navigace: svět: severní Amerika: Bahamy

Bahamské společenství

státní vlajka vlajka: Bahamy, Bahamské společenství státní znak znak: Bahamy, Bahamské společenství státní hymna

March On, Bahamaland

oficiální/originální název země

Commonwealth Of Bahamas

rozloha

13939 km2

hlava státu

formálně britská královna Alžběta II. zastoupena generálním guvernérem (Ivy Dumont), představitelem politické moci je ministerský předseda Perry Christie

polit. systém

konstituční parlamentní demokracie

územní uspořádání

31 distriktů

hlavní město

Nassau

jazyk

angličtina

náboženství, církve

baptisté 32%, anglikáni 20%, římští katolíci 19%

čas, časová pásma

GMT - 5

Letní čas (daylight saving) začíná poslední neděli v říjnu, končí poslední neděli v březnu

měna

bahamský dolar

elektrický systém

110 V / 60 Hz - zástrčka typu A (bez uzemění) - stejné jako v kontinentálních USA a Kanadě a zástrčky typu B (s uzeměním)

plug_a.gif tel. předčíslí

00 1242

aktualizováno: 12.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Pro občany ČR platí vízová povinnost. Vízum lze vyřídit prostřednictvím Velvyslanectví Velké Británie v Praze, které poskytne i podrobné informace k získání víza. Žádosti podléhají souhlasu Ministerstva zahraničních věcí Bahamského společenství, proto je nutné žádost podat s dostatečným předstihem, jelikož oznámení rozhodnutí o vízu trvá i déle než měsíc. Dle informace Velvyslanectví Velké Británie v Praze je možné vízum na Bahamy získat i na Miami, na bahamském konzulátu, kde je řízení mnohem rychlejší. K žádosti o vízum musí občan ČR mimo jiné předložit platný cestovní doklad, zpáteční či tranzitní letenku a prokázat dostatečné množství finančních prostředků pro pobyt.

Bahamy: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Bahamy nemají v ČR přímé zastoupení. Vízové záležitosti je pravděpodobně možno vyřídit na britské ambasádě:

zastoupení ČR v zahraničí:
ČR nemá na Bahamách přímé zastoupení. Země je pokryta českým ZÚ v Havaně:
Embajada de la República Checa, Ave. Kohly, No. 259, e/ 41 y 43, Nuevo Vedado, La Habana; tel: 00537/8833201, 8833467; fax: 00537/8833596; e-mail: havana@embassy.mzv.cz, chequia@ceniai.inf.cu; web: http://www.mzv.cz/havana

aktualizováno: 15.12.2005 | nahoru

zdraví

Bahamy jsou vyspělou zemí s rozvinutým turistickým průmyslem a veškerým možným zázemím. Veškeré zdravotnické ošetření musíte zaplatit, samozřejmostí při cestě na Bahamy by mělo být kvalitní zdravotní pojištění. Doporučuje se pít pouze balenou vodu, pozor na slunce a dehydrataci! Hyperbarická komora je v Nassau (The Bahamas Hyperbaric Centre, The Lyford Cay Hospital, Nassau, Bahamas; C. Dean Tseretopoulos, M.D.; tseretop@bahamas.net.bs; 24 Hr Phone: 242 362-4025; Chamber #: 242 362-5765).

aktualizováno: 15.12.2005 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 19.06.2006: Na ostrově Great Exuma je hlášeno větší množství onemocnění malárií (zatím 14 případů - všechny způsobené Plasmodium falciparum). Tato oblast nebyla dosud považována za malarickou a nebyla doporučována antimalarická profylaxe. Doporučujeme ochranu proti komárům - vhodné oblečení, repelenty, moskytiéry.

historie

Karibští Tainové se přeplavili na Bahamy někdy v 7. stol. n.l. pravděpodobně z Haiti, do 12. století pak osídlili celé souostroví. Právě s nimi se setkal Kolumbus, když poprvé přistál v amerických vodách. Za místo jeho prvního přistání je považován ostrov San Salvador (také Watlingův ostrov) v jihovýchodní části souostroví. Netrvalo dlouho a Tainové byli prakticky vyhubeni: vzájemné boje, nemoci zavlečené bělochy ale hlavně otrokářství - domorodci byli po tisících odváženi zpět na Hispaniolu, aby pracovali na plantážích cukrové třtiny.

Po vyhlazení Tainů byly ostrovy neobydlené až do poloviny 17. století, kdy se na ostrově Eleuthera usadili britští osadníci z Bermud. Roku 1718 se Bahamy stávají britskou kolonií, osídlení je však stále velmi nízké až do další přistěhovalecké vlny amerických loyalistů (a jejich otroků), kteří odešli z amerických kolonií během americké války za nezávislost. Od roku 1973 jsou Bahamy samostaným státem.

aktualizováno: 15.12.2005 | nahoru

kolik to stojí?

Bahamy jsou zemí pro turisty finančně dosti náročnou – ubytování v hotelu se pohybuje v cenách od 80,- USD a výše, za jídlo se zaplatí minimálně 15,- USD. Místní měna - bahamský dolar - má fixní kurz 1:1 k USD.

aktualizováno: 15.12.2005 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017