navigace: svět: severní Amerika: Kanada: Prince Edward Island

Prince Edward Island

správní centrum oblasti: Charlottetown

Ostrov prince Edwarda je nejmenší ze čtyř atlantických provincií. Ostrov protáhlého tvaru je dlouhý 224 km a jeho šířka kolísá mezi 6 a 64 km. Celková rozloha činí 5660 km2. Ostrov leží v zálivu Sv. Vavřince a od Nového Skotska a Nového Brunwicku je oddělen Northumberlandským průlivem. Nejvyšší bod ostrova leží 152 m nad mořskou hladinou. Bohatá půda a mírné klima činí tento ostrov ideálním místem pro zemědělství - více než polovina ostrova je kultivována - provincie díky tomu získala přezdívku "Zahradní provincie". Ostrov je znám svou červenou půdou, písečnými dunami a 800 km nádherných pláží.

Již 8000 let před příchodem evropanů zde žili indiáni živící se sběrem, lovem, rybolovem a později i zemědělstvím. Prvním bělochem, který zde přistál byl 1534 Jacques Cartier, který jej po dlouhé plavbě ve svím deníku popsal jako "nejkrásnější kus pevniny, jaký je si možno představt". I přes tuto nadšenou chválu trvalo ještě dost dlouho, než došlo k trvalejšímu osídlení. První kolonii zde založili Francouzi roku 1719 a ještě o 30 let později zde žilo jen 700 osadníků. Počet obyvatel prudce vzrostl poté, co Britové začali na ostrov deportovat obyvatele Nového Skotska v roce 1755. V roce 1758 zde žilo již 5000 lidí. Roku 1766 vytvořil kapitán Samuel Holland topografickou mapu ostrova (nazývaného tehdy Island of Saint John), kterou rozdělil na 67 parcel. Tyto parcely pak byly postoupeny skupině britských obchodníků s pozemky. Tento přístup (majitelé půdy většinou v životě na ostrově nebyli) způsobil řadu problémů - někteří majitelé odmítli prodat svou půdu těm, kteří na ní pracovali, jiní vyžadovali nesmyslně vysoké nájemné.

Roku 1769 se ostrov stal samostatnou kolonií a 1799 dostal své dnešní jméno na počest britského prince Edwarda. Prince Edward Island je znám jako kolébka kanadské konfederace, protože konference konaná v hlavním městě Charlottetownu dala popud k jejímu vzniku. Tento fakt však nebyl překážkou k tomu, aby ostrov se svým vlastním připojením k dominiu čekal až do roku 1873.

Dnes žije na ostrově asi 140000 lidí - 62% z tohoto množství žije mimo město. Jediným městským centrem oblasti je Charlottetown. Hlavními ekonomickými motory provincie jsou zemědělství, rybářství a turistický průmysl.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět! Prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017