navigace: svět: Evropa: Černá hora

Republika Černá hora

státní vlajka vlajka: Černá hora, Republika Černá hora státní znak znak: Černá hora, Republika Černá hora státní hymna

Oj, svijetla majska zoro

další mapy

Perry-Castañeda Library
Visit Montenegro: mapa Černé Hory
SUC: Montenegro map
Montenegro Map

oficiální/originální název země

Република Црна Гора

rozloha

13 812 km2

hlava státu

Filip Vujanović

polit. systém

republika

územní uspořádání

21 okresů (opštin) - Andrijevica, Bar, Berane, Bijelo Polje, Budva, Cetinje, Danilovgrad, Herceg Novi, Kolašin, Kotor, Mojkovac, Nikšić, Plav, Plužine, Pljevlja, Podgorica, Rožaje, Šavnik, Tivat, Ulcinj, Žabljak

hlavní město

Podgorica

jazyk

srbština, albánština

náboženství, církve

pravoslavní křesťané, muslimové, římští katolíci

čas, časová pásma

GMT + 1

měna

EUR

elektrický systém

220V/50Hz

tel. předčíslí

00381

aktualizováno: 16.04.2007 | nahoru

doklady, víza

Na území Černé Hory je občanům ČR umožněn vstup a pobyt do 90 dnů bez víza pouze s platným cestovním dokladem, pokud se jedná o cesty za nevýdělečným účelem či v případech tranzitu. V případě pobytu za účelem výdělečné činnosti či studia je nutno požádat o vízum srbskočernohorské velvyslanectví v Praze. V Černé Hoře je přihlašovací povinnost (do 24 hodin - cizinec musí přihlásit pobyt na oddělení policie, příslušném podle místa přechodného pobytu a je mu vydána tzv. bílá karta). Tento dokument vyžadují hlídky pořádkové a dopravní policie a příležitostně i pasová kontrola na výstupu ze země. Nesplnění této povinnosti může v rámci řízení u “přestupkového soudu” vynést i trest krátkodobého odnětí svobody (zpravidla v délce 4 až 7 dnů), udělení pořádkové pokuty či zákaz dalších cest do Černé Hory. Při ubytování v hotelu plní tuto povinnost ubytovací zařízení. Před odjezdem ze země je nutné se na policii i odhlásit. (informace MZV ČR)

Černá hora: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Velvyslanectví Srbska a Černé Hory, Mostecká 15, 118 00 Praha 1, tel: 257 532 075, 257 530 393, fax: 257 533 948, e-mail: yuambacz@mbox.vol.cz, úřední hodiny: 08.00 - 15.30

zastoupení ČR v zahraničí:
Konzulární jednatelství České republiky, ul. Serdara Jola Piletića 24, Podgorica, Černá Hora, konzulární jednatel: Petr Šmejkal, tel/fax: z ČR: 0038181-227 236 (v zemi mimo Podgoricu je nutno vytočit předčíslí 081), mobil: z ČR: 00381 - 69 33 88 00, v Srbsku a Černé Hoře: 069 33 88 00

aktualizováno: 16.04.2007 | nahoru

zdraví

Zdravotnická péče má být v akutních případech poskytována bezplatně v souladu s novou sociální dohodou, která ovšem nekryje náklady na případnou repatriaci. Před cestou je nutno si na své zdravotní pojišťovně vyzvednout přímo pro SČH platný, vyplněný a potvrzený formulář CR/YU 111. Velvyslanectví ČR v Bělehradě v každém případě doporučuje v ČR uzavřít adekvátní cestovní zdravotní pojištění. Úroveň zdravotnických služeb závisí na kategorii konkrétního zařízení. Vývoj v celém regionu během posledních let vedl k celkovému snížení úrovně poskytování zdravotnické péče včetně vybavenosti příslušných zdravotnických zařízení. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 07.06.2006 | nahoru

historie

Na základě referenda pořádaného 21.5.2006 Republika Černá hora vyhlásila nezávislost (od 3.6.2006) a stala se tak plně samostatným státním útvarem.

aktualizováno: 29.06.2006 | nahoru

doprava

Často používána je pozemní silniční trasa Srbsko - Černá Hora: Bělehrad, Čačak, Užice, Prijepolje, Brodarevo (hraniční obec na srbsko-černohorské hranici, zde se vyskytuje vnitro-celní i policejní kontrola), Bijelo Polje, Podgorica (bývalý Titograd). Jedná se o silnice č. E- 760, E-65 a E-80. Na této trase doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost řízení, jelikož vozovka je na mnoha místech užší a díky častým zatáčkám se často vyskytují nepřehledné úseky. Styl řízení místních řidičů je celkově agresivnější a této skutečnosti odpovídá i vyšší počet těžších dopravních nehod.

Při cestách je celkově zapotřebí zvláště dodržovat všeobecně platná pravidla tzn. cestovat pokud možno za dne, v noci nezastavovat na odlehlých parkovištích, využívat větších terminálů či osvětlených hotelových parkovišť apod. Stav vozovek je všeobecně horší oproti situaci v ČR (četné díry, výmoly, vyježděné koleje atd.). Řízení se musí věnovat zvýšená pozornost. Dálnice nepoužívají pouze motorová vozidla, ale také chodci, cyklisté, koňské, neosvětlené povozy atd. Kontroly dopravní policie (zejména v Srbsku) jsou poměrně časté. Doporučuje se respektovat případnou výzvu policisty k zastavení a během většinou pouze formální kontroly dokladů, se vyvarovat jakýchkoliv verbálních konfliktů. Tyto většinou končí odebráním cestovního pasu a udělením pořádkové pokuty (může se vést i řízení u místního “přestupkového soudu”). (informace MZV ČR)

aktualizováno: 07.06.2006 | nahoru

přečtěte si...

Vychází turistické průvodce Albánie a Černá Hora - Průvodce po Albánii je nepostradatelným pomocníkem při cestách po jedné z nejkouzelnějších a přitom turisticky neprobádaných zemí Balkánu. Najdete v něm poutavé popisy všech albánských měst, přímořských i horských oblastí a přírody včetně doporučení nejvhodnějších lokalit k rekreaci, tipy na nejzajímavější túry, výlety a pobyty, podrobné líčení historických pamětihodností i výklad historie, počínaje památkami na římské období přes středověké turecké područí až po období národního osvobození v moderní době i veškeré důležité informace k ubytování a stravování včetně rozdělení podniků podle ceny a úrovně.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[4] Benny (2008-05-12 14:04:11 )
Do Černé Hory jezdíme často. Dříve tam nebylo mnoho cizinců a hlavně tam bylo levně. Poslední roky je to horší. Co se týče ubytování - není problém - jedete po silnici a všude vidíte nápisy "volna kuca" - případně ve větších městech tamější obyvatelé vidí auto s cizí SPZ a sami za vámi přijdou. No tento způsob ubytování je většinou předražen. V každém trochu větším městě jsou kempy, ale nemůžete čekat bůhvíjakou luxusní sprchu záchod atd. I když slušné kempy s hezkým sociálním zařízením se také dají najít. Co se týče kontrol, tak ty opravdu chodí. Naše baba je ale vždy obešla - záleží jak se s nimi dohodnete. Ale jde to většinou bez problémů.) Doprava po Černé Hoře je nejlepší autem. Silnice jsou v hrozném stavu, ale není tomu všude. Autobusová doprava jezdí ale po městech stále a je docela spolehlivá (bydleli jsme nad autobusovou zastávkou). Navštívila jsem spoustu míst jako je - Kotor, Herceg Novi, Budva, Tivat, Ulcijn...a spoustu dalších. Monte Negro mě okamžitě okouzlilo. I když není to "čistá" země. Odpadky tam lidé opravdu neřeší. Koupání v moři je super. Nemůžu říct, že by moře bylo víc špinavé jak v chorvatsku, ba možná je čistčí. Na co si dávat pozor jsou různé kočky - těch je tam požehnaně a jsou opravdu většinou nemocné, na to, že albánci nemají rádi srby a naopak (!) jinak jsou to lidé velmi přátelští a milí. Co se týče spodní sociální vrstvy - určitě je veliká, ale pokud vyloženě nepůjdete do těch nejchůdčích čtvrtí moc se s ní nesetkáte.
Pokud by někdo chtěl zaslat nějaké fotky nebo více infa stačí napsat na mail. Třeba se v Monte Negru někdy potkáme.)
[7] Jana Homolová (2008-11-06 18:34:18 )
Prosím o radu zkušenější osobu: Měli jsme autonehodu v Černé Hoře - v srpnu 2008, kterou zavinil místní občan. Jelikož máme jen zákonné pojištění, škodu má hradit pojišťovna viníka- tj. pojišťovna v Černé Hoře. Přestože máme veškeré dokumenty (od policie, od soudce, ofocený doklad jeho pojištění atd.), místní pojišťovna si hraje na mrtvého brouka, nereaguje na maily ani fax. Každý dopis jim posíláme jak česky, tak anglicky. Při každém zasílání je prosím o potvrzení přijetí, avšak bez jakékoliv odezvy. Můžete mi prosím poradit, co byste doporučovali?
[8] Jaroslav Němec (2010-07-16 10:48:20 )
Prosím o radu ohledně kontaktů na ubytování v Plužine nebo kolem Pivského jezera.

zdraví

Jaroslav Němec
[9] Lubos2007 (2010-07-18 13:13:05 )
Černá Hora autem přes Bosnu 2010: www.picasaweb.google.com/lubos2007
[10] Michal Štefanik (2014-12-01 18:09:11 )
odpověď na komentář [7] autora: Jana Homolová:
Dobrý den,
zkuste se poptat p. Macků. Věřím, že by vám mohl pomoct, pokud je téma ještě aktuální.

info@oceneni-vozidel.cz


S pozdravem
Michal Štefanik
[11] zdeněk gotz (2016-04-21 09:52:57 )
Je nutný cestovní pas pri cestě do černé Hory,nebo stači obč.
prukaz?

Diashow Aljaska 2017