navigace: svět: Austrálie a Oceánie: Cookovy ostrovy

Cookovy ostrovy

státní vlajka vlajka: Cookovy ostrovy, Cookovy ostrovy státní znak znak: Cookovy ostrovy, Cookovy ostrovy
další mapy

Map South Pacific: Cook Islands
Perry-Castañeda Library: Cook Islands
WorldAtlas.com: Cook Islands
Lonely Planet: Cook Islands
MS Encarta: Cook Islands

oficiální/originální název země

Cook Islands

rozloha

240 km2

hlava státu

formálně britská královna Alžběta II., zastoupená guvernérem (Sir Frederick Goodwin), ministerský předseda Jim Marurai

polit. systém

samospráva, ve volném spojenectví s Novým Zélandem (NZ obstarává záležitosti týkající se zahraniční politiky)

územní uspořádání

jižní ostrovy: Aitutaki, Atiu, Mauke, Rarotonga (hlavní město), Mangaia, Manuae, Takutea, Mitiaro; severní ostrovy: Penrhyn Island (také Tongareva nebo Mangarongaro), Rakahanga, Manihiki, Pukapuka, Nassau, Suvorov, Palmerston Island

hlavní město

Avarua (atol Rarotonga)

jazyk

maorština (rarotongské nářečí), angličtina

náboženství, církve

křesťanství

čas, časová pásma

GMT - 10

měna

novozélandský dolar (NZD)

elektrický systém

většinou 240 / 50 Hz - Zástrčka typu I - vyskytuje se s i bez uzemění. Zásuvky bývají opatřeny vypínačem.

plug_i.gif tel. předčíslí

682

aktualizováno: 13.01.2007 | nahoru

doklady, víza

Při cestě na Cookovy ostrovy nepřesahující 31 dnů není potřeba vízum. Při příletu do země je třeba předložit platný cestovní pas, zpáteční letenku, dostatečné množství finančních prostředků a doklad o zajištění ubytování. Prodloužení je možné na místě a to vždy o jeden měsíc až do maximální hranice dalších 5 měsíců. Žádost o prodloužení je potřeba podat během 14 dní před skončením platnosti předcházejícího povolení k pobytu. Za každé podání žádosti o prodloužení se platí poplatek 70 NZD (při prodloužení nad 3 měsíce - 120 NZD za žádost). Děti mladší 15 let jsou od poplatku osvobozeny. Pokud má turista zájem zůstat v zemi po dobu delší než 6 měsíců je potřeba podat žádost o vízum ještě před příletem na Cookovy ostrovy.

Cookovy ostrovy: ambasáda, zastupitelský úřad země v ČR:
Honorární konzulát Nového Zélandu, Dykova 19, Praha 10, tel: 222 514 672

zastoupení ČR v zahraničí:
Consulate General of the Czech Republic, 169 Military Road, Dover Heights, Sydney NSW 2030; tel: 0061 293 718 878, 293 710 860, víza - 293 718 877, konzul- 293 710 479; fax: 00612/93719635; e-mail: sydney@embassy.mzv.cz; web: http://www.mzv.cz/sydney

aktualizováno: 23.12.2005 | nahoru

zdraví

Zdravotní problémy jsou spojeny opět převážně s hygienou - nebudete-li pozorní, můžete očekávat cestovatelské průjmy. Dále pozor na slunce (ještě jednou: pozor na slunce!!). Dávejte také pozor při potápění - poranění o korály bývají velmi bolestivá, nehledě na jedovaté živočichy. Zdejší zvláštností je tzv. "Rarotonga tattoo" nobo také "Honda rash". Mnoho turistů si půjčuje motorky a skůtry a díky své neopatrnosti si při jízdě nebo sesedání spálí o výfuk. Takové spáleniny jsou velmi bolestivé a vyskytují se nejčastěji na vnitřní straně lýtka na pravé noze.

aktualizováno: 23.12.2005 | nahoru

přírodní podmínky

Cookovy ostrovy jsou tvořeny 15 většími ostrovy a atoly a nespočetným množstvím menších ostrůvků. Země leží v jižním Pacifiku, mezi Společenskými ostrovy na východě a souostrovím Tonga na západě. Souostroví se dělí na dvě skupiny: severní (6 atolů - Manihiki, Nassau, Tongareva, Pukapuka, Rakahanga, Suwarrow) a jižní (atoly i ostrovy spopečného původu - Aitutaki, Atiu, Mangaia, Manuae, Mauke, Mitiaro, Palmerston, Rarotonga, Takutea). Většina obyvatel žije na jižních ostrovech.

aktualizováno: 05.06.2007 | nahoru

historie

Předpokládá se, že osídlení regionu Oceánie začalo někdy před 40000 lety. Obyvatelstvo jižní Asie osídlilo Austrálii a Melanésii. Australští domorodci, stejně jako Papuánci jsou potomky této první vlny osídlenců. Samotné Cookovy Ostrovy však byly trvale osídleny zhruba v roce 1500 př. n. l., nejstarší nalezený artefakt (psí lebka nalezená na ostrově Puka Puka) je stará asi 2300 let.

Prvním Evropanem, který Cookovy ostrovy spatřil (konkrétně ostrov Puka Puka), byl španělský mořeplavec Alvaro de Mendana v roce 1595. Po dalších 150 let neexistují žádné záznamy o dalších výzkumech, až James Cook ostrovy popsal a zmapoval během svých expedic v letech 1773 a 1777. Cook přistál na drobném neobydleném atolu Palmerston, zatímco úplně přehlédl největší atol souostroví - Rarotongu. Tu spatřili až pověstní vzbouřenci z HMS Bounty, když hledali nové útočiště.

Výzkumníky následovali (jak jinak) misionáři, kteří velmi rychle posílili svůj vliv a vytvořili velmi tuhý systém nařízení, která zasahovala do každodenního života ostrovanů. Výsledkem tohoto vměšování církve do státní správy byly takzvané "modré zákony", pečující o morální život domorodého obyvatelstva. Zatímco Rarotonga, která byla administrativním centerm, byla misionáři ovlivněna velmi silně, ostatní ostrovy byly naštěstí téměř ignorovány. Mimo dosah misionářů žili domorodci tradičním způsobem života v kmenové společnosti. Jednotlivé kmeny byly spravovány náčelníky (ariki). Tam, kde se evropané objevili, přicházeli s nimi i nemoce, proti kterým neměli domorodci žádnou imunitu (neštovice, úplavice,...). Za 30 let působení misionářů se domorodá populace zmenšila na dvě třetiny původního počtu a postupně se snižovala až do začátku 20. století.

Ostrovy se dostaly pod britskou správu v roce 1888, kdy byly prohlášeny za britský protektorát. V roce 1901 byly všechny ostrovy anektovány Novým Zélandem. Američané zde za Druhé světové války postavili letiště, celé souostroví však žilo v klidu a pohodě až do roku 1965, kdy ostrovy získaly samosprávu. Ostrované získali novozélandské občanství a právo cestovat bez omezení do Austrálie a na Nový Zéland (a samozřejmě zde i pracovat).

aktualizováno: 05.06.2007 | nahoru

kolik to stojí?

Měnou, používanou na Cookových ostrovech je novozélandský dolar. Výměna peněz nebo cestovních šeků je možná ve větších hotelích nebo v bankách (Avarua, banky ANZ a Westpac, otevřeny po - pá 9:00 - 15:00). Spropitné není očekáváno a přijímat spropitné je proti zdejším zvyklostem. Smlouvání o ceny je považováno za velmi nezdvořilé. Akceptovány jsou i platební katry (EC/MC, Visa), ale při platbě je požadováno tzv. platební minimum - můžete platit pouze tehdy, je-li placená částka větší než určitá hodnota. Cookovy Ostrovy nejsou nejlevnější destinací, pokud se budete držet hodně při zemi, je možno fungovat asi za 50 USD na osobu a den.

aktualizováno: 23.12.2005 | nahoru

doprava

Jedinými aeroliniemi, které létají na Cookovy ostrovy jsou Air New Zealand a Canada3000. Pravidelná linka (několikrát týdně) spojuje Rarotongu a Auckland. Turisté z Asie většinou létají přes Fidži, turisté z Ameriky přes Honolulu nebo Tahiti.

Na atolu Rarotonga funguje bez problémů autobusová doprava, je možno si vypůjčit i automobil nebo terénní trojkolku (Avis, Budget, Rarotonga rental). Mezi ostrovy je nejvýhodnější létat (Air Rarotonga), ceny jsou dobré, je možno získat 30-ti denní letenky po ostrovech za cenu kolem 50 USD. Další možností je lední doprava - vzhledem ke vzdálenosti ostrovů to však může být záležitost trochu na dlouhé lokte...

aktualizováno: 23.12.2005 | nahoru

svátky, události

Přehled výročí, svátků a různých událostí najdete na stránkách serveru CK

aktualizováno: 23.12.2005 | nahoru

podrobnější územní dělení

Rarotonga | Palmerston

vaše zkušenosti

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Dinny (2012-02-14 05:04:08 )
Tyto ostrovy Anglického království mají sluneční topení!Dnes,kdy v Česku jsou mrazivé rekordy až -27 C.S pozdravem brouk Dinny
[2] ota sládek (2017-09-16 16:16:01 )
Mám otázku: Jak na Cookových ostrovech fungují hasiči? Stejně jako na ŠAlamounových ostrovech, kde tuto profesi zastávají policisté?

Diashow Aljaska 2017