navigace: svět: Afrika: Burundi

Republika Burundi

státní vlajka vlajka: Burundi, Republika Burundi státní znak znak: Burundi, Republika Burundi státní hymna

Burundi bwacu

další mapy

Perry-Castañeda Library: Burundi maps
WorldAtlas: Burundi
WHO: Burundi map (PDF)
Lonely Planet: Burundi map

oficiální/originální název země

Republika y Uburundi

rozloha

27830 km2

hlava státu

Pierre Nkurunziza

polit. systém

republika

hlavní město

Bujumbura

jazyk

francouština, kirundi, svahilština

náboženství, církve

křesťané (70%), domorodá náboženství (20%), islám (10%)

čas, časová pásma

GMT + 2

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 burundský frank (BIF) = 100 centimů

elektrický systém

220 V / 50 Hz - zástrčky typu C a E

plug_c.gif tel. předčíslí

00 257

aktualizováno: 12.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Cestovní pas, jehož platnost musí být alespoň o 3 měsíce delší než plánovaný pobyt. Mezinárodní očkovací průkaz s platným očkováním proti choleře, menigitidě a žluté zimnici. Pro občany ČR platí vízový styk pro všechny druhy pasů. Možnost získání víza na velvyslanectví Burundi v Bonnu. Vízový poplatek je USD 40,- nebo ekvivalent ve volně směnitelné měně - dle sdělení velvyslanectví Burundi v Nairobi je vstupní vízum možno udělit během jednoho dne. Potřebné jsou 2 fotografie a vyplnění formulářů. (informace MZV ČR)

zastoupení ČR v zahraničí:
V Burundi nemá ČR zastupitelský úřad, teritoriálně je země pokrývána ZÚ ČR v Nairobi (Keňa):
Embassy of the Czech Republic, Embassy House, Harambee Avenue, P.O.Box 48785, Nairobi, Republic of Kenya, tel.: 002542/210494, 223448, fax: 002542/223447, e-mail: nairobi@embassy.mzv.cz

aktualizováno: 23.12.2005 | nahoru

zdraví

Nejčastějšími příčinami onemocnění cestovatelů v oblasti východní Afriky jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat růjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida). V celé oblasti východní Afriky (včetně měst) se vyskatuje malárie. Při vstupu do země je nutno předkládat mezinárodní očkovací průkaz - vyžaduje se očkování proti žluté zimnici.

aktualizováno: 23.12.2005 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte místní hygienickou stanici, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A
 • hepatitida B - existuje-li možnost, že můžete přijít do styku s lidskou krví (např. zdravotnický personál nebo sami podstoupíte lékařský zákrok), nebo zůstáváte v oblasti déle než 6 měsíců. Očkovány by měly být všechny děti do 12-ti let.
 • meningitida - v době od prosince do června
 • žlutá zimnice - hodláte-li se pohybovat kdekoliv mimo města (nejste-li očkováni, většinou vás ani nepustí do země)
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu, myjte si často ruce... :)
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců. Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Antimalarika je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti. Hmyz přenáší kromě malárie i spavou nemoc, horečku denge, encefalitidu, filariázu, říční slepotu (onchocerciáza)...
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Udržujte si čisté a suché nohy!!! Existuje značné riziko chycení plísní. Nechoďte bosi!
 • Nikdy se nekoupejte se ve vnitrozemí ve sladkovodních jezerech či řekách. Může dojít k napadení parazity (schistosomiáza, bilharzie), kteří se pokožkou dostanou do krevního oběhu a napadají vnitřní orgány (játra, lymfatické uzliny,...).
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.

Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

bezpečnost

Bezpečnostní situace v Burundi je nestabilní, v zemi trvá od roku 1993 občanská válka. Kromě hlavního města Bujumbura je každá oblast životu nebezpečná. Také v samotném hlavním městě je vysoká míra kriminality a od půlnoci do pěti hodin ráno platí zákaz vycházení. Občanům ČR se nedoporučuje bez velmi závažných důvodů do tohoto teritoria cestovat. Případní cestovatelé by měli předem kontaktovat Velvyslanectví ČR v Nairobi, konzultovat s ním aktuální bezpečnostní situaci a zanechat zde itinerář své cesty. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 23.12.2005 | nahoru

doprava

Vstup do země letecky - letiště Bujumbura, které je v současnosti dosažitelné pouze leteckým spojením z Nairobi. Do Nairobi je možno letět prakticky všemi většími evropskými leteckými společnostmi a dále do Bujumbury pokračovat buď s Kenya Airways, Alliance Air nebo African Airlines.

Po silnici - teoreticky možný přístup pouze přes Rwandu - bezpodmínečně nutný terénní automobil. Vstup přes území Tanzánie, nebo přes území Konžské Demokratické Republiky (bývalý Zaire) se ohledem na nestabilní politickou situaci (občanská válka a nepokoje) důrazně nedoporučuje.

Lodí - vzhledem ke stáří a stavu používaného lodního parku se použití tohoto druhu dopravy po jezeře Tanganjika pro cestující ze Zambie, Tanzánie a Konžské Demokratické Republiky důrazně nedoporučuje. (informace MZV ČR)

aktualizováno: .. | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Eva M. (2007-02-25 13:32:56 )
Pro více informací o Burundi navštivte:
http://burundi-in-news.blogspot.com/ (česky); http://burundi2007.blogspot.com/ (anglicky); MAPY: http://burundi-maps.blogspot.com/
[2] Eva M. (2008-02-29 23:54:31 )
Nový český portál o Burundi: http://www.burundiweb.cz/.

Diashow Aljaska 2017