navigace: svět: severní Amerika: USA: New Hampshire

New Hampshire

správní centrum oblasti: Concord

Motto: “Live free or die“
John Stark

Stát New Hampshire je stejně jako sousední Vermont hornatý a plný lesů, jezer. Nejdůležitějším pohořím je White Mountains Range ve kterém se mimo jiné nalézá i Mt. Washington (6288 ft.) jedna z nejvyšších hor na východ od Mississippi. New Hampshire je s horami velmi těsně spjat, jeho symbolem je skalní útvar nazývaný “Old Man Of The Mountain” nebo taky “Great Stone Face” který se nalézal se ve státním parku Franconia Notch (bohužel, kamenná tvář se před několika lety zbortila), přezdívá se mu “stát žuly“ a hlavním příjmem zimní sezóny jsou poplatky vybrané od nadšených lyžařů.

Před příchodem Evropanů byl tento kraj domovem indiánů kmenové skupiny Algonkinů, kteří žili v několika opevněných vesnicích na horním toku Connecticut River. Prvními Evropany pak byli anglický průzkumník Martin Pring a francouz Samuel de Champlain. Oblast se brzy dostala pod kontrolu angličanů a území mezi řekami Merrimack a Kennebec dostal roku 1622 do správy kapitán John Mason a Sir Fernando Gorges – tenkrát ještě jako provincii Maine. O rok později dorazili první angličtí osadníci a založili osadu Portsmouth. Roku 1629 byla Mansonova správa rozšířena i na území dále na západ a roku 1679 bylo toto území oficiálně uznáno anglickým králem Karlem II jako samostatná územně-správní jednotka pod názvem New Hampshire.

Od samého začátku své existence si New Hampshire udržoval velmi konzervativní a nezávislou politiku. Nespokojení s britskou správou, farmáři se rozhodli vzít věci do svých rukou a v dubnu 1775 (4 měsíce před počátkem války za nezávislost – bitvou u Lexingtonu) napadli a obsadili britské pevnosti Ft. William a Ft. Mary, vyplundrovali jejich vojenské sklady a materiál a munici poslali do Massachusetts, kde pak výtečně posloužila v bitvě o Bunker Hill. Dokonce i po revoluci existovalo ve státě silné hnutí, které málem způsobilo nepodepsání deklarace nezávislosti USA. Nakonec to bylo velmi těsné rozhodnutí a podpis New Hampshire znamenal rozhodující hlas mezi původními třinácti koloniemi.

Přesto že zemědělství bylo a je velmi významné pro ekonomiku New Hampshire, od začátku nástupu průmyslové revoluce zde díky snadno získatelné vodní energii došlo k obrovskému rozvoji manufakturní výroby. V současnosti je však hlavním pramenem příjmů turistický ruch.

podrobnější územní dělení

Concord | Portsmouth | Mt. Washington Valley

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět! Prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017