Aruba

státní vlajka vlajka: Aruba, Aruba státní znak znak: Aruba, Aruba státní hymna

Aruba Dushi Tera

oficiální/originální název země

Aruba

rozloha

180 km2

hlava státu

Nizozemský panovník (královna Beatrix) zastoupený guvernérem (Fredis Refunjol). Ministerským předsedou je Nelson O. Oduber.

polit. systém

konstituční monarchie. Aruba má přes svůj závislý status plně ve správě své vnitřní záležitosti kromě národní obrany, udělování občanství a mezinárodní politiky. Země má své vlastní zákony, ústavu, vládu a měnu.

územní uspořádání

autonomní území formálně pod Nizozemskou správou. Holandský monarcha je zastoupen guvernérem, který bývá dosazen do úřadu na šestileté období. Výkonnou hlavou státu je ministerský předseda, který spolu s radou ministrů představuje výkonnou moc státu. Ministři jsou voleni jednokomorovým parlamentem, který má 21 poslanců.

hlavní město

Oranjestad

jazyk

holandština, papiamento, angličtina a španělština

náboženství, církve

římští katolíci (82%), protestanti, židé, hinduisti, muslimové

čas, časová pásma

GMT - 4

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

Arubský florin (AWG)

elektrický systém

127V / 60Hz - zástrčka typu A (bez uzemění) - stejné jako v kontinentálních USA a Kanadě, zástrčky typu B (s uzeměním), zástrčky typu F

plug_abf.gif tel. předčíslí

00 297

aktualizováno: 11.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Cestovním dokladem potřebným ke vstupu na ostrov je platný pas, vízum není nutné. Musíte však mít zakoupenou letenku z ostrova.

Aruba: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Velvyslanectví Nizozemského království, Gotthardská 6/27, Praha 6 - Bubeneč, 160 00; tel: 233 015 200; fax: 233 015 254; e-mail: nlgovpra@ti.cz; Konzulární oddělení: Gotthardská 6/27, Praha 6 - Bubeneč, 160 00, tel: 233 015 260, fax: 233 015 256, e-mail: nlgovpra@ti.cz, provozní hodiny úřadu: 09.00 - 12.30

zastoupení ČR v zahraničí:
Embassy of the Czech Republic, Paleisstraat 4, 2514 JA Den Haag, Netherlanden; tel: 003170/3130031, 003170/3130011; fax: 003170/3563349; e-mail: hague@embassy.mzv.cz; web: http://www.mzv.cz/hague; působnost úřadu: diplomatická a konzulární pro Nizozemské království včetně Nizozemských Antil a ostrov Aruba.

aktualizováno: 02.12.2005 | nahoru

zdraví

Zdravotní péče je na Arubě díky rozvinutému turistickému průmyslu na relativně vysoké úrovni - ceny jsou však také velmi vysoké - nezapomeňte prosím na cestovní pojištění! Největší zdravotní problémy mohou způsobit popáleniny od slunce a prudké změny teplot při vstupu do nebo odchodu z klimatizovaných místností. Pokud cestujete z oblastí s výskytem žluté zimnice, musíte být očkováni (mezinárodní očkovací průkaz). Žádná další očkování nejsou vyžadována, doporučuje se ale mít platné očkování proti tetanu, vhodné jsou i očkování proti hepatitidě A a B. Z oblasti je také hlášeno několik výskytů horečky dengue, asi by bylo dobré chránit se proti bodavému hmyzu (repelent, vhodné oblečení).

aktualizováno: 02.12.2005 | nahoru

bezpečnost

Aruba je bezpečným místem pro bohaté turisty, bezpečnostní situace je velmi dobrá.

aktualizováno: 02.12.2005 | nahoru

přírodní podmínky

Aruba je ostrov podélného tvaru (32 x 10 km) vzdálený asi 30 km severně od venezuelského pobřeží. Ostrov je relativně plochý, nejvyšším bodem je vrchol Jamanota (188 m). Vegetace je převážně suchomilná, převládajícím typem porostu jsou kaktusy a stromy divi-divi. Počasí je teplé, s malým množstvím srážek, denní teploty se pohybují kolem 27 - 33°C. Nejteplejší období spadá mezi červenec až září.

aktualizováno: 02.12.2005 | nahoru

historie

Před příchodem evropanů byl ostrov obydlen Arawaky (kmen Arubů), indiány původně z jihoamerické pevniny. Prvním evropanem, který na ostrov vstoupil byl Alonso de Ojeda, který prohlásil ostrov za državu španělského krále v roce 1499. Válečný konflikt mezi Španělskem a Nizozemím způsobil, že roku 1636 přišel ostrov pod Holandskou správu a holanďané začlo koncem 17. století zakládat první kolonie.

Přírodní podmínky neumožňovaly založení plantáží, takže holanďané začli provozovat chv dobytka a Aruba se stala jakousi zásobárnou masa pro celou karibskou oblast. V první polovině 19. století nastal první ekonmický boom ostrova - v blízkosti Balashi bylo nalezeno zlato. Těžba trvala až do roku 1916, kdy byly zásoby vyčerpány. V té době byla na ostrově postavena první rafinerie a Aruba se stala jedním z největších zpracovatelů surové ropy pro Venezuelu.

S ekonomickou nezávislostí přišlo volání po nezávislosti politické. Aruba se stala součástí federace tzv. Nizozemských Antil (skládající se v té době z Aruby, Bonaire, Curaçaa a Surinamu), ale chtěla nezávislost úplnou. S uzavřením rafinerií však přišly ekonomické problémy a bylo zapotřebí velkých investic do nového průmyslového odvětví - turistiky. Převážně z těchto důvodů nakonec Aruba souhlasila s tím, že ostrov nezíská úplnou samostatnost, ale zůstane nezávislým holandským územím i nadále. Turistika je nyní hlavním zdrojem příjmů obyvatel tohoto krásného karibského ostrova.

aktualizováno: 02.12.2005 | nahoru

zajímavá místa

Oranjestad je barevné hlavní městečko ostrova plné butiků, barů a budov postavených v rádoby holandském koloniálním slohu. Zajímáte-li se i o něco jiného než opékání se na pláži, můžete navštívit zdejší muzea - arecheologické (historie Arawaků), numismatické (mince moderní i historické) a Museo Arubano umístěné v opravené pevnosti Fort Zoutman.

Pokud tíhnete k vodě, písku a spáleným zádům, nesmíte si nechat ujít pobřeží mezi Palm Beach a Eagle Beach - místo jako vystřižené z reklamy na Bacardi. Toto komerční středisko nabízí nepřeberné množství zábavy a můžete zde vyzkoušet snad všechny existující vodní sporty.

Až se nabažíte slunce, navštivte Arikok National Park. Najdete zde různé historické zajímavosti - indiánskými petroglyfy počínaje, bývalou holandskou plantáží a opuštěným zlatým dolem konče. Parku také patří nejvyšší hora ostrova - Mount Jamanota a jeskyně Guadirikiri Caves.

Dalším místem, které určitě nepřehlédnete je vulkanický kužel Hooiberg (kupka sena) - je ho opravdu vidět z téměř každého místa na ostrově. Na jeho vrchol jsou vytesány schody a z vrcholku je nádherný pohled na celý ostrov. Severně od Hooibergu se nachází Casibari - oblast obrovských kaktusů a bizarních zvětralých dioritových balvanů.

aktualizováno: 02.12.2005 | nahoru

kolik to stojí?

Turistika na Arubě je průmysl. Průmysl musí vydělávat peníze. Proto je Aruba zejména pro bohaté turisty. Ideální je mít strýčka v Arabských Emirátech s menším pramínkem ropy za barákem :). Budete-li se stravovat velmi střídmě a hodláte-li být ubytováni v nejlevnějších B&B, počítejte s výdaji kolem 100 USD denně. Aruba má svou vlastní měnu, ale všeobecně přijímány jsou US Dolary, i když vám dobné asi vrátí ve florinech. Platební a kreditní karty jsou běžně přijímány.

aktualizováno: 02.12.2005 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017