navigace: svět: Asie: Čína

Čínská lidová republika

státní vlajka vlajka: Čína, Čínská lidová republika státní znak znak: Čína, Čínská lidová republika státní hymna

Pochod dobrovolníků

oficiální/originální název země

Zhōnghuá Rénmín Gònghéguó

rozloha

9 596 960 km2 - přibližně velikost USA

hlava státu

prezident Hu Jintao, ministerský předseda Wen Jiabao

polit. systém

republika

územní uspořádání

22 provincií (23, počítáme-li i Taiwan), 5 autonomních regionů, 4 autonomní municipiality, zvláštní nezávislá oblast Hong-Kong a Macao

hlavní město

Peking

jazyk

čínština - jazyk se vyskytuje ve více než 20 dialektech, za úřední řeč je považována tzv. mandarínština, vyskytují se jazyky menšin.

náboženství, církve

konfuciánství, taoismus, buddhismus, křesťanství, islám

čas, časová pásma

GMT+8

nedochází k posunu zimního a letního času

měna

1 renminbi yuan (CNY) = 100 jiao

elektrický systém

220V / 50Hz - převládají zástrčky typu A, mají poněkud kratší kolíčky než trřeba v USA

plug_ai.gif tel. předčíslí

00 86

aktualizováno: 13.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Při vstupu na území ČLR je občan ČR povinen předložit cestovní pas, platný o 180 dní déle než je předpokládaná doba pobytu. Na držitele cestovních pasů se vztahuje vízová povinnost. Žádost o udělení čínského víza se podává na velvyslanectví ČLR v Praze. K vyřízení víza je zapotřebí platný cestovní pas, vyplněná žádost o udělení víza a přiložené 2 fotografie, předložení dokladů relevantních pro požadovaný druh víza, v případě cesty za účelem turistiky prokázání dostatečných finančních prostředků na pokrytí nákladů spojených s pobytem. Správní poplatek za udělení víza není hrazen v hotovosti u ZÚ ČLR, ale formou složení požadovné sumy na bankovní účet ZÚ ČLR v Praze. (informace MZV ČR)

Čína: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Ambasáda Čínské lidové republiky, 160 00 Praha 6 - Bubeneč, Pelléova 22, tel: 224 311 323, konz. oddělení: 224 322 235, 233 028 898, fax: 224 319 888, e-mail: chinaemb-cz@mfa.gov.cn, chinaprague@informnet.cz, web: http://www.chinaembassy.cz/ úřední hodiny: 09:00 - 11:00 (pondělí, středa, pátek)

zastoupení ČR v zahraničí:
Embassy of the Czech Republic, Ritan Lu, Jianguomen Wai, Beijing 100 600, People's Republic of China, tel: 008610/65326902-4, 65325124, 65324286, fax: 008610/65325653, e-mail: beijing@embassy.mzv.cz, web: http://www.mzv.cz/beijing/

aktualizováno: 17.05.2006 | nahoru

zdraví

Cizinci jsou obvykle nuceni hradit náklady za ošetření a jinou lékařskou péči v ČLR v hotovosti. Jsou-li pojištěni, mohou následně uplatnit nárok u své pojišťovny. Většina zdravotnických zařízení vyžaduje před hospitalizací nebo ošetřením zaplacení zálohy do výše přepokládaných nákladů. Jsou známé i případy odmítnutí poskytnutí ošetření z důvodu nedostatečné výše finančních prostředků. Velvyslanectví ČR v Pekingu proto důrazně doporučuje uzavření kvalitního cestovního zdravotního pojištění kryjícího nejen náklady na lékařskou péči a hospitalizaci, ale i případnou repatriaci. Kromě toho je stejně důležité mít k dispozici dostatečnou hotovost či krytou mezinárodní platební kartu, pokud by garance pojišťovny nebyla shledána dostatečnou.

Výše nákladů za ošetření je variabilní a velmi kolísá v závislosti na typu lékařského zařízení a kvalitě poskytnuté péče. Ve zdravotnických zařízeních určených pro léčbu cizinců jsou náklady za ošetření obvykle výrazně vyšší než v ČR.

V ČLR se rychle zvyšuje počet případů nakažení virem HIV. Častěji se vyskytuje hepatitis A i B a TBC, meningitida a na jihu země navíc malárie. Potřeba očkování závisí na délce a místě pobytu a doporučujeme v každém případě poradit se před cestou v této záležitosti s příslušnými lékařskými odborníky v ČR. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 17.05.2006 | nahoru

bezpečnost

Uvolnění politické a společenské situace v posledních letech přináší nárůst kriminality a prostituce. Nejčastější formou trestné činnosti vůči cizím státním příslušníkům jsou krádeže osobních dokladů, finančních prostředků a jiných cenných předmětů. Bezpečnostní situace se postupně spíše zhoršuje. V poslední době byla hlášena řada okradení a loupežných přepadení (často velmi brutálních) turistů a obchodníků v řadě oblastí a měst ČLR. K nejpostiženějším v tomto směru patří zejména provincie Guangdong, kde doporučujeme dbát obzvláště velké opatrnosti. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 17.05.2006 | nahoru

zajímavá místa

Cizinci nemají povoleno navštěvovat tzv. uzavřené oblasti. Seznam uzavřených oblastí však není veřejnosti přístupný. Do uzavřených oblastí lze cestovat pouze se zvláštním povolením, o které je třeba požádat na místním oddělení policie Public Security Bureau (Gong An Ju). Cizinci, kteří cestují do uzavřených oblastí bez zvláštního povolení, mohou být zadrženi a vyhoštěni ze země. V případě nejasností je třeba se řídit pokyny resp. doporučeními Velvyslanectví ČLR v Praze nebo místních orgánů.

Pozor: Podle oficiálního sdělení pobočky vlády Autonomní tibetské oblasti v Pekingu je k cestám cizinců do Tibetu nutné povolení, které lze získat u autorizované cestovní kanceláře Shenhu Travel Agency, Beijing Tibet Hotel, sídlící na adrese East Road 118, the North 4th Ring, An Hui Bridge, Chaoyang District, v Pekingu. Vyřízení povolení trvá obvykle 1 týden a poplatek za vyřízení činí 800 CNY. Spolu s žádostí je třeba předložit fotokopii datové stránky svého cestovního pasu, víza ČLR a itinerář plánované cesty.

Cizinci, kteří cestují do Tibetu bez zvláštního povolení mohou být zadrženi místními orgány a vyhoštěni ze země. Podle informací velvyslanectví vydávají povolení či „pseudopovolení“ i jiné cestovní kanceláře, zejména v Chengdu (letecké spojení) nebo v Golmudu (autobusové spojení). Cizinci jsou však vystaveni riziku, že tato povolení nebudou příslušnými úřady akceptována a riskují tak možnost nevpuštění do Tibetu nebo vyhoštění ze země. Pro aktuální informace rozhodně doporučujeme kontaktovat i Velvyslanectví ČLR v Praze. (informace MZV ČR)

aktualizováno: 17.05.2006 | nahoru

přečtěte si...

Po stopách Voňavé konkubíny - Snad každý Číňan zná romantickou pověst o hrdé muslimské krasavici Siang-fej, jež se nikdy nepodvolila císaři Čichien-lungovi, který vládl Říši Středu v 18. Století. Je tento slavný příběh pravdivý? A pokud ano, kde leží hrob legendární „Voňavé konkubíny“?

Kašgar - město v srdci Asie - Kašgar se pyšní mnoha „nej“. Stojí zde největší mešita v celé Číně i největší socha Maocetunga na světě. Nejzápadnější město Říše Středu je považováno za kulturním centrum největší čínské menšiny - Ujgurů. A každou neděli se zde koná patrně největší a nejpestřejší trh v celé Asii.

Mustagh Ata - v zemi Krále ledovců - Král ledovců, 7546 metrů vysoký Mustagh Ata, se tyčí v čínské části Pamíru a je považován za jeden z nejkrásnějších štítů světa. Jurty na jeho svazích obývá od svých krajanů neprostupnou hranicí oddělená komunita kyrgyzských pastevců, jejíž život se od doby, kdy ji před více jak sto lety navštívil slavný cestovatel Sven Hedin, snad vůbec nezměnil.

KKH - dálnice do nebe - Karakoram Highway láká již přes 20 let dobrodruhy z celého světa. Jedni se sem vydávají místními cinglátkovými autobusy, jiní stopem, opravdový sportovci šlapou na horských kolech. Všichni se vrací s nezapomenutelnými zážitky a touhou se do úchvatných hor na pomezí Pákistánu a Číny ještě někdy vrátit.

Karakoram Highway - Jsou na světě národy, které se navzájem nenávidí. Turci a Řekové, Arméni a Ázerbájdžánci, Srbové a Chorvati, Arabové a Židé. A také Indové a Pákistánci. Po druhé světové válce spolu vedli tři velké války a řadu menších konfliktů, z nichž většina se týkala sporného území Kašmíru. Toto území je dodnes rozděleno mezi Indii a Pákistán a obě strany odděluje linie příměří. Občas probíhají v této oblasti boje mezi oběma armádami. No armádami - spíš se jedná o přestřelky horolezeckých družstev, protože často se bojuje v nadmořské výšce přes 6000 metrů na ledovci.

Na téma Čína je k dispozici celkem 6 článků. Zobraz všechny.

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] ministr (2007-05-14 02:59:37 )
tohle jsou jenom okopirovany stranky mzv...
dobry web o cine je treba: www.dociny.info nebo cina.estranky.cz

Diashow Kuba