navigace: svět: Asie: Afghánistán

Afghánská islámská republika

státní vlajka vlajka: Afghánistán, Afghánská islámská republika státní znak znak: Afghánistán, Afghánská islámská republika státní hymna

Soroud-e-Melli

další mapy

Perry-Castaneda Library

oficiální/originální název země

Da Afġānistān Islāmī jomhoriyat, د افغانستان اسلامي جمهوری

rozloha

652000 km2

hlava státu

Hamid Karzai (od 7.12.2004)

polit. systém

Afghánistán je velmi chudá země, která je závislá na chovu dobytka a zemědělství. Většina obyvatel trpí nedostatkem potravy, vody, lékařské pomoci, oblečení, bydlení. Země je velice destabilizovaná vojenskými operacemi a politickou nejistotou. Afghán

územní uspořádání

34 provincií (Badakhshan, Badghis, Baghlan, Balkh, Bamiyan, Daikondi, Farah, Faryab, Ghazni, Ghowr, Helmand, Herat, Jowzjan, Kabul, Kandahar, Kapisa, Khost, Konar, Kunduz, Laghman, Lowgar, Nangarhar, Nimruz, Nurestan, Oruzgan, Paktia, Paktika, Panjshir, Parvan, Samangan, Sar-e-Pol, Takhar, Vardak, Zabol),

hlavní město

Kábul

jazyk

afgánská perština (dárí) - 50%, paštu - 35%, turkické jazyky (turkménština a uzbečtina) - 11%, asi 30 minoritních jazyků a dialektů

náboženství, církve

muslimové (sunnité 84%, šíité 15%), ostatní 1%

čas, časová pásma

GMT + 4:30

zimní / letní čas není zaveden

měna

1 afghání (AFA) = 100 púlů

elektrický systém

220V 50Hz - zástrčky typu C a F

plug_f.gif tel. předčíslí

+93

aktualizováno: 21.03.2013 | nahoru

doklady, víza

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Pro vstup do země jsou vyžadována víza, která vydávají afghánské zastupitelské úřady v cizině. Vyznačují je otiskem vízového razítka a také vízovým štítkem. K žádosti o vízum se přikládají 2 fotografie, cestovní pas, vyplněná žádost a doporučující dopis (není podmínkou). Víza jsou vydávána na dobu pobytu do 3 měsíců. Cizinci jsou povinni se z bezpečnostních důvodů registrovat po příjezdu a v průběhu pobytu. Vízum je vyžadováno od držitelů všech druhů pasů. Platnost pasu by měla být nejméně 6 měsíců ode dne předpokládaného vstupu do Afghánistánu.(informace MZV ČR)

Afghánistán: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Velvyslanectví Afghánské islámské republiky, Komornická 1852/25, 160 00 Praha 6 - Dejvice, tel: 233 544 228, fax: 233 542 009, e-mail: afg.prague@centrum.cz, úřední hodiny: 09.30 - 14.00 (pondělí-pátek), vedoucí úřadu: J.E. p. Mohammad Kabir FARAHI - velvyslanec

zastoupení ČR v zahraničí:
Velvyslanectví České Republiky v Afgánistánu:
St.No.10, House No.337, Wazir Akbar, Khan, Kabul, tel: +93/798417418 - sekretář, nouzová linka: +93/793486577 e-mail: kabul@embassy.mzv.cz, úřední hodiny: 08:00-16:30 (neděle-čtvrtek), vedoucí úřadu: Mgr. Miroslav KOSEK - velvyslanec

aktualizováno: 21.03.2013 | nahoru

zdraví

Lékařská péče je velmi omezená a na nedostatečné úrovni. Lékaři a lékařská zařízení mohou vyžadovat placení předem a v hotovosti i konvertibilní měnou. Očkování není povinné. V závislosti na vašem cestovním plánu, osobních rizikových faktorech a délce vašeho pobytu je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A, B, tyfu, vzteklině a pokud jste nebyli očkováni, tak proti dětské obrně. Měla by být obnovena "běžná" očkování - např. tetanus. Očkování proti choleře není pro běžného cestovatele nutné. V Afgánistánu se také nevyskytuje ani žlutá horečka, může však být požadováno potvrzení o vakcinaci, přijíždíte-li ze země s výskytem této choroby.

V době od května do října existuje silné riziko infekce malárií, pohybujete-li se v nadmořských výškách pod 2000 m nad mořem. Jakákoliv antimalarika nejsou v Afgánistánu dostupná, vše je nutno dovést s sebou. Dalším velkým problémem je horečka dengue - toto všeobecně rozšířené virové onemocnění se vyskytuje zejména v oblastech s vysokou hustotou zalidnění (Karáčí, Pešavar, Islámábád, Kábul). Další zdravotní rizika zahrnují například TBC (doporučení - vyhýbat se uzavřeným místům s vysokou koncentrací lidí - např. veřejná hromadná doprava). Základní zdravotní opatření by měla zahrnovat: opatrnost při výběru potravin (jídlo i pití), striktní dodržování osobní hygieny, ochrana proti bodavému hmyzu (vhodné oblečení, repelenty, moskytiéry, profylaxe - antimalarika).

Mezi ČR a Afghánistánem je v platnosti mezivládní dohoda o spolupráci v oblasti zdravotnictví a lékařských věd (č.103/1987 Sb.), která předpokládá oboustranné poskytnutí bezplatné nezbytné péče v případě akutního onemocnění nebo úrazu občanům ČR, kteří se přechodně nacházejí v Afghánistánu, je však velmi nepravděpodobné, že by její ustanovení byla v praxi dodržována.

aktualizováno: 21.03.2013 | nahoru

bezpečnost

Přesto, že občanská válka oficiálně skončila, vsituace v zemi je nadále velmi neklidná a nestabilní. Pokud se občané ČR i přes toto varování rozhodnou pro cestu do Afghánistánu, měli by cestě a pobytu v Afghánistánu věnovat mimořádnou pozornost, především v těch oblastech, které jsou místem bojů mezi jednotlivými frakcemi, místem produkce a zpracování drog. Cizinci se mohou stát objektem nábožensky, politicky nebo kriminálně motivovaného násilí (krádeže, únosy, braní rukojmí).

Cestování není bezpečné na celém území Afghánistánu, včetně hlavního města Kábulu, vzhledem k probíhajícím vojenským operacím, přítomnosti min, banditů, ozbrojených srážek mezi politickými a kmenovými skupinami a rizika teroristických útoků. Na přelomu roku 2001/2002 bylo v zemi zavražděno několik novinářů, včetně čtyř novinářů zavražděncýh poblíž města Sarabi na frekventované silnici mezi Džalalabádem a Kábulem v listopadu 2001. V průběhu roku 2002 bylo provedeno několik desítek teroristických útoků namířených proti zahraničním, vojenským a vládním cílům včetně pokusu o zavraždění prezidenta Karzáího.

Ve venkovských oblastech země a podél silnic se dle odhadů nachází 5 - 7 mil. nášlapných min a velké množství nevybuchlé munice. V některých oblastech země je akutní nedostatek potravin. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 21.03.2013 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 04.12.2007: Sebevražedný útok zamířený proti vojenskému konvoji poblíž kábulského letiště se zcela nevydařil. Výsledkem je "jen" 22 zraněných. Více na webu BBC

novinky 29.09.2007: Nejméně 27 lidí zahynulo v afghánské metropoli Kábulu při explozi, která zničila vojenský autobus. Výbuch, jenž vozidlo totálně zdemoloval, způsobila mina nebo sebevražedný útočník.

přírodní podmínky

Afgánistán leží ve střední Asii, na severu hraničí s Turkmenistánem, Uzbekistánem, Tádžikistánem, na severovýchodě má krátkou hranici s Čínou (76 km). Jižním a jihovýchodním sousedem je Pákistán, na západě hraničí s Íránem. Země je velmi hornatá, na území Agánistánu leží jihozápadní část pohoří Hindúkúš. Nejdůležitějšími řekami jsou Amu Darya, Hari Rud, Kabul a Helmand.

Podnebí je suché až polosuché, velmi proměnlivé. Léto je velmi proměnlivé do teplot, průměrně je 25°C-32°C na jihu země teploty dosahují až 50°C (JZ). Zimy jsou teplotně od 0°C do -8°C v údolích a v severních oblastech může teplota dosáhnout -20°C. V tomto období bývá i zemětřesení.

aktualizováno: 21.03.2013 | nahoru

historie

Nejrannější muslimské reference týkající se Afgánců a Afgánistánu pocházejí z 10. století n. l. ale kmeny předků moderních afgánců již v té době žily na afgánském území tisíce let. Po tyto ticíce let byl dnešní Afgánistán místem, kde se střetávaly kultury středního východu, centrální Asie, jižní a východní Asie.

Aramejci žijící na afgánském území byly poprve sjednoceni až za panovníka Daria I. - připadli pod správu Perské říše. S postupujícími věky pak agánské území spravovali a okupovali Babylóňané, Baktrijci, Arabové, Mongolové, Indové… V 18. století vznikla samostatná Afgánská říše pod vládou šáha Ahmada, rozprostírající se na sever po řeku Amu Darju, na západě do severní Persie, na východ do indického Kašmíru. V 19. století se pak o vliv na Afgánistán přetahovali rusové a angličané, což vedlo ke dvěma anglo-afgánským válkám. Britové zvítězili a Afgánistán se stal jakousi nárazníkovou zónou mezi Ruskem a britskou Indií. Roku 1919 proběhla třetí anglo-afgánská válka - za nezávislost. Po jejím vítězství afgánci opět vzali správu své země do vlastních rukou.

Od roku 1973 dochází v Afgánistánu k politickým nepokojům, které de-facto vedly k občanské válce. V roce 1979 provedla sovětská vojska invazi do země a obsadila hlavní město Kábul. Došlo k obrovským čistkám a etnickým nepokojům, statisíce lidí uprchlo do sousedních zemí. Sovětská vojska okupovala Afgánistán až do roku 1988. Občanská válka však s menšími přestávkami pokračovala a trvá dodnes.

aktualizováno: 21.03.2013 | nahoru

kultura

Mnoho historických památek bylo ve válkách v poslední době zničeno. Slavné sochy dvou Buddhů v Bamjánském údolí byly zničeny Talibánem, protože byly označeny za symbol jiného náboženství. Afghánci jsou známí jezdci na koních. Než se k moci dostal Talibán, byl Afghánistán sídlem mnoha hudebníků tradiční i moderní afghánské hudby. Kábul poloviny 20. století byl přirovnáván k Vídni 18. a 19. století.

aktualizováno: 21.03.2013 | nahoru

zajímavá místa

Ačkoliv je Afgánistán nádherná země s překrásnými horami, hlubokými jezery i pohostinnými obyvateli, současná situace rozhodně nepřeje rozvoji turistiky, bohužel. Při návštěvě země nemůžete minout Kábul (staré město, univerzita, mauzoleum Muhammada Nadira Šáha, bývalá pevnost Bala Hissar, sloup nezávislosti Minar-i-Istiklal,...). Zajímavým městem je Mazar-e Šarif s obrovskou Modrou mešitou nebo provincie Bamiyan se svými buddhistickými kláštery a obrovskými sochami (místo světového dědictví UNESCO). V březnu 2001 byly sochy zničeny talibánskou vládou, dnes existuje projekt (ve spolupráci s Japonskými historiky a umělci) na jejich obnovu. Jezerní oblast Band-i Amir na západě provincie je oblíbeným místem místních turistů.

aktualizováno: 21.03.2013 | nahoru

kolik to stojí?

Nejlépe přijímanou měnou jsou americké dolary. Standardní bankovní systém v zemi není dosud vybudován, kreditní karty nejsou až na výjimky akceptovány.

aktualizováno: 21.03.2013 | nahoru

doprava

Systém veřejné dopravy v zemi neexistuje a nedostatek pohonných hmot je chronický. Dopravu je možné si najmout u soukromých a příležitostných dopravců. Místní silniční daně a poplatky mohou být vybírány podle aktuální situace v jednotlivých oblastech. Silnice nejsou udržovány a nemusí být sjízdné. Z bezpečnostních důvodů se zásadně nedoporučuje cestovat do Afghánistánu vlastním vozidlem.

aktualizováno: 21.03.2013 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Marek Rehak (2010-03-25 21:35:06 )
Dekuji za zajímavé čtení:),chystám se po létě do afgánistánu a bylo velice příjemné se trošku informovat o této nádherné zemi, která má jiste co nabídnout...ale jen tezko dokáže nalákat turisty, což by určitě pomohlo tamní ekonomice..
[2] Margarete (2010-12-04 22:11:25 )
Tato zeme je velice zajimava svoji kulturou.Zajima me jak ziji zeny a deti.Kompleni zivotni styl lidi ve mestech ale i na vesnicich.
[3] Angela (2012-05-29 17:59:13 )
Skvělý web, ale osobně nepovažuji Afghánistán za TAK zajímavý a bezpečný, abych se tam vydala :-). Jinak přeji šťastnou cestu!
Angela
[4] Andar (2013-07-09 14:35:26 )
Hlavni jazyk je paštu 50%, dari je 35%, doufam ze to upravite

Diashow Aljaska 2017