navigace: svět: severní Amerika: USA: Rhode Island

Rhode Island

mapa:
        Perry-Castañeda Library Map Collection

správní centrum oblasti: Providence

Mořský stát (Ocean State), jak je R.I. nazýván, je nejmenším státem USA. Před příchodem evropanů zde žili indiáni živící se lovem, rybolovem a zemědělstvím. Členité pobřeží Rhode Islandu poprvé zaregistrovala Verrazanova výprava roku 1524, ke kolonizaci však došlo až později.

Během roku 1635 se jistý Roger Williams dostal díky svému přesvědčení a názorům do sporu s reprezentanty několika náboženských skupin z Massachusetts a díky tomu jej soud vypověděl zpět do Anglie. Pan Williams však odmítl, odešel místo návratu na starý kontinent ke spřáteleným indiánům a v červnu roku 1636 založil u Narragansettské zátoky, na půdě od indiánů odkoupené, osadu Providence - první stálou osadu v budoucím Rhode Islandu.

Do dějin kontinentu osada vešla jako první komunita, ve které vládla naprostá náboženská svoboda, zakotvená od roku 1647 v chartě, kterou se osadníci řídili. Osada přitahovala svobodomyslné kolonisty z celé Nové Anglie, přesvědčené stejně jako Roger Williams, že stát nemá právo zasahovat do náboženského přesvědčení lidí. Osada Providence rostla a vzkvétala a v letech 1638 a 1639 přibyly další dvě - Portsmouth a Newport.

V roce 1640 vytvořili usedlíci u Narragansettské zátoky konfederaci, pro níž Williams za svého pobytu v Anglii (1644) získal listinu legalizující její existenci. Ústava nově vzniklé konfederace byla přijata v roce 1647. Přes jisté problémy se kolonie zdárně rozvíjela, po roce 1657 se do ní stěhovali zejména Kvakeři, usadila se zde i malá ale velmi vlivná skupinka židů. Roku 1663 získala kolonie chartu od krále Karla II, jíž koruna potvrzovala platnost dříve přijatých dokumentů a kterou se pak řídily poměry v kolonii až do počátku války za nezávislost.

podrobnější územní dělení

Providence | Newport | Block Island

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět! Prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017