navigace: svět: Afrika: Čad

Republika Čad

státní vlajka vlajka: Čad, Republika Čad státní znak znak: Čad, Republika Čad státní hymna

La Tchadienne

oficiální/originální název země

Džumhúríja Tašad, جمهورية تشاد

rozloha

1 284 000 km2

hlava státu

Idriss Déby, prezident (od r. 1996)

územní uspořádání

18 regionů: Batha, Borkou-Ennedi-Tibesti, Chari-Baguirmi, Guéra, Hadjer-Lamis, Kanem, Lac, Logone Occidental, Logone Oriental, Mandoul, Mayo-Kebbi East, Mayo-Kebbi West, Moyen-Chari, Ouaddai, Salamat, Tandjilé, Wadi Fira, Ndjamena

hlavní město

N'Djamena

jazyk

francouština, arabština, sara (na jihu) asi 120 dalších domorodých jazyků

náboženství, církve

muslimové 51%, křesťané 35%, animisté 7%, ostatní 7%

čas, časová pásma

GMT + 1

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 CFA frank (XOF) = 100 centimů

elektrický systém

220V 50Hz

plug_df.gif tel. předčíslí

00 235

aktualizováno: 13.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Pro vstup do země je zapotřebí platný cestovní pas, vízum a mezinárodní očkovací průkaz se záznamem o očkování proti žluté zimnici.

Čad: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Čad nemá zastoupení v ČR, nejbližší ambasáda je v Moskvě:
Velvyslanectví Čadské republiky, Rublyovskoye chaussée 26/1, Apt. 20-21, Moscow 121615; tel: 007495-415 41 22, 415 41 39; fax: 007495-415 29 41; e-mail: pts249@ipc.ru

zastoupení ČR v zahraničí:
ČR nemá v Čadu diplomatické zastoupení, země patří do působnosti čs. velvyslanectví v Nigérii:
Velvyslanectví České republiky v Nigérie, Zone 4, Asokoro District, Gnassingbe Eyadema Street, Plot No. 1223, Abuja, P.O.Box 4628; tel: 002349/3141245, 3141247, 3141246; fax: 002349/3141248; e-mail: abuja@embassy.mzv.cz

aktualizováno: 25.12.2005 | nahoru

zdraví

Riziko nekežlivých chorob je velmi vysoké - největším problémem jsou nemoci zažívacího ústrojí (průjmy, dehydratace), hepatitida typu A, tyfoidní horečky, malárie, schistosomiása (kontakt s vodou), meningokokové nákazy. Vzrůstá procento nakažených virem HIV, odhady z roku 2003 hovoří asi o 200000 nemocných. Dodržujte maximální možnou hygienu, naprosto se nedoporučuje konzumace jídla a nápojů od pouličních prodejců. Silně se doporučuje užívání antimalarik.

aktualizováno: 25.12.2005 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

Před odjezdem kontaktujte místní hygienickou stanici, poradí vám, co a jak. Obecně se doporučuje se očkovat proti následujícím nemocem (očkování by měla být provedena 4-6 týdnů před odjezdem):

 • hepatitida A
 • hepatitida B - existuje-li možnost, že můžete přijít do styku s lidskou krví (např. zdravotnický personál nebo sami podstoupíte lékařský zákrok), nebo zůstáváte v oblasti déle než 6 měsíců. Očkovány by měly být všechny děti do 12-ti let.
 • meningitida - v oblastech Středoafrické republiky, Čadu a Súdánu v době od prosince do června
 • žlutá zimnice - hodláte-li se pohybovat kdekoliv mimo města (nejste-li očkováni, většinou vás ani nepustí do země)
 • vzteklina - existuje-li možnost, že přijdete do styku s domácími nebo divokými zvířaty
 • tyfus
 • doporučuje se obnova očkování proti tetanu, spalničkám a dětské obrně
 • nutná je profylaxe proti malárii

Základní bezpečnostní doporučení:

 • Dodržujte základní hygienu.
 • Pijte pouze vodu z bezpečných zdrojů - koupenou vodu v lahvích, minerálky. Nikdy nepijte nápoje s ledem, vyhýbejte se vodě z kohoutku. Není-li možno získat bezpečnou vodu, je nutno použít chemickou desinfekci spolu s fitrem (1 mikronový filtr). Je nutné pít dostatek tekutin (proti dehydrataci), používat ochranu proti slunci (klobouk, krémy, brýle, ...)
 • Jezte pouze jídlo, které je dobře tepelně upravené, nekupujte si jídlo u pouličních prodejců. Nejezte mléčné výrobky u kterých bezpečně nevíte, že byly pasteurizovány.
 • Antimalarika je nutno brát před cestou, během ní i po ní!!!!
 • Je nutno se chránit před hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelenty, nanášejte opakovaně (co 4 hodiny). Spěte pod moskytiérami (opět impregnovanými repelentem). Repelent by měl být na bázi DEET - 30%–35% pro dospělé, 6%–10% pro děti. Hmyz přenáší kromě malárie i spavou nemoc, horečku denge a encefalitidu.
 • Nedotýkejte se domácích ani divokých (obzvláště!) zvířat. Tato zvířata (opice, psi, kočky) mohou být přenašeči vztekliny a moru.
 • Udržujte si čisté a suché nohy!!! Existuje značné riziko chycení plísní. Nechoďte bosi!
 • Nikdy se nekoupejte se ve vnitrozemí ve sladkovodních jezerech či řekách. Může dojít k napadení parazity (schistosomiáza, bilharzie), kteří se pokožkou dostanou do krevního oběhu a napadají játra.
 • Při pohlavním styku VŽDY používejte kondom jako ochranu před AIDS a ostatními pohlavními chorobami.

Onemocníte-li v době jednoho roku po návratu z tropické oblasti, vždy oznamte svému lékaři, kde jste byli - může se jednat o onemocnění spojené s vaším pobytem. (další info Center for Desease Control)

bezpečnost

Vzhledem k tomu, že země je od 60 let de-facto ve stavu trvalé občanské války a od zimy 2005 navíc v oficiálním válečném konfliktu se sousedním Súdánem, rozhodně nedoporučujeme vybírat Čad za cíl vaší příští dovolené...

Region Borkou-Ennedi-Tibesti je označován za útočiště protistátních gueril, některé oblasti jsou silně zaminovány.

aktualizováno: 25.12.2005 | nahoru | zobrazit/skrýt podrobnosti »»

novinky 13.01.2007: Mluvčí vzbouřenců z protivládní skupiny Union of Forces for Democracy and Development (UFDD) oznámil, že vojáci patřící k této skupině obsadili pouštní město Ounianga Kebir na severu země. Mluvčí vlády toto vyjádření silně bagatelizoval, zmínil se pouze o srážkách s rebely, kteří se krátce po oznámení stáhli směrem k hranicím se sousedním Súdánem. Ozbrojenci si kladou za cíl svrhnout vládu současného prezidenta Idrisse Debyho.

novinky 09.12.2006: Těžké boje mezi vládními jednotkami a rebely vypukly ve východním Čadu - v pohraničním pásmu se Súdánem.

historie

Archeologické nálezy potvrzují již pravěké osídlení dnešního Čadu, prvním silným státním útvarem, který ležel na jeho území bylo království Kanem-Bornu (zhruba polovina 13. století). Později se Čad dostává pod vliv muslimských obchodníků ze severu. Čad se stává francouzskou kolonií v roce 1891 a získává nezávislost v roce 1960. Od tohoto okamžiku až do 90. let je země téměř neustále ve stavu občanské války (zejména díky problémům mezi muslimy na severu a křesťany a animisty na jihu země) a ve válečných konfliktech s Lybií (územní spory o hraniční pásmo Aouzou) a v posledních letech i se Súdánem (oblast kolem Dárfúru).

aktualizováno: 25.12.2005 | nahoru

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Diashow Aljaska 2017