navigace: svět: jižní Amerika: Argentina

Argentinská republika

státní vlajka vlajka: Argentina, Argentinská republika státní znak znak: Argentina, Argentinská republika státní hymna

Himno Nacional Argentino

oficiální/originální název země

Republica de Argentina

rozloha

2791810 km2

hlava státu

Néstor Kirchner, prezident

polit. systém

republika

územní uspořádání

23 provincií a federální distrikt hlavního města: Buenos Aires (capital federal - distrikt hlavního města), Buenos Aires (provincie), Catamarca, Chaco, Chubut, Córdoba, Corrientes, Entre Ríos, Formosa, Jujuy, La Pampa, La Rioja, Mendoza, Misiones, Neuquén, Río Negro, Salta, San Juan, San Luis, Santa Cruz, Santa Fe, Santiago del Estero, Tierra del Fuego, Antártida e Islas del Atlántico Sur, Tucumán

hlavní město

Buenos Aires

jazyk

španělština, 17 indiánských jazyků, angličtina, italština, němčina, francouština

náboženství, církve

93% římskokatolická církev, 2,5% protestanti

čas, časová pásma

GMT - 3

měna

argentinské peso = 100 centavos

elektrický systém

220 V / 50 Hz

tel. předčíslí

00 54

aktualizováno: 11.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Od 2. ledna 2000 je v platnosti režim bezvízového styku za účelem turistiky, pobyt bez nutnosti udělení víza je maximálně 90 dnů. Povolení k pobytu jsou vydávána zdarma po příletu do Argentiny. Pobyt v Argentině lze prodloužit na imigračním úřadě (Migraciones, Avenida Antártida Argentina 1355, Ingresos y Egresos, tel.: 4311-7695, denně 9-13 hod). Při překročení doby pobytu v Argentině se platí pokuta (cca 50,- peso). Při vstupu do země může pohraniční úředník požadovat prokázání dostatečných peněžních prostředků na pobyt (cca 50,- USD na den).

Argentina: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Velvyslanectví Argentinské republiky, Panská 6, Praha 1, 110 00, tel: 224 212 448, 224 212 449, fax: 222 241 246, e-mail: embar@iol.cz; konzulární oddělení - tel: 224 227 248

zastoupení ČR v zahraničí:
Embajada de la República Checa, Junín 1461, Buenos Aires, 1113, Argentina, tel: 005411/4807 3107, fax: 005411/48073109, e-mail: buenosaires@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/buenosaires, úřední hodiny pro veřejnost: po - pá: 10.00 - 12.00
Consulado Honorario de la República Checa, Av. Espaňa 1340, piso 9°, oficina 20, Mendoza, 5500, tel: 0054261/4232148, fax: 0054-261/4381592 (tel.+fax), e-mail: Mendoza@honorary.mzv.cz, úřední hodiny pro veřejnost: po - pá: 09.00 - 13.00
Consulado Honorario de la República Checa, Yugoeslavia 655, Presidencia Roque Sáenz Peňa, provincia Chaco, 3700, tel: 0054/3700-425977, e-mail: saenzpena@honorary.mzv.cz, úřední hodiny pro veřejnost: po - st: 16.00 - 18.00

aktualizováno: 02.11.2005 | nahoru

zdraví

V subtropické severní oblasti existuje riziko nakažení cholerou a horečkou dengue. Doporučuje se očkování proti hepatitidě A, B, tyfu. V oblastech Jujuy, Salta (na hranicích s Bolívií), Corrientes a Misiones (na Paraguayské hranici) existuje riziko nakažení malárií. Hodláte-li cestovat do této oblasti, konzultujte prosím nejbližší hygienickou stanici a vyžádejte si podrobné informace.

Úroveň lékařské péče se výrazně zhoršila z důvodu devalvace měny a nedostatku dovozových léků a pomůcek. Proto doporučujeme připojistit se u české zdravotní pojišťovny a mít přesnou informaci, které lékařské zařízení má s naší pojišťovnou smlouvu. Ceny lékařských ošetření jsou velmi vysoké. Lze také využít veřejných zdravotnických zařízení (zdarma, avšak obvykle velice nízké kvality) či soukromých (za úhradu, pokud pacient nemá místní zdravotní pojištění), což platí i o zubařském ošetření. Upozorňujeme, že v současné době je argentinské zdravotnictví na obecně velmi nízké úrovni, chybí některé léky (např. inzulín), proto doporučujeme vzít si potřebné léky s sebou. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 02.11.2005 | nahoru

bezpečnost

Upozorňujeme všechny české občany, kteří se chystají cestovat do Argentiny, aby byli připraveni na velice nevyzpytatelnou situaci v zemi. Bezpečnostní situace je dost špatná - doporučujeme mít stále pod dohledem své osobní věci, nepohybovat se v temných a opuštěných prostorech, mít při sobě alespoň malou hotovost, kterou by mohli popřípadě uspokojit zloděje. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 02.10.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Poté, co na konci roku 2001 padla za dosti dramatických okolností bývalá vláda prezidenta De la Rúy zaznamenává naše české velvyslanectví v Buenos Aires radikální zhoršení bezpečnostní situace v zemi. Příčinou této neutšěšené situace je krizová ekonomická a sociální situace v zemi, kdy většině obyvatel byly státem a potažmo bankami zabaveny peníze, v zemi se zvýšila nezaměstnanost a následně stouplo na 50 procento chudých, z čehož další polovina žije z 1 pesa na den (1 peso - cena jogurtu).

Z bezpečnostního hlediska nyní jíž nehrozí ani tak nebezpečí kvůli hromadným protestním akcím, jak tomu bylo dříve a díky nimž zahynulo na různých místech Argentiny celkem 30 lidí, byť tyto zcela nevymizely, avšak omezují se pouze na úzce postižené skupiny typu "ahorristas pesificados" (lidé, kterým byly dolarové vklady směněny na pesa nevýhodným kurzem). Daleko více se rozmohly tzv. "secuestros expres" (rychlé únosy), při kterých si únosci ve většině případech bez jakéhokoliv předchozího výběru vytipují ad hoc dobře oblečenou osobu či osobu v luxusnějším autě, unesou jí a po té vyžadují různě vysoké výkupné. Dalším velice rozšířeným způsobem získávání peněz je, že si zločinci takovouto přepadenou či unesenou osobu donutí vybrat maximální množství peněz z bankovního automatu. Často dochází také ke krádežím osobních aut, které po té bývají převážený nejčastěji do Paraguaye.

Není rovněž výjimkou, že takováto přepadení i ohrožování skončí vraždou a to i přesto, že unesená či přepadená osoba odevzdá všechno, co je požadováno (peníze, hodinky, klíče od auta). Časté jsou také krádeže v domech, kam se zloději dostávají nejčastěji při vjezdech a výjezdech aut z garáže nebo v noci přes zahradu.

V této souvislosti upozorňujeme všechny české občany, kteří se chystají cestovat do Argentiny, aby byli připraveni na velice nevyzpytatelnou situaci v zemi. Doporučujeme mít stále pod dohledem své osobní věci, nepohybovat se v temných a opuštěných prostorech, mít při sobě alespoň malou hotovost, kterou by mohli popřípadě uspokojit zloděje.

Dále cestujícím doporučujeme přivézt sebou hotovost v USD, výběry peněz z bankomatů mohou být limitovány, používat mezinárodní platební karty u obchodníků, případně cestovní bank. šeky. Poplatek je však dost vysoký.

Jakýkoliv dotaz zašlete na ZÚ Buenos Aires, e-mal: buenosaires@embassy.mzv.cz

novinky 19.10.2006: Při obřadu spojeném s přesunem těla bývalého argentinského prezidenta Peróna do rodinné hrobky poblíž Buenos Aires došlo k pouličním nepokojům - pravděpodobně došlo ke střetům mezi členy odborových organizací stavebníků a řidičů.

novinky 02.01.2001: MZV ČR informuje, že vzhledem k velmi špatné ekonomické situaci v zemi (státní bankrot) se celková bezpečnostní situace velmi zhoršila a těžko předvídat, jak se bude dále vyvíjet. Dochází k pravidelnému a trvalému pouličnímu násilí po celé zemi. Množí se ozbrojená přepadení, (nebezpečím jsou i "zbloudilé střely"), zejména však přepadení obchodů či restaurací. Dále je nebezpečí při výběru větší hotovosti v bance, kdy je vytipován klient a poté přepaden. V případě konfliktu nebývá výjimkou, že střelnou zbraň okamžitě používá jak útočník, tak i policie.

zajímavá místa

Nejnavštěvovanějšími turistickými destinacemi v Argentině jsou: vodopády Iguazu na severovýchodě země, andská jezerní oblast v okolí San Carlos de Bariloche, Mar del Plata, národní park Glaciares

aktualizováno: 02.11.2005 | nahoru

přečtěte si...

Diashow Patagonie - Divočina na konci světa - „Divočina na konci světa“ - je tématem letošního podzimního turné cestovatele a fotografa Martina Loewa. Svou nově zpracovanou digitální diashow naplnil obrázky velkolepých hor a divoké patagonské přírody, nabídne však také záběry odlehlých vesnic i jejich svérázných obyvatel.

Jižní Amerikou: Argentinský divoký severozápad - Argentina je obrovská země, která má mnoho podob. U vodopádů Iguazú roste tropický prales, kolem Buenos Aires je všude nedozírná pampa, která přechází v Patagonii v polopoušť, a kolem Ushuaia to zase vypadá jako někde v Norsku. Na severozápadě Argentiny se pak Andy šplhají do velkých nadmořských výšek a náhorních plošin, čímž tato oblast připomíná Bolívii nebo Peru.

Jižní Amerikou: Ledovec Perito Moreno - Patagonské městečko El Calafate v argentinské provincii Santa Cruz není samo o sobě ničím zajímavé. Přesto se jedná o jedno z turisticky nejnavštěvovanějších míst Argentiny. Důvod je jediný – ledovec Perito Moreno. Jeden z nejznámějších ledovců na světě se nachází v NP Los Glaciares, asi 80 kilometrů na západ od El Calafate.

Jižní Amerikou: Punta Arenas - Prvním chilským městem, které jsem navštívil, bylo Punta Arenas, nejjižnější velké město Chile a největší město chilské Patagonie. Dorazil jsem sem po mnohahodinové jízdě autobusem z Ushuaia.

Jižní Amerikou: Velká antarktická plavba III. – Antarktida - Ostrov Jižní Georgie se řadí k Antarktidě a jsou tu k vidění tučňáci, tuleni i ledovce, ale přece jenom, ta pravá Antarktida leží ještě o dost dále na jih. Z Jižní Georgie jsme tedy po čtyřech krásně strávených dnech vypluli na jihozápad, do Antarktidy!

Na téma Argentina je k dispozici celkem 14 článků. Zobraz všechny.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Aneta (2007-03-20 17:58:11 )
mate tu hezke stranky.kdyz hledam neco do zemepisu,tak to taji najdu..diky:-)
[2] Diminka (2010-01-15 16:10:19 )
Moje zkušenost je že nikde nemůžu najít popis znaku Argentiny takže je to blby takze je to na.... takže jakej je popis!!!
[3] Pavel (2010-01-16 23:58:24 )
odpověď na komentář [2] autora: Diminka:
... a co si ho popsat sam (sama)? Statni znak je spolu s vlajkou nahore na strance - hned vedle mapy. Tak s chuti do toho!
[4] Monika (2011-01-30 16:10:04 )
Prosím Vás, kolik kilometrů je cesta z Buenosu Aires do vodopádu Iguazu? A nebo jak dlouho trvá cesta? Děkuji.
[5] František Mátl (2014-05-29 06:21:49 )
Dobrý den,
mám k Vám prosbu, prosím Vás můžete mi zjistit a sdělit kontakt na Hotel v Buenos Aires Los Tres Reyes?
D
Srdečně moc děkuji za laskavost a brzkou odpověď.
S pozdravem Mátl František
mobil: +420 732 317 448

Diashow Kuba