navigace: svět: jižní Amerika: Bolívie

Bolívijská republika

státní vlajka vlajka: Bolívie, Bolívijská republika státní znak znak: Bolívie, Bolívijská republika státní hymna

Bolivianos, el hado propicio

oficiální/originální název země

República de Bolivia

rozloha

1098581 km2

hlava státu

prezident Evo Morales (prosinec 2005)

polit. systém

parlamentní demokracie

územní uspořádání

9 departamentů - Santa Cruz, El Beni, Tarija, Potosí, La Paz, Chuquisaca, Pando, Cochabamba a Oruro

hlavní město

La Paz (sídlo vlády), Sucre (ofic. hl. město)

jazyk

španělština, kečujština, aymarština

náboženství, církve

95% římští katolíci

čas, časová pásma

GMT - 4

měna

1 boliviano (BOB) = 100 centavů

elektrický systém

230V 50Hz

plug_ac.gif tel. předčíslí

00 591

aktualizováno: 12.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Bolívie zrušila s účinností ode dne 1.10.2003 vízovou povinnost pro turistické cesty občanů ČR. Délka pobytu v Bolívii nesmí přesáhnout dobu 90 dnů. Čeští občané, kteří cestují do Bolívie musí být držiteli cestovního pasu ČR s platností nejméně 6 měsíců.

Bolívie: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Embassy of Bolivia, A-1040 Vienna, Waaggasse 10, tel: 00431-587 46 75, 586 68 00, fax: 00431-586 68 80, e-mail:embol.austria@chello.at, úřední hodiny: 09:00 - 16:30 (pondělí-pátek)

zastoupení ČR v zahraničí:
Konzulární působnost pro Bolívijskou republiku má velvyslanectví ČR v Limě:
Embajada de la República Checa, Baltazar la Torre 398, San Isidro, Lima 27, Peru, tel: 00511/2643381, 2643374, fax: 00511/2641708, e-mail: lima@embassy.mzv.cz, úřední hodiny: pondělí-pátek 9.00-12.00 hod
V naléhavých případech je možno se obrátit na Honorární konzulát ČR v La Pazu:
Consulado Honorario de la República Checa, Calle Covendo No. 1, Villa Fátima, La Paz, Bolivia, tel: 005912/210112, 210329, 212119, 212540, fax: 005912/213004

aktualizováno: 16.12.2005 | nahoru

zdraví

Veškerá zelenina i ovoce se musí před požitím dezinfikovat. Voda ve vodovodním řadu je běžně nepoživatelná. Pitnou vodu je třeba kupovat ve speciálních nádržích tzv. botellonech, o objemu 1, 2 nebo 20 litrů (cca 25 Boliviánů). S ohledem na náročné atmosférické poměry v La Pazu, související s vysokou nadmořskou výškou, se doporučuje pohybovat se v tomto městě a jeho okolí (pozn.: obdobně i v dalších výše položených oblastech např. v okolí jezera Titicaca) spíše pomaleji a častěji odpočívat. (Informace MZV ČR)

aktualizováno: 16.12.2005 | nahoru

bezpečnost

Bolívie je zemí s vysokou pouliční kriminalitou. Pro pobyt platí všechna obecná pravidla, jejichž dodržováním lze předejít okradení turistů. (Informace MZV ČR)

Nadále se zvětšuje intenzita pouličního zločinu ve velkých městech a turisticky exponovaných lokalitách - velkým problémem je například v některých čtvrtích La Pazu. Turisté by měli být velmi opatrní v místech s velkou koncentrací lidí - tržnice, autobusové terminály, dopravní prostředky hromadné dopravy a po setmění.

Do oblasti Rurrenabaque, Soraty, Yungas a po určitých částech Incké stezky (Camino Inca) by se měli cestovatelé pohybovat ve větších skupinách, nejlépe s domorodým průvodcem. Cestovatelé by se taktéž měli vyhnout tradičním pěstitelským oblastem koky (např. oblast Chapare mezi Santa Cruz a Cochabambou), kde může docházet k zvýšené aktivitě guerill a existuje zde možnost vojenských zásahů.

aktualizováno: 16.12.2005 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 05.02.2002: Výsledkem nepřetržitých konfliktů mezi bolivijskou vládou a pěstitely koky jsou civilní nepokoje, které vypukly po 5. únoru 2002. Ozbrojené skupiny pěstitelů koky vytvářejí silniční blokády v oblasti Altiplana, v okolí jezera Titicaca, v oblastech Sorata, Yungas, Coroico a na cestách vedoucích do La Pazu, Cochabamby a Santa Cruz. Dochází ke značnému zpomalování dopravy a k problémům dostat se do uvedených míst nebo z nich. Se začátkem karnevalu v Oruro (9.2.) se předpokládá další nárůst problémů.

doprava

Cena taxi je v zásadě smluvní. Nedoporučuje se používat městské mikrobusy, ve kterých dochází namnoze k okradení turistů. Autobusy se používají na dálkové trasy, přičemž cena jízdenky je odvislá od vzdálenosti - trasa o délce cca 400 km stojí cca 60 Boliviánů. Povrch pozemních komunikací má povětšinou jen průměrnou kvalitu, je třeba počítat s četnými výmoly. Bolívie má doposud k dispozici pouze jedinou dálnici, na níž dálniční poplatek činí cca 3 Boliviány. (Informace MZV ČR)

aktualizováno: 16.12.2005 | nahoru

přečtěte si...

Jižní Amerikou: La Paz a Silnice smrti - La Paz je jedním ze dvou hlavních měst Bolívie. Je nejvýše položeným hlavním městem světa. Z La Pazu do Coroica vede také silnice, která se říká Silnice smrti. Je považována za nejnebezpečnější silnici světa a dnes je hojně navštěvována turisty.

Jižní Amerikou: Salar de Uyuni - Nejvíce jsem se těšil v Bolívii na výlet na Salar de Uyuni. Tato největší solná pláň světa vypadá na fotkách naprosto fantasticky. Bude taková i ve skutečnosti? – říkal jsem si. Byla!

Jižní Amerikou: Sucre – červenobílé hlavní město Bolívie - Po Potosí jsem navštívil první hlavní město Bolívie, Sucre. Sucre leží v nadmořské výšce 2750 m n.m., nehrozí zde tedy výšková nemoc jako v Potosí. Je to město velmi krásné a plné historických památek. Téměř všechny budovy v Sucre jsou červenobílé.

Jižní Amerikou: Potosí – smrt, stříbro a karneval - Bolívie byla poslední kontinentální zemí Jižní Ameriky, která mi ještě scházela do mé „sbírky“. Přijel jsem sem z argentinské Purmamarky a první město, které jsem navštívil, bylo Potosí, které leží v nadmořské výšce přes 4,000 m.n.m.

Jihoamerická Amazonie - Z bolivijského Atiplana jsme sestoupili do amazonské nížiny po nejnebezpečnější silnici na světě. Často jen 3,5 metru úzká cesta vytesaná do skály nezná ani patníky, ani svodidla. Krajnice tvoří jen hluboké strže, vysoké skalnaté stěny a potoky, které jako vodopády přepadávají přes jedoucí autobusy a kamiony dolů podél příkrého svahu. Na 200 kilometrech jsme sestoupili o více jak 4 výškové kilometry do města Rurrenabaque (250 m n.m.), které poskytuje výbornou základnu pro výpravy do amazonskeho pralesa a rozlehlých travnatých pamp.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] TH (2008-12-12 11:18:56 )
Nejkrásnější oblast Bolívie je Santa Cruz. Před léty naplno rozvinutá, prúmyslně a polnohospodářsky obdařená bohatsvím přírody a tropickými lesy.Nyní terorizována vládou Eva Moralesa a ultralevicovými teroristy a rasisty ze strany MAS.
Další oblasti vhodné k navštívení jsou: Beni, Pando, Sucre, Tarija.
Santa Cruz - Jezuitské mise, Park Amboro, Rio Pirai atd....
Nadherná oblast východní autonomní části INDEPEDENCIA ORIENTE !!!!!
[2] Peter Reištetter (2016-09-30 15:13:11 )
dobry den chcel by som Vas poprosit o Vasu pomoc, aj ked moja otazka priamo nesuvisi z temou, ale v kratkosti Vam to opišem v rokoch 1984-1986 som chodil spolu do školy v Košiciach so spolužiakom ktory sa volal Cezar Roméro Domingo Mancilla a on pochadzal z Bolívie z mesta Potosi po ukončeni školy sme ešte dva roky spolu pracovali v nemocnici v Starej Ľubovni. Potom Cezar odcestoval do Bolivie, no mne vravel že pojde bojovat do Nikaraguy, v tom čase ešte nebol internet a tak mi dal adresy kde mu môžem napisat, no nikde som ho nenašiel na niktorej z adries, skušal som to aj cez červený kríž, no to tiež bez úspechu..Nasledne som skušal kontaktovat ešte jeho byvaleho spolužiaka z vysokej školy technickej, ktorú Cezar nedokončil tak chodil na nadstavbovu školu zdravotnícku v Košiciach..ten jeho spolužiak sa vola Fredy Muňoz Montáňo a teraz žije v Viržínii, ale on pochadzal z Bolivie no z mesta Cocabamba, kdržto Cezar z Potosi, teraz by mohol mat Cezar okolo 62 rokov môj vek je 50 rokov..Preto by som Vas chcel požiadať či by ste nemali prístup k nejakej adrese emailovej z mesta Potosi, kde by som mohol niečo zistit ohladom Cezara pripadne jeho rodiny? Až by ste boli ochotný sa mojou situaciou zaoberať môžem Vam poskytnúť aj fotografie Cezara (on mal pôvod indiansky) Za Vašu odpoveď pripadne nápomoc aj z adresou kde môžem foptografiu Cezara poslať Vam predom Ďakujem s pozdravom Peter Reištetter.

Diashow Aljaska 2017