navigace: svět: jižní Amerika: Brazílie

Brazilská federativní republika

státní vlajka vlajka: Brazílie, Brazilská federativní republika státní znak znak: Brazílie, Brazilská federativní republika státní hymna

Hino Nacional Brasileiro

oficiální/originální název země

República Federativa do Brasil

rozloha

8547403 km2

hlava státu

Luiz Inácio Lula da Silva, prezident

polit. systém

federace

územní uspořádání

26 států a distrikt hlavního města (Acre, Alagoas, Amapa, Amazonas, Bahia, Ceara, Distrito Federal, Espirito Santo, Goias, Maranhao, Mato Grosso, Mato Grosso do Sul, Minas Gerais, Para, Paraiba, Parana, Pernambuco, Piaui, Rio de Janeiro, Rio Grande do Norte, Rio Grande do Sul, Rondonia, Roraima, Santa Catarina, Sao Paulo, Sergipe, Tocantins)

hlavní město

Brasilia

jazyk

portugalština, indiánské jazyky

náboženství, církve

římští katolíci 73.6%, protestanti 15.4%

čas, časová pásma

GMT - 2
GMT - 3
GMT - 4
GMT - 5

pouze v jižní Brazílii - od začátku října do konce února

měna

1 brazilský real (BRL) = 100 centavů

elektrický systém

110-220V / 60Hz - vše možné i nemožné, oficiálně zástrčka typu J (stejně jako ve Švýcarsku)

plug_j.gif tel. předčíslí

00 55

aktualizováno: 10.02.2009 | nahoru

doklady, víza

Občané České republiky, kteří jsou držiteli platného cestovního pasu, mohou od 3. října 2005 vstupovat na území Brazilské federativní republiky bez víz za účelem pobytu, který nebude trvat déle než 90 dnů a který nebude sloužit výdělečné činnosti. Tato doba může být prodloužena za předpokladu, že celková doba pobytu nepřesáhne 180 dnů v jednom kalendářním roce. K cestě do Brazilské federativní republiky potřebují čeští cestovatelé platný cestovní pas s minimální platností šest měsíců a leteckým dopravcem je vyžadována zpáteční letenka.

Brazílie: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Velvyslanectví Brazilské federativní republiky, Panská 5, Praha 1, 110 00; tel: 224 321 910, 224 324 965; fax: 224 312 901, E-mail: consulado@brazil.cz, úřední hodiny: 9.00 - 17.00 (pondělí-pátek)

zastoupení ČR v zahraničí:
Embaixada da República Tcheca, Via L 2/Sul, Qd. 805, Lote 21, CEP: 70414-900 Brasília, D.F., Brasil, poštovní adresa: Caixa postal 170, CEP: 70359-970, Brasília, D.F. , tel: 005561/2427785, 2427905, fax: 005561/2427833, e-mail: brasilia@embassy.mzv.cz
Consulado Geral da República Tcheca, Rua Maria Eugenia, 461, Humaitá, Rio de Janeiro - RJ, CEP 22261-080; tel: 005521/25370799, 25378238; fax: 005521/25392079; mail: rio@embassy.mzv.cz; web: http://www.mzv.cz/riodejaneiro

aktualizováno: 22.12.2005 | nahoru

zdraví

Doklad o očkování (mezinárodní očkovací průkaz) se u občanů evropských zemí nevyžaduje, ovšem při cestách do oblasti Amazonky a vnitrozemí vůbec je radno podstoupit očkování proti žluté zimnici (yellow fever), jinak čeští lékaři doporučují očkování proti hepatitidě typu A a B a proti tyfu - týká se zejména dlouhodobějších pobytů. První pomoc v případě nehody poskytují zdarma pouze veřejná nemocničniční zařízení (městská či státní), jejichž kvalita je velmi různorodá. Jinak je nutno, samozřejmě nemá-li turista uzavřeno předem zdravotní pojištění anebo není-li vlastníkem mezinárodní platební karty, která toto pojištění poskytuje, hradit veškeré výdaje za lékařské ošetření v hotovosti. V případě nutnosti hospitalizace je třeba složit předem částku zhruba tří tisíc dolarů nebo předložit platební kartu, garantující úhradu poskytnutých zdravotních služeb. (Informace MZV ČR)

aktualizováno: 02.01.2007 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 02.02.2002: Ministerstvo zahraničních věcí České republiky upozorňuje na prudké rozšíření horečného onemocnění dengue v brazilském státě Rio de Janeiro. Nemoc způsobuje štípnutí infikované samičky komára aedes aegypti. V případě prvních příznaků choroby (horečky, bolesti kloubů a kostí, zvracení a průjmy) se doporučuje postiženým osobám ihned vyhledat lékařské ošetření. MZV informuje o tomto nebezpečí českou veřejnost, a to zejména v souvislosti s blížícím se karnevalovým obdobím, kdy Brazílií navštěvuje značné množství turistů.

bezpečnost

Bezpečnostní situace v Brazílii, zvláště pak v Rio de Janeiro a v Sao Paulo (tato města se řadí mezi prvních pět na světě co do počtu vražd na jednoho obyvatele) nikdy neproslula svou stabilitou, nicméně v poslední době se vzhledem k inflaci a zhoršujícímu se ekonomickému stavu země ještě poněkud nachýlila. Turistům lze v této souvislosti doporučit, aby u sebe nenosili větší částky v hotovosti (v Brazílii se navíc platí prakticky vše kartami a šeky), dražší fotoaparáty či videokamery. Dokumenty je třeba uschovat, v Brazílii stačí k prokázání totožnosti jejich kopie, které ani není nutno ověřovat. Pokoje v hotelích jsou ve valné většině vybaveny sejfy, za klíč od sejfu se platí navíc zhruba jeden až dva reály denně. Ledvinka ani batoh nejsou k uložení peněz či dokladů ideální, protože příliš lákají pozornost, což dosvědčují případě většiny okradených českých turistů v Riu. Při delších cestách do vnitrozemí je dobré se ohlásit resp. ponechat dokumenty a letenky na některém ze ZÚ ČR v Brazílii. Návštěvy favel (chudinských čtvrtí) jsou hazardním podnikem, nicméně některé cestovní kanceláře organizují tzv. favela tours, které slouží vcelku bezpečně k jejich poznání.

Taxislužba je obecně na velmi dobré úrovni, slušná, bezpečná a s pevnými cenami dle sazebníku. Při delších vyjížďkách lze dohodnout s řidičem paušální sazbu. Obecně lze konstatovat, že mimo Sao Paulo a Rio de Janeiro je bezpečnostní situace mnohem lepší. (Informace MZV ČR)

aktualizováno: 02.01.2007 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 17.04.2007: 19 lidí zahynulo při přestřelkách mezi drogovými gangy a policií v brazilském Riu. Více BBC.

novinky 24.08.2006: Ministerstvo zahraničních věcí ČR znovu naléhavě varuje před důsledky při případném zadržení osob převážejících drogy a omamné látky z Jižní Ameriky do Evropy. Nehledě na nedávné velmi důrazné upozornění Ministerstva zahraničních věcí ČR na nebezpečí vysokých trestů za pašování drog do Evropy, byli v uplynulých dnech v Brazílii zadrženi za stejný trestný čin další dva čeští občané. Tentokrát se jednalo o pokus o převoz drogy (kokainu) ve speciálně upravených kapslích v žaludku. Kromě nezákonnosti tohoto činu je osoba převážející drogu v trávicím traktu vystavena v případě poškození kapsle nebezpečí smrti, kterou neodvrátí ani okamžitá lékařská pomoc.

novinky 16.05.2006: Vzpoura v 70 brazilských věznicích byla potlačena. Během nepokojů zahynulo minimálně 80 lidí, vězni stále drží kolem 200 rukojmích, kteří jsou postupně propouštěni. Se vzpourou ve věznicích byla úzce spjata zvýšená aktivita kriminálních gangů, ulice Sao Paula byly po setmění téměř vylidněny, celková bezbečnostní situace nadále zůstává velmi špatná.

přečtěte si...

Jižní Amerikou: Vodopády Iguaçu - Při okružní jízdě Brazílií samozřejmě nelze vynechat návštěvu vodopádů Iguaçu (Iguazú). Jedná se o největší vodopádový systém na světě, který leží na stejnojmenné řece nedaleko jejího soutoku s veletokem Paraná. O vodopády, které jsou často považovány za nejkrásnější na světě, se děli dva státy – Brazílie a Argentina.

Jižní Amerikou: Juscelino Kubitschek a Oscar Niemeyer - Než opustím Brazílii, přece jenom mi to nedá, abych se nezmínil o dvou výrazných osobnostech, bez nichž by dnešní Brazílie vypadal určitě úplně jinak. Pomineme-li fotbalisty, modelky a piloty formule 1, jsou to možná dva nejslavnější Brazilci vůbec. Jeden z nich byl politikem, druhý z nich je architektem. Obě jména pak spolu významně souvisí – oba pánové výrazně přispěli k vybudování nového brazilského hlavního města.

Jižní Amerikou: Itaipu – největší hydroelektrárna světa - Ačkoliv nás média pořad masírují informacemi, že největší přehradou snad ve všech ohledech jsou čínské Tři soutěsky, pravda je taková, že největší hydroelektrárnou světa zůstává stále Itaipu na řece Paraná na hranicích Brazílie a Paraguaye. V nejdůležitějším ukazateli, množství vyrobené elektrické energie ročně, předčí Tři soutěsky i po jejich úplném spuštění.

Jižní Amerikou: São Paulo – brazilský New York - Původně jsem cestu do São Paula ani neplánoval. Ale pak jsem si řekl, že jako zeměpisec si nemůžu návštěvu největšího města Jižní Ameriky nechat ujít. A město je to když ne krásné, pak tedy určitě zajímavé. Svou etnickou pestrostí a bezpočtem mrakodrapů připomíná São Paulo severoamerický New York.

Jižní Amerikou: Ilha Grande - Z deštivých hor ve vnitrozemí jsem zavítal na třetí největší brazilský ostrov jménem Ilha Grande. Leží kousek od Ria a je pokryt krásnou tropickou přírodou. Pro ty, kdo rádi tráví dovolenou někde u moře, nabízí ostrov kolem stovky pláží.

Na téma Brazílie je k dispozici celkem 17 článků. Zobraz všechny.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[2] brasileira (2009-02-10 20:10:36 )
V kolonce měna je chyba - od devadesátých let se používá BRAZILSKÝ REAL
[3] Pavel (2009-02-10 20:45:57 )
odpověď na komentář [2] autora: brasileira:
opraveno, díky.
[4] Jan Zámečník (2010-03-26 16:50:41 )
Měli by se zakázat káset stromy v celém Brazilském pralese.

Diashow Aljaska 2017