navigace: svět: Evropa: Andorra

Andorrské knížectví

státní vlajka vlajka: Andorra, Andorrské knížectví státní znak znak: Andorra, Andorrské knížectví
další mapy

Perry-Castaneda Library

oficiální/originální název země

Principat d' Andorra

rozloha

468 km2

hlava státu

Joan Enric Vives Sicília (princ za Španělsko), Jacques Chirac (princ za Francii), politickým šéfem je ministerský předseda Albert Pintat

polit. systém

knížectví

územní uspořádání

7 okrsků (parroquies): Andorra la Vella, Canillo, Encamp, Escaldes-Engordany, La Massana, Ordino, Sant Julia de Loria

hlavní město

Andorra la Vella

jazyk

katalánština, francouština, kastilština

náboženství, církve

křsťanství (římskokatolická církev)

čas, časová pásma

GMT + 1

měna

euro

elektrický systém

125V nebo 220V / 50Hz

tel. předčíslí

00376

aktualizováno: 25.12.2005 | nahoru

doklady, víza

Čeští občané mohou do Andorry vstupovat a pobývat na území bez víz jako turisté až 90 dnů. Přihlašovací povinnost není. Při pobytech delších než 90 dnů je nutné se obrátit na místní úřady se žádostí o rezidenci.

Andorra: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Andorra nemá diplomatické zastoupení akreditované pro ČR.

zastoupení ČR v zahraničí:
ČR zaspoupení v Andoře nemá, země je zahrnuta do působnosti české ambasády v Madridu:
Embajada de la República Checa, Avda. Pío XII, 22-24, Madrid, 28016, tel: 0034/913531880, 913531882 (sekretariát), e-mail: madrid@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/madrid, úřední hodiny pro veřejnost: po - pá - 10.00 - 12.00.

aktualizováno: 01.11.2005 | nahoru

zdraví

Zdravotní péče je na západoevropské úrovni. Je zapotřebí dodržovat běžnou hygienu. V horském terénu dbejte na ochranu před sluncem a možnost prudkých změn počasí.

aktualizováno: 01.11.2005 | nahoru

přírodní podmínky

Andorra leží v Pyrenejích - typickou krajinou jsou hluboká údolí sevřená vysokými horami. Největším vodním tokem je Valira. Pro vyšší polohy jsou typické březové a borové lesy, v nižších polohách převládají pastviny.

aktualizováno: 01.11.2005 | nahoru

historie

Andorra je nezávislým územím již velmi dlouho a vždy nezávislou byla. Tradice připisují status Andorry Karlovi Velikému, který dobyl její území na muslimech roku 803. Jeho syn Ludvík pak potvrdil obyvatelům Andorry jejich práva a svobody, jeho vnuk Karel II. daroval území Andorského údolí Sunifredovi, hraběti z blízkého města La Seu d'Urgell.

První andorrský konstituční dokument (Paretages) pochází z konce 13. století (1278) a řeší konflikt mezi právy katolických biskupů z Urgellu a francouzským hrabětem z Foix. Podle dohody měly obě strany spravovat území společně, což se stalo základem andorrského politického systému až do dnes. Vzniklá zvláštní rovnováha zachránila Andorru od pohlcení jedním nebo druhým velkým sousedem i přes různá napětí mezi spoluvládnoucími princi. Zvláštní situace nastala po velké francouzské revoluci, kdy Francie zrušila všechna feudální práva a vzdala se své úlohy "poloviny hlavy státu". Veškerá správní moc přešla na Španělsko. To se všal příliš nelíbilo andořanům a tak (za vlády Napoleona, roku 1806) na jejich žádost byly uvedeny věci opět do původního stavu.

Dnes je Andorra je centrem bezcelního obchodu - tato tradice přetrvává od doby, kdy pašeráci přenášeli horskými průsmyky zboží z Francie do Španělska (během španělské občanské války) a naopak (během okupace Francie). Andorra za všech válek zachovávala přísnou neutralitu. V roce 1994 se Andorra stala členem rady Evropy.

aktualizováno: 01.11.2005 | nahoru

kultura

Původní andořané jsou svým původem i řečí katalánci, v současné době však v Andoře žije velké množství přistěhovalců z francie i španělska.

aktualizováno: 01.11.2005 | nahoru

zajímavá místa

Andorra patří k nejlevnějším pyrenejským lokalitám pro lyžování a snowboarding. Nejlepšími (co do velikosti, vybavení, počtu vleků, komfortu) středisky jsou pravděpodobně Pas de la Casa-Grau Roig a Soldeu-El Tarter, ale jejich kvalita se odráží v ceně. Lyžařská sezóna obvykle trvá od prosince do března.

Čistota prostředí a nádherný klid činí z Andorry výbornou destinaci pro turisty a vysokohorské turisty. Svými značenými trasami je známo Ordino (severozápad země), jižní Andorrou také prochází známá stezka GR11, vedoucí celými Pyrenejemi od Středozemního moře k Atlantiku. Turisté na stezce mohou spát většinou zdarma v horských útulnách (refugis) nebo salaších. V létě zde také potkáte velké množství cyklistů, obvyklým sportem je závěsné létání a paragliding.

aktualizováno: 01.11.2005 | nahoru

doprava

Andorra nemá ani jedno letiště, jejím územím neprochází ani železnice, je zde však velmi dobrá silniční síť.

aktualizováno: 01.11.2005 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Ema (2011-01-29 14:45:29 )
chtěla bych se zeptat na ekonomiku v Andoře bohužel jsem se jí nikde nedočetla(co se zde pěstje jak velký je cestovní ruch co se zde těží......atd......)tak kdyby mi někdo poslal alespon odkaz na nějaké stránky na kterých to je .PŘEDEM DĚKUJI
[3] anonym (2013-02-09 21:04:25 )
Byla jsem tam 3krát v létě,doporučuji všem,kteří mají radi turistiku.
[4] Julie (2014-11-18 15:05:18 )
Chtěla bych v létě s manželem a kamarády navštívit Andoru, má někdo více informací a zkušeností s kempy, půjčovnou aut, dopravou letecky nebo jet vlastním autem a vše co k tomu patří? Děkuji

Diashow Aljaska 2017