navigace: svět: Evropa: Bělorusko

Běloruská republika

státní vlajka vlajka: Bělorusko, Běloruská republika státní znak znak: Bělorusko, Běloruská republika státní hymna

My Belarusy

další mapy

Perry-Castañeda Library: Bělorusko
Belarus Guide
UN High Comission for Human Rights
Infoplease: Belarus

oficiální/originální název země

Respublika Bělarus

rozloha

207600 km2

hlava státu

Alexandr Lukašenko

polit. systém

federativní republika

územní uspořádání

6 oblastí + oblast hl. města: Brest, Homyel, Hrodna, Mahilyow, Minsk, Vitsebsk

hlavní město

Minsk

jazyk

ruština, běloruština

náboženství, církve

východní ortodoxní (pravoslavní) křesťané (asi 80%)

čas, časová pásma

GMT + 2

měna

1 rubl = 100 kopějek

elektrický systém

230V 50Hz - zástrčky typu C

plug_c.gif tel. předčíslí

00 375

aktualizováno: 12.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Mezi Českou republikou a Beloruskou republikou začal dne 29. května 2000 platit vízový styk. Ke vstupu na území BLR je tedy kromě platného pasu zapotřebí vstupní vízum. Návštěvní vízum se uděluje na základě pozvání, která jsou udělována prostřednictvím oddělení pasové a vízové služby Ministerstva vnitra Běloruské republiky, nebo žádosti občana Běloruské republiky, která bude ověřena ve stanoveném pořádku na konzulárním oddělení Běloruské republiky. Návštěvní vízum se uděluje na dobu, která je uvedena v pozvání, ale ne více než na 90 dnů.

Ze zákona je nutné přihlásit se k pobytu na místním oddělení milice do 72 hodin po překročení státní hranice BLR. Ve skutečnosti je nutné se přihlásit do třetího pracovního dne pobytu. Pokud cestující do BLR využije hotelových služeb, splní ubytovatel přihlašovací povinnost automaticky. Další informace viz MZV ČR

Bělorusko: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Velvyslanectví Běloruské Republiky, ul. Sádky 626, 171 00 Praha 7, tel: 854 10 11, fax: 688 82 17, úřední hodiny: 09:00 - 12:00 (pondělí, středa, pátek)

zastoupení ČR v zahraničí:
Posolstvo Cešskoj Respubliki, Muzikálnyj per. 1, 220030 Minsk, Respublika Belarus, tel: 00375172/265243-6, KO-265247, fax: 00375172/110137, e-mail: minsk@embassy.mzv.cz

aktualizováno: 10.11.2006 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Celní a devizové předpisy

Povinná výměna valut není v BY zavedena. Každý cizinec je povinen při překračování hranic Běloruska vyplnit běloruské celní prohlášení. S ohledem na zkušenosti ZÚ upozorňuje, že je třeba vždy uvádět sumu dovážené zahraniční měny, zvláště pak volně směnitelné. Orgány celní kontroly věnují kontrole této okolnosti zvláštní pozornost a v případě vyššího vývozu než je zaznamenán ve vstupním celním prohlášení jsou přebývající valuty bez náhrady odebrány. Další informace viz MZV ČR

Od 05.02.2006 musí mít každý cizinec (nerozlišuje se mezi osobami nezletilými a zletilými) při návštěvě Běloruska finanční hotovost odpovídající cca 14,- USD na osobu a den. Hotovost mohou kontrolovat již při podání žádosti o běloruské vízum pracovníci vízového úseku Vělvyslanectví Běloruské republiky v Praze, na hranicích Běloruska a rovněž tak kdekoliv a kdykoliv příslušníci Ministerstva vnitra Běloruské republiky. Hotovost lze nahradit platnou kreditní kartou, pozváním k pobytu na území Běloruska potvrzené orgány Ministerstva vnitra Běloruské republiky, potvrzením se zárukou (garancí) právnické osoby, že uhradí za cizince veškeré náklady spojené s pobytem v Bělorusku nebo dokladem o úhradě ubytování a stravování na území Běloruska.

bezpečnost

Bělorusko je v zásadě policejním státem. Z toho ale vyplývá, že šance stát se obětí obecné kriminální činnosti je relativně nízká. Při cestování automobilem je nutno počítat s velkým počtem policejních hlídek, které (většinou nikoliv otevřeně) očekávají úplatek, místo pokuty.

Bezpečnostní situace na silnicích se v porovnáním s minulým obdobím zlepšila. Násilí se v současné době vyskytuje méně často i na hlavních silničních tazích jako Brest-Minsk, Minsk-Gomel, Minsk-Vilnius, Minsk-Grodno. V převážné většině jde o přepadení nákladních automobilů s nákladem. Doporučuje se chovat skromně, nepředvádět peněženky s tvrdou valutou a to ani uvnitř automobilu stojícího u benzinové pumpy. Zastavení na odpočinek se doporučuje na stanovištích silniční milice DAI.

Bezpečnostní situace ve městech je různá a ne vždy absolutně spolehlivá. Především je třeba dbát na bezpečné uložení peněz a osobních dokladů, zbytečně nepoutat pozornost. Ve velkých městech na hlavních třídách je ale možné se nacházet prakticky bez většího rizika 24 hodin. Nedoporučuje se zastavovat stopařům, ani ženského pohlaví. Další informace viz MZV ČR

aktualizováno: 23.12.2005 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 04.07.2008: Minimálně 50 lidí bylo zraněno při výbuchu v hlavním běloruském městě Minsku. Neštěstí se stalo v průběhu koncertu, který byl uspořádán na oslavu běloruského dne nezávislosti. Více na stránkách BBC.

přírodní podmínky

Reliéf země je relativně plochý s mírnou vrchovinou táhnoucí se směrem z jihozápadu na severovýchod. Nejvyšším bodem je Dzaržinskaja (346 m n.m.). Nejdůležitější běloruskou řekou je Dněpr. Klimatické podmínky jsou kontinentální, mírné.

aktualizováno: 23.12.2005 | nahoru

historie

Bělorusové odvozují svůj původ ze tří slovanských kmenů, které sídlily mezi 6. a 8. stoletím u řek Daugavy (západní Dviny), Pripjatě a Sože. V 10. století vznikla na Běloruském území knížetství Polatsk, Smolensk a Turov-Pinsk, která však byla záhy anektována Kijevskou Rusí. Po pádu Kijevské Rusi (důsledek Tatarské invaze) se běloruské území stalo součástí Litevského velkovévodství. V 16. století Litevské velkovévodství utvořilo svazek s Polským královstvím. Unie trvala až do konce 18. století, kdy došlo k trojímu dělení Polska a Bělorusko se dostalo do područí carského Ruska.

Po revoluci v Rusku a pádu monarchie (1917) byla snaha vytvořit Běloruskou republiku jako federativní stát Ruské říše. V březnu 1918 se (jako důsledek Brest-Litevského míru) však Bělorusko dostalo pod správu Německa. Toho využili Běloruští nacionalisté a vyhlásili samostatnou Běloruskou republiku, které ihned Německo garantovalo nezávislost. Trvání republiky však bylo velmi krátké - 1. 1. 1919 došlo k invazi Rudé Armády do Běloruska a ustanovení socialistické správy. Bělorusko se v roce 1922 stalo zakládající republikou Sovětského svazu. Pod Stalinovou vládou začalo docházet k obrovským čistkám, nejznámějším incidentem byla masová poprava asi 250000 lidí v Kuropatském lese poblíž Minska.

V roce 1941 do Běloruska vrthla Hitlerova vojska a okamžitě nastolila velmi tvrdý režim. Díky tomu již od roku 1942 bylo běloruské území místem intenzivní partyzánské války proti německé okupaci. Země byla osvobozena Rudou armádou v roce 1944. Po válce došlo k obrovskému rozvoji průmyslu a Bělorusko se stalo jednou z nejrozvinutějších zemí SSSR.

Bělorusko vyhlásilo samostatnost v roce 1991 a tento akt byl jedním z mnoha důvodů rozpadu Sovětského Svazu. Na základě jednání představitelů jednotlivých zemí však vznikl nový útvar - Společenství nezávislých států, jehož součástí se Bělorusko stalo.

aktualizováno: 23.12.2005 | nahoru

kolik to stojí?

Ubytovací služby nejsou na hlavních trasách skoro vůbec, nebo na velmi nízké úrovni, nelze porovnat s ČR. Kempinkové ubytování není nabízeno. Ubytování v hotelu je možné v Brestu, Kobrin, Baranoviči, Minsk, Borisov, Orša, avšak jen v Brestu a v Minsku je možné najít ubytování na standardní evropské úrovni. Cena 60-120 USD.

aktualizováno: 23.12.2005 | nahoru

doprava

Do Běloruska lze cestovat pravidelnou přímou leteckou linkou Belavia Praha-Minsk, Minsk-Praha každé úterý a sobotu. Každý den jezdí autobusová linka Minsk-Praha, Praha-Minsk. Jezdí rovněž vlak Praha-Moskva a zpět, jeden vagón je směrován přímo do Minsku. O bezpečnosti zavazadel, peněz a dokladů na území Polska je možné úspěšně pochybovat, proto není tato alternativa příliš používaná.

V případě, že nejedete vlastním vozem, ale zapůjčeným od soukromé osoby, musíte mít písemnou plnou moc od majitele, potvrzenou notářem. Případné dopravní havárie jsou zpravidla řešeny ve prospěch domácích občanů. Významným hlediskem je co řidič udělal nebo neudělal, aby se vyhnul havárii - více než zohlednění hrubého porušení předpisů domácím občanem. Na hlavních silničních tazích jsou ve vzdálenosti cca 50 až 60 km od sebe zřízena stanoviště dopravní policie (DAI) s ohraničeným průjezdním režimem (40 km/h, případně i STOP), kde jsou osobní i nákladní vozy namátkově kontrolovány. Další informace viz MZV ČR

aktualizováno: 23.12.2005 | nahoru

svátky, události

3. červenec - Den nezávislosti

aktualizováno: 23.12.2005 | nahoru

přečtěte si...

Bělorusko - země neznámá - Bělorusko není, a vzhledem k řídkému výskytu historických památek nikdy nebude turisticky atraktivní zemí. Přesto se nedá tvrdit, že v postsovětské republice není nic k vidění. Nezničená příroda, malebné vesničky plné starosvětské romantiky, průzračně čistá voda jezer i řek, lesy plné plodů a v neposlední řadě svým způsobem jistě zajímavá všudypřítomná absurdita pozůstatků sovětského impéria.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Marija Kaňovská Miskevič (2009-10-13 17:03:01 )
Dobry den,
mam namitku. Belorusko neni federativni republika, ale unitarni!
Jinak popis je docela presny

S pozdravem,
Marija Kaňovska
[2] Marija Kaňovská Miskevič (2009-10-13 17:04:22 )
...a take nemame tam kopejki (mince), jen papirove penize
[3] anonym (2014-09-06 13:04:39 )
Dobrý den. Pavel pavelduchon64@seznam.cz Prosil by o pomoc hledám myslivecku organyzáciu Brestu nebo v okolí nejakého myslivce ,achotníka,. CHtel by navštívit jejích krajinu, prýrodu. Prosím o nejaký kontakt na místní myslivce na muj e-maíl.pavelduchon64@seznam.cz dne:6.9.2014 Dekují.

Diashow Aljaska 2017