli stejné myšlenky a motivy. Existuje příběh, který vypráví o knězi kázajícím o vybudování nového království božího – avšak jen do okamžiku než se jeden z naslouchajících mužů ozval že neví jak kdo, ale on osobně přišel rybařit.

Před příchodem kolonistů bylo území dnešního státu Massachusetts po mnoho století obýváno indiány. Archeologické výzkumy na ostrově Martha’s Vineyard odhalily stopy osídlení starší než 4000 let. Původně místní obyvatelé žili z lovu, postupně však zjistili, jak úrodné mohou být pobřežní močály a slatiny a projevili se jako talentovaní zemědělci. Základními pěstovanými plodinami pak byla kukuřice, luštěniny, tykve a tabák. Původně vycházeli indiáni s přistěhovalci, kteří založili své osady v Salemu, Charlestownu a Bostonu, překvapivě dobře, avšak s růstem kolonie vzrůstaly i požadavky na indiánskou půdu a napětí rostlo. Vyvrcholení přišlo v podobě “války krále Filipa“ v roce 1675, kdy proti osadníkům stála celá konfederace místních kmenů a po jejíž ukončení byly i poslední zbytky indiánů z jihu Nové Anglie vyhnány. Puritány kontrolovaná Massachusetts Bay Company spravovala oblast po několik desetiletí, pak v roce 1684 byla její privilegia odebrána, čímž byl značně zeslaben politický vliv Puritánů na dění v oblasti.

Svým odporem proti britským snahám o kontrolu a omezování obchodu byli občané Massachusetts jedni z prvních američanů bojujících ve válce za nezávislost. Boston, dějiště světoznámého čajového dýchánku, se tak může považovat za kolébku odporu proti britské nadvládě na americkém území. Po zajištění všech svobod (a zejména svobody volného a neomezeného podnikání) se konečně Massachusetts stalo ekonomicky nejsilnějším státem Nové Anglie. Nejdříve se zde silně rozvinul rybolov (zejména velrybářský průmysl) a s průběhem průmyslové revoluce nastoupila vlna manufaktur a průmyslové výroby. Dnes je průmysl zaměřen převážně na oblast služeb.

Centrem všeho dění v Massachusetts je samozřejmě Boston. Univerzitní město s dlouhou a pro USA velmi významnou historií – někdy označované za americké Athény – je centrem kultury, obchodu a průmyslu. Centrum Bostonu je turisticky velmi vděčné. Množství památek, muzeí, galerií a parků je umístěno na relativně malé ploše, takže se při troše snahy dá obsáhnout i pěšky a metrem. Pokud někdy pojedete kolem, Boston pravdu stojí za návštěvu.

podrobnější územní dělení

Boston | Salem | Plymouth

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět! Prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017