navigace: svět: Austrálie a Oceánie: Austrálie: Queensland

Queensland

mapa:
        Queensland: různé mapy
        Queensland: DriveQLD - interaktivní mapa
        Queensland: About Australia QLD map

správní centrum oblasti: Brisbane

Když Willem Janszoon, kapitán malé průzkumné plachetnice Duyfken narazil při průzkumné plavbě na pevninu, nepokládal to za něco vyjímečného. Našel ústí řeky, bažinatou džungli a nepřátelské domorodce, kteří při průzkumu vnitrozemí zabili 10 mužů jeho posádky. Janszoon z lodi zmapoval asi 320 kilometrů pobřeží, pojmenoval jej „Novým Zélandem“ a pokračoval v plavbě. Psal se rok 1606, Portugalci a Španělé zuřivě bojovali s holandskými korzáry o Moluky a Indonésii a jeden z jejich kapitánů jen tak mimochodem objevil nový kontinent – Austrálii. Janszoon vplul do Karpentarského zálivu (západní pobřeží mysu Cape York, dnešní severní Queensland) a přistál v ústí Pennefather River, poblíž místa, kde dnes leží městečko Weipa. Trvalo dalších 164 let než poručík Cook oficiálně Austrálii znovuobjevil.

John Oxley zmapoval zátoku Moreton Bay (přitom objevil ústí Brisbane River) v rámci hledání vhodného místa pro založení další trestanecké kolonie v letech 1823 a na počátku roku 1824. V září 1824 se vrátil zpět s 29 trestanci a rozbil tábor v místech dnešního Redcliffu. V prosinci byl již tábor přestěhován na břeh řeky Brisbane, zhruba do míst, kde se dnes rozprostírá finanční centrum Brisbane – Central Business District (CBD). Vězňů nebylo zase tak mnoho, roku 1839 byl jejich přísun zastaven úplně a roku 1842 byla osada otevřena svobodným přistěhovalcům. Queensland se pak stal samostatnou kolonií roku 1859, kdy byl královským dekretem oddělen od Nového Jižního Wallesu.

Kromě objevu zlata v okolí Gympie (který nastartoval jednu z australských zlatých horeček a mimo jiné způsobil obrovský příval zlatokopů z Číny) a dobytkářství se místní osadníci zabývali převážně pěstování cukrové třtiny. Z důvodu nedostatečného množství pracovních sil byli v druhé polovině 19. století přiváženi námezdní pracovníci z tichomořských ostrovů (Fidži, Nové Kaledonie, Samoi). Takzvaní Kanakové pracovali na plantážích severního Queenslandu téměř v otrockých podmínkách a většina z nich byla do Austrálie víceméně unesena proti své vůli.

Začátek 20 století také nebyl příliš poklidnou dobou. Po vzniku Australská federace 1901 se společenské dění točilo převážně kolem sociálních problémů – vznikla hnutí za práva žen, velmi aktivní byly odbory. Australští vojáci se zúčastnili první světové války, legendární se stala tragická bitva u Gallipoli, kde australské a novozélandské jednotky utrpěly obrovskou porážku, zejména díky nekompetentnímu velení.

Během druhé světové války byla Austrálie základnou pro válečné operace v jižním Pacifiku - zákonitě také došlo k rozvoji těžkého průmyslu (zejména těžebního a hutního). V Brisbane (v budově AMP na rohu Queen a Edward St.) bylo umístěno vrchní velitelství jihozápadní tichomořské oblasti pod velením generála McArthura, městem Brisbane také probíhala imaginární linie, kterou byli australané ochotni bránit v případě japonské invaze. Od válečných dob má Austrálie ekonomicky i politicky blíže ke Spojeným Státům než k Velké Británii.

Něco ze zeměpisu...

„Sluneční stát“ Queensland je druhým největším australským státem. Jeho rozloha je 1 727 200 km2 (přibližně 22% australského kontinentu) a měří 1500km na šířku (směr východ-západ) a něco přes 2000 km na výšku (severojižním směrem). Queenslandské pobřeží je dlouhé 5208 km.

Geograficky je možno Queensland rozdělit do tří základních oblastí.

Pobřežní pásmo – mezi queenslandským pobřežím a Velkým předělovým pohořím je oblastí s největší hustotou osídlení a také turisticky nejvděčnější - právě zde se nalézají lákavé pláže, skryté zátoky i písečné ostrovy. V tomto pásmu je nejintenzivnější zemědělská činnost (cukrová třtina) stejně jako nejrozsáhlejší tropické pralesy.

Velké předělové pohoří (Great Dividing Range) – horské a kopcovité pásmo, táhnoucí se podél pobřeží zhruba severojižním směrem. Čím více na sever, tím jsou hory vyšší – v Bellenden Ker Range (které je součástí předělového pohoří) se nachází nejvyšší hora Queenslandu – Mt. Bartle Frere (1657 m).

Náhorní plošiny a planiny na západ od Velkého předělového pohoří jsou převážně zemědělskými a pěstitelskými oblastmi. Čím dále na západ, tím je klima nehostinnější, deště méně a úrodná půda postupně přechází do buše, stepí a pouští australského outbacku...

Queenslandské klima není jednotvárné – od příjemného subtropického na jihovýchodě státu (Brisbane a okolí) po horké, vlhké a tropické na severu (Cape York) a polopouštní a pouštní na západ od Dividing Range. Listopad až květen je vlhčí a teplejší část roku, queenslandská zima probíhá od června do října. Na samém severu Queenslandu je pak v době mezi lednem a březnem období dešťů a tropických bouří a víceméně nemá smysl sem jezdit.

Příroda v Queenslandu je nesmírně rozmanitá. Je zde 216 množství národních parků a 470 chráněných oblastí, 5 z nich je na seznamu světového dědictví UNESCO (World Heritage Site).

Jihovýchodní Queensland

- je pravděpodobně nejnavštěvovanější oblastí státu. Leží zde hlavní město Brisbane. Brisbane, třetí největší australské město (necelé 2 milióny obyvatel) je hlavním městem Queenslandu. I když to tak při pohledu na mapu vypadá, Brisbane neleží na pobřeží, Brisbane leží na dolním toku řeky stejného jména. Turisticky přívětivé, tak trochu ospalé, plné parků a zahrad, Brisbane je pro mnohé odrazovým můstkem při cestách do vnitrozemí a nebo podél severovýchodního pobřeží.

Oblast na jih od Brisbane bývá označována za Gold Coast (zhruba od Surfer's Paradise až k hranicím s Novým Jižním Wallesem) – Zlaté pobřeží – a často bývá přirovnávána k americké Floridě. Zde se také nalézají všechny velké zábavní parky: Sea World (kousek od Surfer's Paradise), Movie World (v Oxenfordu), Dreamworld a nově otevřený WhiteWaterWorld (u Coomery) a Wet'n'Wild (naproti Movie Worldu). Nachází se zde také Currumbin Wildlife Sanctuary – soukromá ZOO, často přirovnávána k daleko známější Australia ZOO, která leží v Beerwah na sever od Brisbane.

Vnitrozemí jihovýchodního Queenslandu (obzvláště podél hranice s Novým Jižním Walesem) bývá označována jako scenic rim – nebo hinterland – jedná se o pásmo kopců a hor (součást Great Dividing Range), které tvoří hranici mezi pobřežními nížinami a plošinami Darling Downs. V současné době je to turisticky poněkud nevděčná oblast – většině turistů se prostě z pláže nechce. Přesto se zde nalézá několik velmi hezkých národních parků. Nejblíže pobřeží se nachází Mount Tamborine NP a Springbrook NP. Oba parky nabízí strmé útesy porostlé subtropickým pralesem, jeskyně (na stěnách jedné z nich žijí světélkující červi), vodopády, a místa spojená s domorodou historií. Mt. Tamborine je navíc prvním národním parkem na území Queenslandu – byl založen roku 1908. Na území Mt. Tamborine se nachází i soukromý Thunderbird Park, jehož největším lákadlem je velmi rozsáhlé naleziště polodrahokamů (achátových geod – tzv. thundereggs). Za mírný poplatek vám půjčí geologické kladívko a můžete se vyblbnout, co hrdlo ráčí. Co naleznete je vaše, hostům k dispozici je i brusičská dílnička, kde vám váš úlovek rozříznou. Poněkud dále ve vnitrozemí jsou pak Lamington NP, Mount Barney NP a hlavně rozlehlý a úchvatný Girraween NP plný žuly.

podrobnější územní dělení

Brisbane | Gold Coast

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět! Prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Ivima (2011-03-16 14:37:50 )
Ahoj:)
Plánujete niekto ísť do Austrálie v júni alebo júli 2011?

hľadám spolucestovateľa/ku lietadlom do Brisbane Austrálie!:)
Veľmi by mi pomohlo kebyže mi dáte vedieť:)
Idem sama za priateľom do Austrálie a mám obavy cestovať sama...Veľmi by som bola rada keby sa niekto našiel, kto tade letí:)
Ďakujem veľmi:)
Ivet:)

Diashow Aljaska 2017