navigace: svět: Asie: Bhútán

Bhútánské království

státní vlajka vlajka: Bhútán, Bhútánské království státní znak znak: Bhútán, Bhútánské království státní hymna

Druk tsendhen

další mapy

Perry-Castañeda Library: Bhutan
STN: Bhutan map
Bhutanese refugees: Bhutan map
WorldAtlas: Bhutan

oficiální/originální název země

Druk Yul

rozloha

47000 km2

hlava státu

král Džigme Singhje Wangčhuk, politická moc je v rukou ministerského předsedy (Lyonpo Sangay Ngedup)

polit. systém

konstituční monarchie

územní uspořádání

20 okresů (dzongkhag): Bumthang, Chukha, Dagana, Gasa, Haa, Lhuntse, Mongar, Paro, Pemagatshel, Punakha, Samdrup Jongkhar, Samtse, Sarpang, Thimphu, Trashigang, Trashiyangste, Trongsa, Tsirang, Wangdue Phodrang, Zhemgang

hlavní město

Thimbu

jazyk

dzongka, ngalopka, sharčopka, nepali

náboženství, církve

buddhismus (mahajana)

čas, časová pásma

GMT + 6

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 ngultrum (BTN) = 100 četrumů

elektrický systém

230V 50Hz - zástrčky typu D a F

plug_df.gif tel. předčíslí

00 975

aktualizováno: 12.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Pro vstup do země potřebujete platný pas, vízum a jestli přijíždíte z oblasti s endemickým výskytem žluté zimnice i potvrzení o očkování proti této chorobě. Do země máte možnost se podívat pouze v rámci organizovaných zájezdů s místními cestovkami, sólo téměř nemáte šanci. Víza uděluje pouze Bhutan Tourism Corporation Ltd. (P. O Box 159 Thimphu, Bhutan Tel.: (975 2) 322854, 322647, 324045, fax: (975 2) 323392, 322479, e-mail: btcl@druknet.net.bt nebo ynorbu@druknet.net.bt), zastupitelské úřady Bhútánu žádosti o víza nepřijímají. Turistický ruch v zemi je velmi silně omezen. Víza se udělují pouze klientům cestovních kanceláří, které mají místního průvodce (dozorce), pohybují se po přesně stanovených trasách a mají předplacené veškeré služby. Existuje povinná směna valut - cca 200 USD na osobu a den. Další informace viz MZV ČR

zastoupení ČR v zahraničí:

ČR nemá v Bhútánu zastupitelský úřad, nejbližší velvyslanectví ČR je v Dillí:
Embassy of the Czech Republic,50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, New Delhi-110 021, Republic of India, tel.: 009111/6110205,6110318,6110382, fax: 009111/6886221

aktualizováno: 16.12.2005 | nahoru

zdraví

Doporučuje se očkování proti žloutence typu A, obrně, tetanu, japonské encefalitidě a břišnímu tyfu. Celoroční riziko nákazy malárií je pouze v jižní části království do nadmořské výšky 2500 metrů. Při pobytu v malarických oblastech se doporučuje chomoprofylaxe meflochinem (Lariam) v dávce 1 tablety (250 mg) jednou týdně. Cizinci jsou velmi často stiženi průjmovými onemocněními, vyskytuje se také cholera. V Bhútánu (zejména v údolí hlavního města Thimphu) je zvýšené riziko vztekliny. (Informace MZV ČR)

aktualizováno: 16.12.2005 | nahoru

bezpečnost

Kriminalita v Bhútánu je minimální a omezuje se zejména na drobné krádeže. Ztráta či odcizení cestovního dokladu musí být nahlášena nejbližší policejní stanici a velvyslanectví ČR v Dillí. (Informace MZV ČR)

aktualizováno: 16.12.2005 | nahoru

přírodní podmínky

Vhodná doba pro cestování do Bhútánu je v období od března do května a od září do listopadu. Bhútán leží na jižních svazích Vysokého Himálaje, jehož mnohé vrcholy na hranicích s Čínou přesahují 7000 metrů nad mořem. Povrch, členěný říčními údolími, se snižuje k jihu do nížiny řeky Brahmaputry. Podnebí je subtropické monzunové, ve velehorách extrémně chladné, vysokohorské. Nejvíce srážek přinášejí letní monzunové deště od července do října. Monzunové lesy přecházejí ve vyšších polohách v horské lesy a alpínské louky, nad sněžnou čarou je území s trvalým sněhovým a ledovcovým pokryvem.(Informace MZV ČR)

aktualizováno: 16.12.2005 | nahoru

doprava

Cestovat do Bhútánu lze buď pozemní cestou z Indie (přechod Phuntsholing) nebo letecky (mezin. letiště Paro, zkratka PBH). Hranice s Čínou je uzavřená. Letecké spojení zajišťuje bhútánská letecká společnost Druk-Air. Letecké spojení do Bhútánu s jedním přestupem je s ČSA do Bangkoku s navazujícím letem Druk-Air do Bhútánu. Rychlé spojení do Bhútánu je se dvěma přestupy přes Kalkatu anebo přes Káthmándú (např. Lufthansou z Frankfurtu nebo Aeroflotem z Moskvy).

V případě letecké cesty do Bhútánu s tranzitem přes Indii (Dillí nebo Kalkata) se doporučuje obstarat si před cestou též indické turistické vízum. Někdy se totiž stává, že kvůli nepřízni počasí je let do Bhútánu zrušen a na další let se čeká i několik dní. V minulosti se již několikrát stalo, že indické orgány v takovém případě vrátily ty občany ČR, kteří neměli platné indické vízum, stejnou leteckou společností zpět. Cizinec nebude vpuštěn do letadla směřujícího do Bhútánu, dokud se neprokáže, že má vyřízen Visa Clearance. Požádat o vyřízení Visa Clearance a vystavení letenky lze například u německé cestovní kanceláře Aviation & Tourism International GmbH, Wasserloser Strasse 3a, D-63755 Alzenau, tel. 0049-6023-30024, 30025, fax: 0049-6023-4105.

Pozemní doprava je pouze silniční, železnice v Bhútánu neexistuje. Hlavní silnice mají zpevněný povrch. Provoz je značný. V horském terénu je kvůli počasí často snížena viditelnost, navíc existuje hodně nepřehledných zatáček a úzkých míst. Je možné cestovat autobusy nebo si najmout auto (zpravidla japonské) s řidičem. Cestovat do Bhútánu vlastním motorovým vozidlem není povoleno. Cesta z mezinárodního letiště Paro do hlavního města Thimphu trvá 90-120 minut (62 km), ze silničního hraničního přechodu Phuntsholing do Thimphu cca 6 hodin. Vzhledem ke stavu silnic a terénu, ve kterém vedou je třeba jezdit velice opatrně.(Informace MZV ČR)

aktualizováno: 16.12.2005 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017