navigace: svět: Afrika: Burkina Faso

Burkina Faso

státní vlajka vlajka: Burkina Faso, Burkina Faso státní znak znak: Burkina Faso, Burkina Faso státní hymna

Une Seule Nuit

oficiální/originální název země

Burkina Faso

rozloha

274200 km2

hlava státu

Blaise Compaoré (prezident), Paramanga Ernest Yonli (ministerský předseda)

polit. systém

parlamentní demokracie

územní uspořádání

13 regionů: Boucle du Mouhoun, Cascades, Centre, Centre-Est, Centre-Nord, Centre-Ouest, Centre-Sud, Est, Hauts-Bassins, Nord, Plateau-Central, Sahel, Sud-Ouest
45 provincií: Balé, Bam, Banwa, Bazega, Bougouriba, Boulgou, Boulkiemde, Comoe, Ganzourgou, Gnagna, Gourma, Houet, Ioba, Kadiogo, Kenedougou, Komondjari, Kompienga, Kossi, Koulpelogo, Kouritenga, Kourweogo, Leraba, Loroum, Mouhoun, Namentenga, Nahouri, Nayala, Noumbiel, Oubritenga, Oudalan, Passore, Poni, Sanguie, Sanmatenga, Seno, Sissili, Soum, Sourou, Tapoa, Tuy, Yagha, Yatenga, Ziro, Zondoma, Zoundweogo

hlavní město

Ouagadougou

jazyk

francouština

náboženství, církve

tradiční náboženství (asi 40%), islám (50%), křesťanství (10%)

čas, časová pásma

GMT

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 CFA frank (XOF) = 100 centimů

elektrický systém

220 V / 50 Hz - zásuvky a zástrčky typu C a E

plug_c.gif tel. předčíslí

00 226

aktualizováno: 12.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Pro vstup do země potřebujeme víza. Krátkodobá vstupní víza je oprávněno vystavovat Velvyslanectví Francouzské republiky v Praze, jinak je nutno kontaktovat ambasádu Burkiny Faso ve Vídni.

Burkina Faso: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Botschaft Burkina Faso, 1040 Vienna, Prinz-Eugen-Strasse 18/3A, tel: 00431-503 82 64, fax: 00431-503 82 64 20; e-mail: s.r@abfvienne.at; web: http://www.abfvienne.at

zastoupení ČR v zahraničí:
ČR nemá zastoupení v Burkině Faso, země je pokryta ambasádou v Ghaně:
Embassy of the Czech Republic, Kanda Highway No. 2, House No. C 260/5, Kanda, Accra, P.O.Box 5226; tel: 0023321/223540, 247282; fax: 0023321/225337; e-mail: accra@embassy.mzv.cz, accraczemb@ighmail.cz; web: http://www.mzv.cz/accra (připravuje se)

aktualizováno: 23.12.2005 | nahoru

zdraví

Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů v oblasti západní Afriky jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat růjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida). V celé oblasti západní Afriky (včetně měst) se vyskatuje malárie. Doporučuje se očkování proti břišnímu tyfu, meningokokové meningitidě a žloutence A a B. Při vstupu do země je nutno předkládat mezinárodní očkovací průkaz - vyžaduje se očkování proti žluté zimnici.

aktualizováno: 23.12.2005 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte místní hygienickou stanici, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A
 • hepatitida B - existuje-li možnost, že můžete přijít do styku s lidskou krví (např. zdravotnický personál nebo sami podstoupíte lékařský zákrok), nebo zůstáváte v oblasti déle než 6 měsíců. Očkovány by měly být všechny děti do 12-ti let.
 • meningitida - v oblastech západní Etiopie v době od prosince do června
 • žlutá zimnice - hodláte-li se pohybovat kdekoliv mimo města (nejste-li očkováni, většinou vás ani nepustí do země)
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu.
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců. Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Antimalarika je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti. Hmyz přenáší kromě malárie i spavou nemoc, horečku denge, encefalitidu, filariázu, říční slepotu (onchocerciáza)...
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Udržujte si čisté a suché nohy!!! Existuje značné riziko chycení plísní. Nechoďte bosi!
 • Nikdy se nekoupejte se ve vnitrozemí ve sladkovodních jezerech či řekách. Může dojít k napadení parazity (schistosomiáza, bilharzie), kteří se pokožkou dostanou do krevního oběhu a napadají vnitřní orgány (játra, lymfatické uzliny,...).
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.
Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

bezpečnost

Před cestou se doporučuje ověřit bezpečnostní situaci a doporučení pro pobyt u Velvyslanectví ČR v Abidjanu. Ve větších městech, zejména Ouagadougou a Bobo Dioulasso, se nedoporučuje vycházet po setmění. Velmi riskantní jsou i noční jízdy automobilem (nebezpečí ozbrojených útoků banditů). Vůči pořádkovým silám je třeba zachovávat respekt, při fotografování si předem vyžádat souhlas fotografovaných osob. Při fotografování veřejných budov se doporučuje při příjezdu zažádat na ředitelství turistiky v Ouagadougou o vystavení bezplatného povolení k fotografování. Je třeba respektovat signalizaci o ochraně přírody. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 23.12.2005 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017